آشنایی با استیون هاوکینگ _ بخش دوم

نام نویسنده : ایمان قادری         ۳۰ اسفند ١۳۹۵ 20

آشنایی با استیون هاوکینگ _ بخش دوم

از اینکه در بخش جدید بیوگرافی در بانک مقالات ویکیوز همراه هستید از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم که مطالب این بخش نیز مورد توجه و رضایت شما عزیزان گرامی واقع شود.

آغاز دوران بیماری استیون هاوکینگ :

در سال آخر تحصیل در دانشگاه کمبریج، استیون از پله ها زمین خورد و سرش با زمین برخورد شدید داشت. در نتیجه این اتفاق، وی اندکی حافظه اش را از دست داد. دوستان وی گمان می کردند که این اتفاق به دلیل مستی استوین برای او به وقوع پیوسته است. ولی این اولین باری نبود که استیون از پله ها می افتاد، گاهی هم گره زدن بند های کفشش برایش دشوار می شد. استیون در عبور از پله ها مواظب خودش بود و حواسش را جمع می کرد اما آن گره زدن بند کفش ها همچنان دشوار بود. روز پایانی نخستین نیم سال تحصیلی در ژانویه 1963، در آغاز بیست و یک سالگی، استیون از کمبریج به خانه رفت و در همان روز پدرش تصمیم گرفت وی را برای معاینه نزد پزشک ببرد. اما نتیجه تلخ تر از تلخ ترین کابوسی بود که می توانست به سرغ یک جوان بیست و یک ساله بیاید. نتایج آزمایشات انجام شده بر روی استیون گواه از وجود بیماری نادر و درمان ناپذیر ALS یا همان خواب اندام بود. این بیماری بخشی از نخاع، مغز و سیستم عصبی بدن را تحت شعاع قرار می دهد و به تدریح اعصاب حرکتی بدن را از بین می برد و از راه ضعیف کردن ماهیچه ها، منجر به فلج عمومی می شود. در نتیجه به مرور توانایی هر گونه حرکتی از شخص گرفته می شود. معمولا مبتلایان به این بیماری درمان ناپذیر، زیاد زنده نمی مانند و زمان باقی مانده برای ادامه حیات برای استیون حدود دو الی سه سال تخمین زده شد. هاوکینگ به کمبریج باز گشت، با روحی تاریک و ذهنی سرشار از افکار سیاه و قلبی افسرده. او تمام آرزو های خود را بر باد رفته می دید و در طی چندین ماه به ندرت خانه اجاره ای خود را ترک می کرد. تنها صدایی که از خانه استیون شنیده می شد موسیقی واگنر گسیل و شیشه های وودکایی بود که بیرون گذاشته می شد. دوره دکترا، دانشمند شدن، فهمیدن اسرار آمیز ترین علم دنیا و کیهان شناسی همگی به آرزو ها و رویاهای از دست رفته ی استیون تبدیل شده بودند. در عوض این همه جنب و جوش و ذهن پر تلاش، استیون ساعت ها متفکر و بی حرکت می ماند. تنها با خیال پردازی ساعت ها می نشست تا لحظات فلج شدن عمومی اش بگذرند و دو سال سپری شود و لحظه ی موعود مرگ فرا رسد. او به اتاقی که در دانشگاه داشت پناه برد و بدون هیچ حرکتی ساعت ها متفکر بر جای خود باقی ماند. بعد ها تعریف می کرد که چطور آن شب با کابوس وحشتناکی از خواب پریده است. در خواب دید که او را اعدام می کنند. در زمانی که او را برای اجرای حکم اعدام می بردند با تمام وجود احساس می کرد که هر لحظه که می گذرد چه قدر برایش ارزشمند است. بعد از آن که از خواب پرید به یاد آورد که در بیمارستان با یک بیمار مبتلا به سرطان خون هم اتاق بود و او از درد چه فریاد ها که نمی کشید. بنابراین توانست خود را قانع کند که اگر به بیماری بدون درمان مبتلا است حداقل هیچ دردی نمی کشد. به علاوه از آن جا که همیشه لجوج بود به خود توانست القا کند که از کجا معلوم پزشکان درست تشخیص داده اند، شاید این یک اشتباه از نوع اشتباهات کتب درسی است.

ازدواج هاوکینگ :

استیون هاوکینگ


آشنایی استیون با دختری به نام جین وایلد در همان دوران سبب شد تا وی بتواند محکم تر از قبل با بیماری خود مبارزه کند و نا امید نشود. جین دختری بود که استیون در مهمانی سال نو با او ملاقات کرده بود. جین پس از آن ملاقات تصمیم گرفت در کمبریج به ملاقات استیون برود. جین وایلد 18 سال داشت و دختر کم رو و خجالتی بود. او درس های ای لول را در دبیرستان سن آلبانز نزد خودش می خواند و تصمیم داشت سال بعد به دانشگاه لندن برود. زمانی که استیون به وی گفته بود که مشغول مطالعه در رشته کیهان شناسی است، جین برای پیدا کردن معنی "کیهان شناسی" به لغت نامه رجوع کرده بود. او به خدا اعتقاد داشت و قلبا ببر این بار بود که هر اتفاقی بنا به دلیل خاصی در دنیا به وقوع می پیوندد. در حالی که استیون رشد بیماری و فلج شدن عضلات و ماهیچه هایش را به مرور زمان شاهد بود و در ابتدا بعه کمک یک عصا و سپس به کمک دو عصا راه می رفت، اما با دیدن جین به یاد آورد که چه قدر یک دنده و لجوج است و می تواند با هر چیزی مقابله کند. در سال 1965 بود که استیون با جین ازدواج کرد. از نظر استیون این اتفاق سبب تغییر همه چیز بود. اکنون استیون دلیل جدیدی داشت که بتواند به خاطرش زندگی کند و برای حفظ آن همه چیز را از دست بدهد. یک موضوع ارزشمند. اما اگر قرار بر آن بود که استیون ازدواج کند پس باید شغل و پیشینه ای برای خود مهیا می کرد. پس برای این کار به درجه دکتری نیاز داشت. به این ترتیب استوین بار دیگر توانست اعتماد به نفس خود را به دست آورده و برای ادامه زندگی انگیزه کسب کند. استیون دوباره شروع به اندیشیدن برای پیدا کردن موضوع مناسبی در خور پایان نامه دکتری بود و خود را بسیار خوشبخت می پنداشت.


این مقاله را بخوانید :  آشنایی با استیون هاوکینگ _ بخش اول 


بازگشت به زندگی : 

استیون در سال 1965، در سن بیست و سه سالگی، فعالیت خود را برای دریافت دکتری تخصصی آغاز نمود و توانست در ژوئیه همان سال ازدواج کند. در پاییز جین برای گذراندن آخرین سال دانشگاهش به لندن رفت که البته برای روز های آخر هفته به کمبریج می آمد. استیون توانست به یک خانه که در ردیف خانه های هم شکل قرار داشت، اثباب کشی کند. این خانه در فاصله هزار متری بخش ریاضیات کاربردی و فیزیک نظری قرار داشت. استیون بخشی از پول عروسی خود را برای تهیه یک خودروی سه چرخه خرج کرد تا به کمک آن بتواند به رصد خانه حومه شهر رفت و آمد کند.


استیون هاوکینگ


از اواخر دهده 60 استیون برای جا به جایی از صندلی چرخ دار استفاده می کرد. در آن زمان تنها عضوی که در بدن وی همچنان حس داشت و استیون می توانست آن ها را حرکت دهد دو انگشت دست چپش بود. وی در سال 1985 قدرت تکلم خود را نیز از دست داد و فقط به کمک آن دو انگشت می توانست دکمه رایانه ی پیشرفته ای را که برایش ساخته بودند تا کارهایش را به کمک آن انجام داده و به کمک آن با دنیای پیرامونش در ارتباط باشد. این رایانه حتی قادر بود به جای استیون حرف زده و آنچه در ذهنش وجود دارد را به اطرافیان منتقل کند.

فعالیت های پژوهشی استیون هاوکینگ :

زمینه اصلی مطالعات و فعالیت های استیون هاوکینگ کیهان شناسی و گرانش کوانتومی بود و از مهم ترین دست آورد های وی می توان به رابطه سیاه چاله ها و قانون های ترمودینامیک اشاره کرد. استیون که دیگر قادر به صحبت کردن نبود اکنون به کمک سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی به وجود آمده بود با صدای رباتی صحبت می کند. این صدا و این سیستم به نشانه ای از استیون تبدیل شده است که دیگر حاضر نیست آن را با صدای طبیعی خودش با لهجه بریتانیایی عوض کند. او شنیده است که کودکانی که قادر به صحبت کردن نیستند و به صدای کامپیوتری نیاز دارند ترجیح می دهند با صدایی که استیون از آن استفاده می کند صحبت کنند.

اگر قصد مطالعه دستاورد های علی و پژوهشی استیون را دارید با ما در مقالات بعدی همراه باشید، نظریه ها و دست آورد های استیون هاوکینگ را درباره سیاه چاله ها، ستاره شناسی و فیزیک کوانتوم در مقالات بعدی با شما در میان خواهیم گذاشت.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده

نظر شما