آموزش مبانی کیهان شماسی آماتوری

نام نویسنده : ایمان قادری         ۳١ تیر ١۳۹۶ 2

آموزش مبانی کیهان شماسی آماتوری

تیم تولید محتوای  ویکیوز قصد بر آن دارد طی سلسله مقالاتی به آموزش مبانی کیهان شناسی آماتوری ، برای کاربرانی که علاقمند به این حوزه هستند ، اما به دلایل مختلف موفق به از سرگیری این مقوله و مفاهیم مرتبط با آن نشده اند ، بپردازد .

برای مطالعه نجوم ابتدا باید با مفاهیمی همچون کیهان ، نور ، صوت ، سرعت نور ، سال نوری ، تفاوت ستاره با سیاره و هر یک از این دو با قمر و بسیاری مفاهیم پایه ای از این دست آشنا شد ، سپس به عرصه شگفت انگیز و راز آلود کیهان پا نهاد .

بنابراین با این پرسش آغاز میکنیم که اساسا کیهان چیست ؟

کیهان چیست

کیهان به سامانه منظم و موزون و همواره در حال انبساط متشکل از اجرامی با ساختارها و خصوصیات گوناگون بر پایه ی اتم هیدروژن و با حاکمیت قوانین یکسان و محاط بر عرصه بیکران " فضا – زمان " گفته میشود . در واقع کیهان به همه هستی قابل درک و رویت گفته میشود . اما همواره پس از درک از چیستی کیهان این پرسش مطرح می شود که " کیهان ما و این هستی در حال حاضر قابل درک ، لمس و رویت از کجا و چگونه آغاز شده است ؟ "

کیهان شناسی

در رابطه با موجودیت و آغاز جهان دو نظریه کاملا متفاوت وجود دارد . نظریه نخست با تحقیقات رصد خانه ای که از سال 1920 آغاز شد نشان داد که فضا همواره در حال انبساط و کهکشان ها نیز پیوسته در حال دور شدن از یکدیگر هستند . در سال 1927 " ژرژ لومتر " بیان کرد که با معکوس کردن روند انبساط فضا در خواهیم یافت که در 7.13 میلیارد سال قبل فضا بسیار فشرده و داغ بوده است . این نظریه که نظریه " مه بانگ " (Big Bang) نامیده می شود سال ها بعد در سال 1964 با کشف پرتوهای کیهانی معتبر شناخته شد . در واقع این نظریه بیان می کند که وجود و هستی " فضا – زمان " محصول عظیم ترین انفجار عالم است .

اما در نظریه دوم دو فیزیک دان به نام های پاول استینهارت از دانشگاه پرینستون و نیل توروك از دانشگاه كمبریج بیان کردند که فضا و زمان آغازی نداشته و یک چرخه بی پایان از انبساط و انقباض را انجام می دهد .

طبق این نظریه جهان در هر چرخه از ماده داغ و چگال انباشته شده ، سپس مرحله انبساط آغاز می شود که در طی آن جهان شروع به سرد شدن می کند . البته این نظریه تا بدین جا بسیار شبیه نظریه انفجار بزرگ است . بر اساس مشاهدات مشخص شده که پس از گذشت 14 میلیارد سال انبساط جهان شتاب بیشتری به خود می گیرد و پس از گذشت تریلیون ها سال انبساط جهان به حداکثر خود می رسد و تابش نیز در سرتاسر جهان منتشر شده و مرحله توقف انبساط صورت می پذیرد . در گام بعدی یك میدان انرژی ، ماده و تابش های جدیدی تولید می كند و بنابراین این چرخه مجددا شروع می شود. این نظریه با توجه گستردگی و باز بودن آن به بسیاری از سوالات پاسخ می گوید . استینهارت می گوید : " این نظریه نیز تفسیر های موفقیت آمیزی در مورد جهان هستی ارائه می دهد و همانند نظریه انفجار بزرگ ، قادر به توجیه شرایط موجود می باشد ؛ اما نكته قابل ذكر آن است كه شواهد قاطعی در دست نیست كه بیان كند كدامیك از این نظریه ها صحیح است. "

مبانی کیهان  شناسی

اضافه شدن مفهوم " تورم " برای توضیح شتاب اولیه انبساط و پس از آن افزوده شدن مفهوم " انرژی تاریک " برای توجیه توقف انبساط کمک های شایانی به پاسخ دهی به بسیاری از سوالات کردند . اما در نظریه جهان ازلی نظریه " میدان انرژی " جایگزین مفاهیم تورم و انرژی تاریک شده است . بر طبق این نظریه میدان انرژی در حال نوسان است و بدین ترتیب زمانی باعث انبساط جهان و زمانی دیگر باعث ركود می شود. در عین حال این نظریه تمام پدیده هایی كه اخیرا مشاهده شده اند را به همان خوبی نظریه انفجار بزرگ توجیه كند. یکی از حسن های بزرگ این نظریه نیاز به تعداد کمتری از مفروضات برای پیش بینی آینده جهان است .


ادامه دارد ...


پیشنهادات ما

4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی

نظر شما