امنیت حساب های کاربری شما به کمک کلید های امنیتی

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۹ فروردین ١۳۹۶ 3

امنیت حساب های کاربری شما به کمک کلید های امنیتی

از اینکه مقالات بخش فناوری اطلاعات را در بانک مقالات دنبال می کنید، صمیمانه از شما سپاسگزاریم و امیدواریم که مورد رضایت شما همراهان گرامی واقع شود. در این مطلب در مورد یک فناوری نوین که به زودی بطور گسترده تر در دنیا پیاده سازی میشود، گفته و آن را به شما معرفی می کنیم. 

امنیت حساب های کاربری آنلاین با کمک کلید های امنیتی

امکان ایمن سازی حساب کاربری گوگل، فیس بوک و دیگر سرویس های معروف آنلاین از طریق یک کلید امنیتی که ظاهری شبیه به یک فلش USB دارد امکان پذیر است. با این روش نوین می توان امنیت این حساب ها را تا آخرین حد بالا برد. اگر در این زمینه اطلاعات کمی دارید اصلاً جای نگرانی نیست چرا که در این مطلب به طور مفصل و به زبان ساده به بررسی و معرفی آن خواهیم پرداخت. 

هرگز دست از تکرار این جمله برنخواهیم داشت: تأمین امنیت حساب های کاربری از اولویت بالایی برخوردار است و اغلب کافی است خود را تنها به انجام چند کار کوچک عادت دهید تا بتوانید امنیت دسترسی به فضاهای شخصی خود را افزایش دهید. این فضا چه شبکه های اجتماعی و سایت های ذخیره فایل باشد و چه وب سایت بانک، مسلماً مایل نیستید که رمز عبور حساب کاربری تان در آن چیزی شبیه به 123456 باشد.

اولین مرحله ی تأمین امنیت که ساده ترین نیز هست، قدرت مندتر کردن رمز عبور است. دومین مرحله، فعال سازی تصدیق هویت دومرحله ای (Two-Step Authentication) است. با این دو مرحله درصد زیادی از امنیت حساب های کاربری آنلاین خود را تأمین کرده اید. اما روش دیگری برای ایمن سازی حساب کاربری نیز وجود دارد که از طریق یک فلش درایو USB و پروتکل U2F انجام می شود و همان چیزی است که قرار است در این مطلب به توضیح آن بپردازیم.

یک کلید امنیتی USB چیست؟


کلید های امنیتی و حفاظت از حساب های کاربری آنلاین


دانگل USB تصدیق هویت که به آن کلید امنیتی USB نیز گفته می شود، یک شی با ظاهر فلش دیسک های USB است که به جای ذخیره سازی فایل، شامل یک تراشه ی امن است که این تراشه خود شامل یک کلید رمزنگاری شده ی منحصربه فرد است که متعلق به شماست. می توان این کلید دیجیتالی را به کلید یک گاوصندوق تشبیه کرد که بر اساس مفهوم کلید عمومی و کلید خصوصی کار می کند.


این مقاله را بخوانید :  جاسازی میکروچیپ در زیر پوست کارمندان یک استارتاپ 


این کلید بر پایه ی یک استاندارد باز که U2F نام دارد (مخفف Universal Second Factor به معنای عامل دوم جهانی) توسط شرکت های گوگل، Yubico و NXP (شرکتی که در پس تراشه های NFC قرار دارد) توسعه داده شده است و در حال حاضر توسط اتحادیه ی FIDO که متشکل از چندین شرکت و سازمان است پشتیبانی می شود. 

این کلیدهای USB با قیمت اندکی فروخته می شوند و در تمام نقاط دنیا نیز در دسترس هستند. شما تنها نیازمند یک کلید هستید که با تمامی حساب های کاربری شما کار می کند.

چگونه یک کلید USB می تواند از یک حساب کاربری محافظت کند؟

هنگامی که یک فلش درایو USB را در اختیار دارید در صورتی که یک وب سایت امکان پشتیبانی از آن را فراهم کند می توانید آن را به حساب کاربری خود متصل کنید. از این پس، بعد از وارد کردن رمز عبور کافی است کلید USB خود را به رایانه متصل کنید و دکمه ی روی آن را فشار دهید تا کلید رمزنگاری شده ی شما به به وب سایت ارسال شده و تصدیق هویت شما انجام شود. در واقع این این فرایند شبیه به تصدیق هویت دومرحله ای است.

دقت کنید بر خلاف ظاهر آن، این روش یک تأیید هویت بیومتریک به وسیله ی شناسایی اثرانگشت نیست.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)

نظر شما