بیوگرافی اصغر فرهادی

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۷ اردیبهشت ١۳۹۶ 1

بیوگرافی اصغر فرهادی

امروزه یکی از جذاب ترین مقوله ها برای افراد آگاهی از زندگی نامه و بیوگرافی افراد مشهور است. دراین بین اصغر فرهادی یکی از افرادی است که به شهرت جهانی دست یافته است. 

وی در 17 اردیبهشت سال 1351 در خمینی شهر اصفهان چشم به جهان گشود و به گفته خودش کار هنری را از سن 13 سالگی و قبل از تحصیلات اکادمیک آغاز کرد. او دوره لیسانس را از دانشکده هنرهای زیبای تهران و فوق لیسانس خود را از دانشگاه تربیت مدرس در رشته تئاتر دریافت کرد.

سبک اصغر فرهادی

سبک وی چه در فیلم نامه و چه در کارگردانی رئالیسم بوده و پایانی باز دارند و در واقع در طول فیلم با کنار هم گذاشتن وقایع شما به سمت یک حقیقت درام هدایت می کند.وی جامعه را صادقانه روایت کرده و قضاوت نمیکند و شاید این دلیلی محکم بر محبوب بودن آثار وی دارد. البته که وی به غافلگیری در فیلم نامه شهرت دارد.


این مقاله را بخوانید : بیوگرافی پیر امیدیار موسس شرکت ebay


آثار هنری

وی فعالیت هنری خود را با نویسندگی ارتفاع پست به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا شروع کرد و پس از گذشت تقریبا یکسال به کارگردانی روی آورد و در سال 1381 اولین فیلم سینمایی خود با نام رقص در غبار را کارگردانی کرد که این فیلم نیز مانند سری دوم سریال داستان یک شهر در تلویزیون، موفق ظاهر شد و تندیس زرین بهترین کارگردانی را از خانه سینما دریافت کرد.
پس از آن وی با کارگردانی فیلم سینمایی شهر زیبا در سال 1382 جایزه طاووس طلایی را از جشنواره فیلم هند دریافت کرد همچنین این اثر اولین تجربه مشترک هنری ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی است. پس از دو سال استراحت، فرهادی با فیلم درخشان چهارشنبه سوری به سینما بازگشت که موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و هوگو طلایی فیلم شیکاگو شد .موضوع این فیلم نیز مانند باقی آثار وی یک سوژه تلخ اما حقیقی مانند خیانت بود.  

اما پس از این فیلم نیز فرهادی باز هم با یک وقفه بلند دو ساله اینبار به عنوان نویسنده فیلم نامه کنعان به سینما بازگشت که این فیلم علاوه بر فیلنامه با موسیقی زیبایش اثری ماندگار در سینمای ایران شد، در سال 1387 پریسا بخت آور با استفاده از ذوق هنری فرهادی فیلم محبوب و پرطرفدار دایره زنگی را به روی پرده سینما به تصویر کشید این فیلم نیز با اینکه ظاهری طنز داشت اما همچنان مانند باقی فیلم نامه های وی به واقعیت های تلخ جامعه اشاره داشت.


بیوگرافی اصغر فرهادی


درباره الی در سال 1387 چهارمین اثر هنری وی در مقام کارگردانی بود که موج نویی را در سینمای ایران آغاز کرد این فیلم با داستانی تکان دهنده و حضور بازیگران بنام خود نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور نیز مورد توجه قرار گرفت. این شروع درخشش اصغر فرهادی بود پس از آن وی با فیلم جدایی نادر از سیمین در سال 1389 به شهرت جهانی دست یافت و موفق به دریافت اسکار در قسمت بهترین فیلم غیر انگلیسی شد. موضوع این ماجرای یک زندگی نا موفق و سرانجام آن ها پس از طلاق است و همچنین تلفیقی از فیلم نامه مدرن و کلاسیک بوده که سرشار از سرنخ هایی است که در دل فیلم نهفته است. این فیلم پر افتخار توانست علاوه بر اسکار 52 جایزه جهانی را از آن خود کند و همچنین با فروش 20 میلیون دلاری خود پرفروش ترین فیلم ایرانی در اکران جهانی قرار گرفت.

در سال 1394 فرهادی هفتمین فیلم بلند خود را بنام فروشنده با بازی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی را کارگردانی کرد، وی پروژه این فیلم را از مدت ها قبل در اسپانیا ساخت و الکساندر مالت به عنوان تهیه کننده در این فیلم حضور یافت. این فیلم نیز مانند جدایی موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی در سال 2017 و همچنین در جشنواره فیلم کن نخل طلایی بهترین فیلم نامه و همچنین بهترین بازیگر مرد به شهاب حسینی تعلق گرفت.


بانک مقالات ویکیوز
پیشنهادات ما

4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی

نظر شما