باتری که یک دقیقه ای شارژ میشود

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۷ تیر ١۳۹۶ 1

باتری که یک دقیقه ای شارژ میشودباتری جدید استنفورد یک دقیقه‌ای شارژ می شود 

باتری آلومینیوم یون با وجود شارژ شدن سریع قرار است مزیت هایی چون قیمت کمتر و امنیت بیشتر را نیز داشته باشد .

باتری ها میتوانند هم نقطه قوت گوشی ها و هم پاشنه آشیل آنها باشند . این در حالیست که با وجود انقلاب باتری های لیتیوم یون که موجب قابل حمل شدن دستگاه های الکترونیکی شدند ولیکن نتوانستند پا به پای قدرت روز افزون دستگاه های جیبی و آسان حمل پیش روند و نیاز کاربران این دسته از لوازم الکترونیکی را یر آورده کنند . البته رشد پیشرفت دستگاه های کم قطرتر که به باتری های نازک با همان توان قبلی نیازمندند مد نظرمان نیست .

محققان دانشگاه استنفورد تحت هدایت پروفسور دای هونگی موفق به برآورده کردن این نیاز کاربران با نوع جدیدی از باتری آلومینیم یون شده اند .

قیمت کمتر ، امنیت بیشتر و شارژ سریعتر ، این قول هایی است که باتری آلومینیوم یون با خود به همراه آورده . این نوع باتری به عنوان نسل بعدی باتری های دستگاه های با قابلیت حمل آسان مورد تمرکز خیلی از شیمیدان ها ، محققان و دیگر کارشناسان صنعتی واقع شده است.


این مقاله را بخوانید: تاریخچه اندروید


 اما محققان پیوسته با نوع موادی که باید مورد استفاده قرار گیرند ، کشف و خنثی شده اند که در عملکرد باتری نقش بسزایی دارند . به گفته دای هونگی سرپرست تحقیقات ، آنها "تصادفاً" کاتدی (الکترود شارژشده مثبت یک باتری) را کشف کرده اند که از گرافیت ساخته شده و بهترین عملکرد ممکنه را ارائه می کند. 

در نتیجه میتوان باتری ای تولید کرد که بسیاری از ویژگی های ایده آل که نسل های بعدی منابع نیرو می توانند داشته باشند را دارا باشد .

چنین باتری ای بسیار ارزان تر خواهد بود ، برای یکی در نظر گرفتن آلومینیم ماده ای مقرون به صرفه تر از لیتیوم به لحاظ هزینه و کاربرد و همچنین ایمن تر نیز می باشد.

به گفته دای حتی در صورت آسیب دیدن آتش هم نمی گیرد ، حتی وقتی با دریل سوراخ شود . اما شاید یکی از جالب ترین خصیصه های آن سرعت بالای شارژ آن است که موجب شرمندگی کوئیک شارژ 2.0 کوآلکام است .باتری استنفورد


توانایی فول شارژ در زمانی کمتر از یک دقیقه به معنای کمتر در آغوش گرفتن درگاه های برق و میزان بیشتری از بهره وری است . از آنجایی که باتری اساساً از آلومینیم ساخته خواهد شد ، یکی از تاثیرات و مزایای جانبی اش این است که می تواند انعطاف پذیر باشد که یکی از بزرگترین مشکلات دستگاه های موبایل انعطاف پذیر و خم شونده را حل می کند. نسخه استنفورد می تواند تا حدود 7500 بار شارژ مجدد تاب آورد که با در نظر گرفتن عمر 100 دوره شارژ دیگر باتری های آلومینیم یونی که مورد استفاده دستگاه های امروزی است مسئله بزرگی نیست. در مقام مقایسه ، باتری های لیتیوم یون تنها 1000 دوره شارژ دوام دارند.


این مقاله را بخوانید:  چاپگر های سه بعدی و انواع آن


 به همان میزان که این رخداد می تواند مثل تحقق یک رویا به نظر برسد ، باتری های آلومینیم یون از آماده بودن فاصله زیادی دارد تا رسیدن به مرحله اتمام و ارائه آن به بازار . با اینکه این باتری با ایجاد 2 ولت از 1.5 ولت باتری های AA یا AAA دارای توان بیشتری است هنوز هم به شکل قابل توجهی کمتر از باتری های لیتیوم یون می باشد. 

چگالی انرژی هم لازم است به میزان در خور توجهی افزایش یابد . امروزه ، مقدار آن تنها 40 وات در کیلوگرم است ، در حالیکه باتری های لیتیوم یون از 100 تا 260 دارای انواع گوناگون است . خوشبختانه ، محققان استنفورد نسبت به دستیابی به اهدافشان بسیار امیدوار هستند که نشانه خوبی برای آینده گوشی های هوشمند و تبلت های ماست.پیشنهادات ما

Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)

نظر شما