آبشارهای شوشتر

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۷ اردیبهشت ١۳۹۶ 6

آبشارهای شوشتر


آبشارهای زیبای شوشتراگر به دنبال یک آثار زیبا از گذشتگان در شهر خوزستان میگردید، به شما پیشنهاد میکنیم که از آبشار های شوشتر یا سیکا دیدن فرمایید. 

آبشار شوشتر شامل قسمت هایی از قبیل : ساختمان آسیاب ها، کانال ها، تونل های عظیم هدایت آب و محل هایی برای استراحت و تفریح وجود دارد که در مورد هرکدام مختصر توضیحی خواهیم داد.

این آبشار در قسمت جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی واقع گردیده است و شواهد موجود نشان از این دارد که متعلق به دوره ساسانیان میباشد.

علت اصلی ساخت این آبشار، هدایت آب به سمت شرق و جنوب شوشتر بوده است تا رونقی برای زمین های کشاورزی این مناطق باشد که در پی ساخت این کانال، رود گرگر ساخه شد و پس از روی این رود، پل گرگر نیز ساخته شد تا هم از طغیان آب های عبوری جلوگیری گردد و هم وسیله ای باشد برای متصل شدن این شهر به قسمت های شرقی، یعنی مسجد سلیمان و اهواز.


این مقاله را بخوانید: پارک ملی بمو


در کنار این پل، دروازه گرگر وجود داشته که در آن آسیاب های بزرگی بنا شده بوده است که از آن برای تهیه آرد استفاده میگردیده که بارزترین آثار برای آن زمان بوده اند که در پی حوادث طبیعی متاسفانه این آسیاب ها از بین رفته اند و تنها یکی از آن ها باقی مانده به نام آسیاب رضا گلاب، که هنوز به عنوان قوی ترین آثار باستانی از آن یاد میشود و در حال مرمت و بازسازی میباشد. 


آبشار زیبای شوشتر

در قسمت انتهایی ضلع غربی این مجموعه، سیکا قرار دارد که دسترسی به فضای درون آن از طریق چند پله دستکند میسر است.درون این فضا یک حوض 8 ضلعی با کانال‌های کوچک به چشم می‌خورد. آب این حوض از طریق یک جوی که از دیواره سیکا خارج می‌شود تأمین و از طریق دو کانال کوچک به درون رودخانه هدایت می‌شود. این مجموعه جزئی از کانال‌های آبرسانی به آسیاب‌ها بوده که بعدها در دوره قاجار و در زمان حکومت محتشم (از حکام محلی) سدی در این مکان زده شده و در این مکان آب از یک قسمت داخل و وارد یک 8 ضلعی گود شده و سپس از این 8 ضلعی وارد دو کانال و از آنجا وارد رودخانه می‌شود.در مورد معنای «سیکا» نظرات متفاوتی ارائه شده است. لغت نامه دهخدا سیکا را نوعی مرغابی یا نوعی درخت و قومی از هندوان دارای مهب وشنو که شعبه‌ای از آیین بودائیست معرفی می‌کند.


این منطقه مورد بازدید هزاران نفر در سال است به دلیل اینکه نه تنها یک اثر جاوید و باستانی ایران است، بلکه آب و هوایی مطبوع و زیبا را برای این منطقه رقم زده است. 

علاوه بر این که از این اثر به عنوان یک منبع صنعتی استفاده میشده است، منبعی بوده است که در زمان های کم آبی مورد استفاده ساکنین منطقه قرار میگرفته است.

جالب است بدانید آب حاصل از آسیاب ها نیز مانند آبشارهایی زیبا در حوضچه ای ریخته میشود که خود دلیلی دیگر بر جاذب و زیبا بودن این منطقه را فراهم میکند.

همه این عناصر دست به دست هم داده اند تا این منطقه فراتر از یک آبشار ساده باشد و بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

امیدواریم از دیدن این منطقه زیبا و تاریخی لذت ببرید.


بانک مقالات
پیشنهادات ما

5
10 مواد غذایی غنی در ویتامینk (ویتامین کا)
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی

نظر شما