بیوگرافی پروفسور سمیعی

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۶ خرداد ١۳۹۶ 1

بیوگرافی پروفسور سمیعی

بی شک هر ایرانی در هر نقطه از این کره خاکی نام پر افتخار و شکوهمند پروفسور سمیعی را بارها به نشانه هایی از بزرگی و تجلی در علم پزشکی شنیده است. در این مقاله قصد داریم شما را با گوشه ای از زندگی ارزشمند و سراسر علم و دانش آشنا کنیم. 

تولد و کودکی پروفسور سمیعی :

پروفسور مجید سمیعی در تاریخ 29 خرداد ماه 1316 در خانواده ای رشتی و در شهر تهران زاده شد. مدتی بعد خانواده سمیعی قصد عزیمت از تهران به سمت رشت را داشتند، آن ها در محل تلفنخانه (بحرالعلوم) ساکن شدند و به همین ترتیب، مجید سمیعی نیز تحصیلات ابتدایی خود را در همان شهر و تحصیلات دوران متوسطه را در دبیرستان شاهپور رشت سپری کرد.

پروفسور سمیعی و سفر به آلمان :

 پس از به پایان رساندن این مراحل تحصیلی، عازم آلمان شده و رشته های زیست شناسی و پزشکی را در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در شهر ماینتس به پایان رساند. مجید سمیعی در این زمان تصمیم به مطالعه دوره تخصصی جراحی مغز و اعصاب گرفته و بنا بر این زیر نظر کورت شورمن راه خود را در این زمینه آغاز کرد. در سال 1349 بود که مجید سمیعی توانست درجه تخصص خود را در این رشته دریافت نماید.


عکس پروفسور سمیعی


این مقاله را بخوانید: بیوگرافی احد عظیم زاده


 آغاز کار علمی پروفسور سمیعی : 

پروفسور مجید سمیعی کار علمی خود را با استاد یاری و معاونت بیمارستان جراحی های مغز و اعصاب آغاز نموده و پس از گذشت مدتی توانست سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را بر عهده گیرد. سال 1351 بود که مجید سمیعی توانست درجه استادی خود را از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در رشته جراحی مغز و اعصاب دریافت نماید. 5 سال بعد، درست در سال 1356 بود که مجید سمیعی توانست اولین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی را در آلمان و با کمک بنیاد فولکس واگن تاسیس نماید. در همان سال بود که ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب در شهر هانوفر به وی تعلق گرفت و باز هم در همان سال بود که کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند را به وی اعطا کردند. ده سال بعد یعنی در سال 1366 دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به او پیشنهاد داد. در سال 1367 پروفسور مجید سمیعی با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانوفر مشغول به کار شد. از همان سال تا 1371 مجید سمیعی ریاست انجمن بین المللی قاعده ی جمجه را عهده دار شد. در همان سال به ریاست فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه انتخاب شد.

ادامه فعالیت های علمی :

مجید سمیعی در اوایل سال 1970 از عوامل اصلی توسعه و پیشرفت جراحی قاعده جمجه بوده و همچنان به جراحی در این زمینه می پرداخت. پروفسور سمیعی از جراحان به نام مغز و اعصاب در زمینه جراحی میکروسکوپی داخل جمجه است. او به طرز موفقیت آمیز و افتخار آفرینی توانسته است تا کنون بیش از 12000 بیمار را جراحی کند. از مهم ترین فعالیت های پروفسور سمیعی می توان به مقالات علمی بیشمار وی و 17 جلد کتاب نوشته شده توسط ایشان اشاره کرد. به لطف پروفسور سمیعی شاگردان بسیاری در این زمینه تربیت شده و در نقاط مختلف جهان مشغول به فعالیت بر روی این رشته از علم پزشکی می باشند. پروفسور سمیعی از سال 1997 تا سال 2001 رئیس فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز بود و در سال 2001 به پاس خدمات ماندگارش به عنوان رئیس افتخاری این نهاد برگزیده شد.

INI :

در سال 1990 سمیعی یک مرکز خصوصی بین المللی علوم اعصاب را تاسیس کرد که به نام تختصاری INI شناخته شده است. البته معماری و نمای این مرکز الهام گرفته از شکل مغز بوده که جلوه منحصر به فردی را به این مکان بخشیده است. این مرکز در هانوفر آلمان واقع شده است و ریاست آن را مجید سمیعی پسرش امیر سمیعی بر عهده دارند.


این مقاله را بخوانید: استیون هاوکینگ


بیمارستان پروفسور سمیعی واقع در رشت : 

اسفند 1387 بود که با حضور صدراعظم سابق آلمان، گرهارد شرودر در رشت، فعالیت ساخت "بیمارستان فوق تخصصی جنرال 400 تخت خوابی پروفسور سمیعی" آغاز شد. قرار بر آن شد که بخش جراحی های مغز و اعصاب این بیمارستان با مرکز اعصاب آلمان همکاری داشته باشد. البته این بیمارستان فقط به فعالیت های درمانی نمی پردازد و پژوهش های علمی نیز در آن به عمل خواهد آمد. پروفسور سمیعی بر مراحل ساخت این بیمارستان شخصا نظارت می کند. علت آن که این بیمارستان را در رشت تاسیس می کنند نیز دور از تصور نمی باشد، به گفته پروفسور سمیعی علاقه وی به دیار خود سبب شد تا این اثر ماندگار و ارزشمند در عرصه ی جراحی مغز و اعصاب را در رشت احداث کند.


جوایز پروفسور سمیعی

سایر فعالیت های پروفسور سمیعی به شرح زیر می باشد :

تشکیل بنیاد فرهنگ و علم گیلان با حضور فرهیختگان و دانشمندان گیلانی در دی ماه 1391

مرکز تحقیقات سرطان شناسی رشت ( بزرگترین مرکز سرطان شناسی خاورمیانه) در شهریور 1393

تاسیس وبگاه رسمی برای آنکه از شایعات و اخبار دروغین در زمینه علم پزشکی که به پروفسور سمیعی نسبت داده می شود جلوگیری شده و در فضای مجازی دارای منبع موثق باشد (این صفحه مجازی توسط نوه 12 ساله پروفسور سمیعی مدیریت می شود)

جوایز دریافت شده پروفسور سمیعی:

در سال 1367 رئیس جمهور آلمان غربی نشان خدمت درجه 1 دولت آلمان را به پروفسور سمیعی اهدا کرد.

در همان سال جایزه علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان را به پاس فعالیت های ارزشمند پروفسور سمیعی به ایشان اهدا کردند.

جایزه حلقه ی لایبنیتز هانوفر که در 2013 برای طرح "آفریقا صد"

جایزه برترین جراح مغز و اعصاب 2013

جایزه برترین جراح مغز 2014

کلید طلایی رشت شهریور 1393

دکترای افتخاری


پیشنهادات ما

Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
2
چگونه " نه " بگوییم

نظر شما