با کارت گرافیک آشنا شوید

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲١ آذر ١۳۹۵ 1

با کارت گرافیک آشنا شوید

همه ما در حد نیازمان از کامپیوتر و اینترنت استفاده می کنیم. کارهای روزانه ی خود را به راحتی انجام می دهیم از تکنولوژی روز، به آن اندازه که کارمان را پیش ببرد، بدون آن که بیشتر مواقع از نحوه ی عملکرد آن مطلع باشیم، بهره مند می شویم. در این میان بسیاری از اصطلاحات و لوازم وجود دارند که شاید ما هرگز با آن ها آشنا نباشیم و حتی ندانیم در کجای کار از آن ها استفاده می کنیم. اما این عدم آگاهی و آشنایی ما با این موارد دلیل بر ضروری نبودن آن ها در زندگی روزمره ی ما نمی باشد.
امروز می خواهیم شما را با یکی از لوازم جانبی و سخت افزاری کامپیوتر به نام کارت گرافیک آشنا کنیم. می خواهیم بدانیم اصلا کارت گرافیک چیست و به چه درد ما می خورد؟
از کامپیوتر های شخصی گرفته تا کامپیوتر های صنعتی و دیگر مواردی که در شرکت و محیط کارمان از آن استفاده می کنیم، کارت گرافیک در تمام این موارد جایگاه خاصی دارد.
به زبان ساده بگوییم، کارت گرافیک، اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط کامپیوتر را اخذ می کند و آن را به گونه ای که برای انسان قابل مشاهده باشد تبدیل می کند. پس هر آنچه که ما با چشم خود بر روی صفحه ی مانیتور کامپیوتر و یا لوازم دیجیتال دیگر می بینم همگی زحمتی است که کارت گرافیک برای ما کشیده است.
در بیشتر کامپیوتر ها کارت گرافیک تمام اطلاعات دیجیتالی را که از کامپیتور دریافت می کند، به اطلاعات آنالوگ تبدیل کرده و سپس نمایش می دهد. اما در لپ تاپ ها این اتفاق رخ نمی دهد. در لپ تاپ، کارت گرافیک، اطلاعات دیجیتالی دریافت شده را به همان صورت نمایش می دهد. اگر از نزدیک به صفحه نمایشگر و مانیتور کامپیوتر خود نگاه کنید، به راحتی می توانید ببینید که تمام صفحه ی نمایشگر یا همان مانیتور را، نقاطی از رنگ پر کرده اند. یعنی تمام آن چه که شما از فاصله ی معمولی با مانیتور خود مشاهده می کنید، اگر از نزدیک نگاه کنید از میلیون ها نقطه تشکیل شده است. این نقاط "پیکسل" نام دارند. هر کدام از پیکسل ها دارای یک رنگ هستند. در مانیتور های کامپیوتر های اولیه ی مانند کامپیوتر های مکینتاش، پیکسل ها فقط دارای دو رنگ سفید و سیاه بودند، اما امروزه در کامپیوتر های مدرن، هر پیکسل می تواند دارای 256 رنگ باشد. در بیشتر مانیتور ها، پیکسل به صورت تمام رنگ است و 8/16 میلیون حالت متفاوت دارد. این در حالی است که چشم انسان قادر به تشخیص ده میلیون رنگ متفاوت می باشد!
تا اینجا متوجه شدیم که هدف یک کارت گرافیک، به وجود آوردن مجموعه ای از سیگنال ها است که نقاط یا همان پیکسل را بر روی مانیتور نمایش می دهند.
اما این هدف اصلی از به وجود آمدن کارت گرافیک بود. آنچه که امروز کارت گرافیک ها در دل خود جای داده اند ورای تمام توضیحاتی بود که تا اینجا مطالعه کردید. بهتر است بدانید که یک کارت گرافیک پیشرفته، می تواند به نوعی یک برد مدار چاپی به همراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی باشد. اما اینکه پردازنده چیست و دقیقاً چه عملکردی دارد را باید در مقالات بعدی به شما توضیح دهیم.


پیشنهادات ما

Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )

نظر شما