از یک کتاب فروشی تا برندی بلامنازع و جهانی

نام نویسنده : نگین ولدخانی         ۰۹ آذر ١۳۹۶ 1

از یک کتاب فروشی تا برندی بلامنازع و جهانی

شرکت آمازون که اولین خشت هایش را بزوس در واشنگتن بنا نهاد ، در ابتدا بر آن بود تا بزرگترین کتاب فروشی جهان شود و این امر بسیار سریعتر از چیزی که بزوس می اندیشید محقق گشت ، بزوس در کنار فروش فیزیکی رفته رفته کتاب ها را بصورت فایل های صوتی، بصورت الکترونیکی در قالب PDF ، در قالب DVD یا VCD در سایت عرضه کرد ؛ این اولین قدم بزوس در راستای تحول ایده آمازون  ( Amazon.com ) بود البته موفقیت های پشت سر هم ایده های جدید بزوس کم تاثیر نبود و باعث شد که او جرات دست زدن به این تغییرات کلی را داشته باشد .

آمازون در سال 2015 وال مارت را که تا آن تاریخ بزرگترین خرده فروش جهان بود را پشت سر گذاشت و اکنون در سال 2017 شرکت آمازون بزرگترین خرده فروش جهان و با رشد 33 درصدی نسبت به سال گذشته رتبه هشتم برترین برند های سال 2017 را به خود اختصاص داده ، رده بندی ای که در آن شرکت اپل رتبه اول را دارد.

مسیر هیجان انگیز موفقیت بزوسِ ، سوار بر ارابه Amazon

جف بزوس در ابتدا یک کارمند ساده نبود با یک دنیا ایده در سر ، اتفاقا او نایب رئیس یک شرکت بزرگ در شمال ایالات متحد بود که همین امر موجب شد که جف با سیل عظیمی از مخالفت ها برای پشت کردن به این سمت و جایگاه شغلی از طرف خانواده و همچنین مدیر آن شرکت روبرو شود اما جف معتقد بود که انسان اگر تلاش کند و شکست بخورد بهتر از آن است که در آینده حسرت گذشته و موقعیت های گذشته را بخورد ، پس جف از سمت خود استعفا داد و راهی واشنگتن شد ، در شهر سیاتل این ایالت دست به راهندازی استارت آپ خود زد . جف ابتدا اسم استارت آپ خود را Cadabra گذاشت اما به دلیل نزدیکی زیاد از نظر تلفظ با واژه Cadaver به معنای جسد ، این واژه را کنار گذاشت و تصمیم گرفت واژه ای با معنی " بی رحم " را جایگزین کند که با این نام هم بسیاری از دوستان نزدیک او مخالفت کردند ؛ جف تصمیم گرفت نام شرکت خود را به گونه ای انتخاب کند که در آن از حروف A و Z استفاده شود ، یعنی از اولین و آخرین حرف الفبای انگلیسی، پیرو همین مسئله جف در دایره المعارف به دنبال اسمی خاص می گشت که ناگهان با واژه amazon برخورد کرد ، آمازون نام جنگلی عجیب و غریب در آمریکای جنوبی است که اتفاقا این عجیب و غریب بودن ، از نظر جف یک تشابه شگرف با ایده او داشت ، این دقیقا همان چیزی بود که جف به دنبال آن می گشت و می دانست روزی ایده خود به اندازه جنگل آمازون بزرگ ، پیچیده و دوست داشتنی خواهد شد . جف دنیای بزرگی در سر داشت و بعد از در نظر گرفتن نام آمازون با قدرت بیشتری تصمیم گرفت که کسب و کار خودش رو مثل رودخانه آمازون تبدیل به بزرگترین در دنیا بکند . در جایی جف بزوس برند نو پا خود را با رستوران های زنجیره McDonald’s مقایسه می کند و می گوید ایده کسب و کار من هم مثل McDonald’s قابل کپی برداری است اما اسم برند بسیار مهمه و مخاطبان ما به ما اعتماد دارند و این اعتماد ما را آمازون کرده است و ما را برترین در جهان خواهد کرد ، اتفاقی که امروز روز شاهد آن هستیم .لوگوی فوق العاده شرکت آمازون متشکل است از اسم شرکت با یک فلش در زیر آن است که هم تداعی کننده یک لبخند است که نشان رضایت مشتریان از آمازون است و هم از حرف A که نخستین حرف الفبای انگلیسی تا Z اخرین حرف الفبای انگلیسی کشیده شده است و نشانی از آن است که در آمازون هر چه بخواهید خواهید یافت ؛ در زبان انگلیسی ضرب المثلی داریم با لفظ A TO Z به معنی همه چیز که این اصطلاح در لوگوی آمازون مستتر شده است ، این لوگو در 19 ژوئن سال 2000 برای آمازون طراحی شد .

در ابتدا جف تصمیم گرفت ایده ی فروشگاه آنلاین خود را علمی تر پیگیری کند به همین منظور مقالات زیادی حول محور آینده کسب و کارها در فضای اینترنت مطالعه کرد و پس از پایان آن از بین بهترین محصولاتی که آینده فروشگاه های اینترنتی موفق بر پایه آن شکل می گرفتند را جدا کرد و سپس از بین آنها کتاب ، نرم افزار ، سخت افزار ، دیسک های فشرده و انواع ویدئو را برگزید ، از بین این تعداد ابتدا کتاب را به دلیل میل شدید بازار بعنوان محصول نهایی خود انتخاب کرد .

برند آمازون هم همچون بسیاری از برند های بزرگ این روزهای جهان همچون اپل از گاراژ شخصی صاحب استارت آپ یعنی جف بزوس آغاز شد و در ابتدا روی نرم افزار خود تمرکز کرد ، پس از مدتی به یک دفتر با دو اتاق نقل مکان کردند . کار جالبی که آنان در ابتدای شروع فعالیت خود در دفتر آمازون در سال 1995 کردند آن بود که یک زنگ گذاشتند و پس از هر فروش آن زنگ را به صدا در می آوردند ولی این اتفاق خیلی ادامه دار نبود زیرا به سرعت و ظرف فقط 2 هفته آنچنان تعداد فروش ها زیاد شد که آنها مجبور شدند که زنگ را از کار بیندازند .

شرکت آمازون کسب و کار خودش را با خرده فروشی و عمده فروشی آنلاین کتاب آغاز کرد و به سرعت به موفقیت های چشمگیری رسید به گونه ای که در دو ماه اول آغاز فروش در حدود 50 ایالت کشور آمریکا کتاب فروخت و به درآمد ماهانه بیش از 85 هزار دلار دست یافت ؛ این اعداد و ارقام برای جف بسیار فراتر از چیزی بود که او پیشبینی می کرد .

بزوس رفته رفته برآن شد که برای گسترش کسب و کار آمازون اجناس مختلفی را به فروشگاه خود بیافزاید به همین منظور او اقلامی همچون سی دی و انواع پوشاک ، وسایل الکترونیکی و ... را وارد لیست محصولات خود نمود ، که این اقدام جف سیل عظیم مخاطبان و مشتریان را به فروشگاه آمازون روانه کرد .

رفته رفته با پشت سر گذاشتن صده بیستم و از بین رفتن حباب سهام های شرکت های فعال در حوزه IT بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه به انتهای کار خود رسیدند ؛ اما آمازون با مدیریت جف بزوس این موقعیت و شرایط سخت را پشت سر گذاشت و به یکی از محبوب ترین فعالین حوزه اینترنت و مارکتینگ بدل شد به گونه ای که در سال 1999 جف بزوس به مرد سال از نظر مجله تایم بدل شد و همچنین این مجله سایت آمازون را دلیل موفقیت و ماندگاری خرید اینترنتی دانست .

در مسیری که آمازون تا به امروز طی کرده است اتفاقات تماما مثبت و بی حاشیه نبوده ، بارها و بارها رقبا از آمازون به دلایل مختلف شکایت کردند روزی کتاب فروشی بزرگ Branes & Noble از آمازون شکایت کرد به دلیل اینکه Branes & Noble معتقد بود آمازون بزرگترین کتاب فروشی دنیا نیست بلکه آمازون فقط و فقط بزرگترین دلال کتاب است اما این شکایت راهی از پیش نبرد ؛ همچنین شرکت وال مارت نیز از شرکت آمازون شکایت کرد به دلیل آنکه معتقد بود که آمازون مدیران ارشد این فروشگاه زنجیره ی بزرگ را به اختیار خود گرفته و اسرار وال مارت را در اختیار دارد ، هرچند که دو شرکت سر این موضوع به توافق رسیدند اما این اتفاق باعث شد که شرکت آمازون تدابیری برای استخدام از کارکنان وال مارت اتخاذ کند.

تعهد به کتاب و کتاب فروشی

تعهد جف به کتاب و کتاب فروشی باعث شد که شرکت آمازون در سال 2007 دست به تولید محصولی با نام تجاری Kindle بزند این محصول نسبتا انقلابی کتاب خوانی بود که به مخاطبان خود این امکان را داد تا کتاب های مختلف را بصورت PDF و الکترونیکی خریداری کنند و با در دست گرفتن این محصول به راحتی کتاب ها را مطالعه کنند ؛ جالب است که بدانید جنس صفحه نمایش این کتاب خوان ها شباهتی قابل لمس با جنس کاغذ دارد و برای آن دسته از کتاب مخاطبانی که تمایل دارند تا جنس کاغذ را هنگام مطالعه لمس کنند بسیار ایده آل است . البته بعدها آمازون با عرضه نسخه های جدید تر این محصول پا به عرصه رقابت تبلت ها نیز گذاشت .


پر بازدیدترین سایت ها کدامند ؟

اکنون در آمازون باید به دنبال جوابمان بگردیم

خریدن الکسا از دیگر فعالیت هایی بود که جف دست به انجام آن زد ؛ در ابتدا سایت الکسا بصورت مستقل شروع به فعالیت نمود ، حوزه فعالیت این وب سایت تحلیل داده های ترافیک سایت ها بود ، الکسا از میان قریب به 30 میلیون سایت رتبه ی هر سایتی را که فکر کنید به شما اعلام خواهد کرد . از طرفی این سایت و موتور هوشمند رفته رفته به سنگ محکی برای تمامی فعالین حوزه اینترنت تبدیل شد ، به گونه ای که مخاطبان حوزه اینترنت خود را با الکسا رنک تعریف می کرند . همین محبوبیت باعث شد که الکسا سایت و کمپانی درآمدزایی باشد و اتفاقا جف بزوس به دنبال درآمدی بیشتر بود و ترغیب شد تا الکسا را بخرد ، در سال 1999 کمپانی آمازون صاحب سایت الکسا شد و طبق برخی گزارشات این سایت بیش از 300 میلیون دلار درآمد برای آمازون ایجاد کرده است .


اخبار و نشریات در اختیار یک ایده پرداز موفق

با خرید روزنامه واشنگتن پست و تمام نشریات متعلق به آن توسط کمپانی بزرگ آمازون به قیمت نجومی 250 میلیون دلار جف بزوس ثابت کرد که نه تنها او در حوزه IT یک تئوریسین و ایده پرداز موفق است بلکه او ذاتا برای موفقیت به دنیا آمده است ، روزنامه واشنگتن پست امریکا پس از واگذاری به آمازون رشد چشمگیری داشت و تا بیش از 300% درصد به فروش خود افزود .
ابتکار و نوآوری در هر چیز از شاخصه های برجسته بزوس

از انجایی که آمازون با مدیریت هوشمندانه جف خیال آن ندارد که از تیتر اول اخبار دنیا کنار برود این بار دست به ابتکار جالبی برای ارسال محصولات خود زده است ؛ نام این روش جدید Amazon Prime Air می باشد که در تعریف آن به اختصار می توان گفت ارسال محصولات با بکار گیری ربات های پرنده آمازون ، این ربات ها قادرند بسته های تا حدود دو کیلو و دویست گرم را در کمتر از نیم ساعت به دست مشتریان برسانند . به گفته آمازون این طرح تا کمتر از 5 سال آینده بصورت فراگیر اجرا خواهد شد .عاشقان فعالیت در آمازون چه دارند ؟

سال 2016 آمازون برآن شد تا برای رفاه حال کارمندان خود دست به راه اندازی فروشگاه های رفاهی و مکان های کوچکی برای تهیه غذا با اسم Amazon Go بزند ، حالا دیگر کارمندان آمازون نباید در صف های طولانی بمانند و فقط کافیست محصولات خود را بردارند یا در کنار خانواده خود غذا خود را میل کنند و بعد کاملا راحت از گیت مخصوص خارج شوند به محض خروج آنان صورت حساب از حساب آنها در آمازون کسر می شود .
ثروتمندترین مرد جهان تغییر می کند !

بالاخره در سال 2017 جف بزوس توانست این عنوان فوق العاده را کسب کند و بیل گیتس صاحب کمپانی بزرگ Microsoft را پس از سالیان متمادی از اریکه قدرت به زیر بکشد و اکنون جف بزوس صاحب کمپانی Amazon با ثروت حدود 102 میلیارد دلار از نفر دوم بیل گیتس مالک کمپانی Microsoft با ثروت حدود 89.4 میلیارد دلار و پس از آن مارک زاکربرگ مالک کمپانی facebook با ثروتی معادل 78.8 میلیارد دلار پیشی گرفته است .
لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهادات ما

Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)

نظر شما