آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۲ شهریور ١۳۹۶ 8

آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)

مبانی کیهان شناسی

در ادامه سری مقالات مبانی کیهان شناسی با مفهوم مهم و راز آلود دیگری آشنا خواهیم شد که شاید یکی از مهمترین علائم وجود آن عدم رویت آن است . ماده ای که به واسطه همین ناپیدایی "ماده تاریک" نامیده شده است .

ماده تاریک چیست ؟

ماده تاریک در کیهان شناسی به ماده ای فرضی گفته می شود که به دلیل عدم وجود هیچ نشانی از سوی آن ، اعم از بازتابش نور یا انتشار امواج الکترومغناطیسی که موجب رصد آن شود . حال ممکن است این سوال پیش آید که "چگونه به وجود آن میتوان پی برد ؟" در واقع مهمترین نشانه وجود ماده تاریک اثر گرانشی آن بر روی اجسام مرئی به مانند ستارگان و کهکشان هاست .

اخترفیزیک دانان با مطرح کردن فرضیه ماده تاریک سعی بر توضیح اختلاف میان جرم محاسبه شده برای اجرام بسیار غول پیکر آسمانی را به دو روش استفاده از تاثیرات گرانشی آن ها و استفاده از مواد درخشان درون آن ها از قبیل ستارگان ، گاز و غبار را توضیح دهند . یان اورت این فرضیه را در سال 1932 برای تبیین سرعت های مداری ستارگان در کهکشان راه شیری مطرح کرد . پس از یان اورت ، فریتز زوییکی در سال 1933 مجددا این فرضیه را برای توضیح شواهد مربوط به جرم گمشده در سرعت های مداری کهکشانها در خوشه های کهکشانی بیان کرد . پس از طرح این فرضیه بسیاری از مشاهدات دیگر مورد توجه قرار گرفتند که دلالت بر وجود ماده تاریک داشتند . سرعتهای چرخشی کهکشان ها در دهه های ششم و هفتم قرن بیستم ، همگرایی گرانشی اجسام پس زمینه توسط خوشه های کهکشانی ، الگوهای ناهمسانگردی دما در تابش زمینه کیهانی از جمله مشاهدات مرتبط با این فرضیه است 
ماده تاریک

ماده تاریک در واقع قابل مشاهده و بررسی مستقیم نیست اما متوان به بررسی تاثیرات آن بر کیهان و اجرام موجود در آن پرداخت . از برآیند بررسی های دانشمندان در چهل سال گذشته نتیجه حاصل شده که تمام مواد معمولی که تشکیل دهنده اجرام ، ابرها و توده های کیهانی دیده می شوند عامل حدود ۱۵ درصد از این نیروی گرانشی هستند و مابقی این نیروی گرانشی عظیم را به ماده راز آلودی به نام ماده تاریک که جز با اثر گرانشی اش قابل تشخیص نیست ، نسبت می دهند .

اختر فیزیکدانان با مشاهدات دقیقی که از 42 کهکشان در خوشه کهکشانی آبل 1689 با فاصله 7 تا 12 میلیارد سال نوری از زمین انجام دادند توانستند با استفاده از تصاویر 135 عدد عدسی گرانشی ، موفق شدند نقشه دقیقی از ماده تاریک درون این خوشه کهکشانی بدست بیاورند .

با اینکه دانشمندان با بهره گیری از امکانات پیشرفته ای چون تلسکوپ فضایی پلانک دریافتند که ماده تاریک تنها 26.8 درصد از کل ماده – انرژی کیهان را شامل می شود اما همچنان ماهیت ماده تاریک بصورت یک معما به قوت خود باقیست .

کیهان شناسی

تحقیق و تفحص درباره ماده تاریک و رفتار ها و تاثیرات آن در کیهان با استفاده از روش های مختلف همچنان ادامه دارد که به تعدادی از این روش ها بصورت فهرست وار اشاره می شود :

روش های مطالعه ماده تاریک

 ۱- بوسیله شتاب دهنده بزرگ هادرونی

 ۲- بهره گیری از داده های ماهواره های WMAP و پلانک

۳- آزمایشات تشخیص مستقیم برای شناخت ماده تاریک

۴ – آزمایشات تشخیص غیر مستقیم ( آشکار ساز های اشعه گاما )

پیشنهادات ما

Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )

نظر شما