تاريخچه فناوري اطلاعات و ارتباطات در ایران

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۹ دی ١۳۹۵ 5

تاريخچه فناوري اطلاعات و ارتباطات در ایران

از اینکه مقالات فناوری ویکیوز را در بانک مقالات دنبال می کنید، صمیمانه از شما سپاسگزاریم و امیدواریم که مطالب این بخش برای شما مفید و سودمند واقع شوند.

  برای استقرار نظان اطلاع رسانی در ایران نخستین اقدامات و قدم های اولیه، با تأسیس و افتتاح موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی، و مراکز مدارک علمی و خدمات کتابداری مراکز وابسته به این موسسه آغاز شد. 

در سال 1966 فعالیت های بین المللی از سوی یونسکو با استقرار طرح ایجاد شبکه جهانی مبادله اطلاعات علمی (یونی سیست) با مشارکت اعضای شورای بین المللی مجامع علمی مورد بررسی قرار گرفت.

با شرکت کارشناسان سازمان های بین المللی اطلاعات علمی مانند فدراسیون بین المللی اطلاع رسانی، مباحث مطرح شده در طرح یونی سیست مورد نظرسنجی و موشکافی و نقد و بررسی قرار گرفت و نتایج این مباحث به شکل یک نشریه چاپ شده و به انتشار رسید.

پس از مطالعات فراوان در پاریس همایش یونی سیست از سوی یونسکو از 4 تا 19 اکتبر 1971، با شرکت 83 نماینده از کشورهای جهان تشکیل شد.

هیئت نمایندگی ایران در این همایش از سوی موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی شرکت کردند.

گزارش دست نویسی از دکتر حسین دانشی و همکاران وی در سال 1351 به عنوان نخستین سند برای تعیین وضعیت همایش یونی سیست تدارک و آماده شد.

پس از این گزارش، مقاله ای نسبتاً مفصل با عنوان "شبکه جهانی مبادله اطلاعات علمی" در نشریه فنی مرکز مدارک علمی به چاپ رسید که در این مقاله درمورد موضعیت کشورهای در حال توسعه اظهار نظر شده بود .

بعد از اینکه هیئت نمایندگی ایران در همایش یونسکو در سال 1971 شرکت کرد، مرکز مدارک علمی وابسته به موسسه تحقیقاتی و برنامه ریزی علمی و آموزشی، بررسی هایی در زمینه امکانات اتخاذ سیاستی هماهنگ در مورد گردآوری و اشاعه اطلاعات علمی و فنی را شروع کردند و ادامه دادند.

و قرار شد که مرکز مدارک علمی یک گزارشی در این زمینه تهیه کنند، تا اینکه این گزارش در جلسه صاحب نظران مورد بررسی قرار گرفت و بعد از اصلاحیاتی که انجام یافت، نهایتاً منتشر و چاپ شد.


این مقاله را بخوانید :  با کارت گرافیک آشنا شوید


در این گزارش به دو مورد اساسی اشاره شده بود که شامل این موارد هستند :  

یکی از مراکز به عنوان واحد هماهنگ کننده فعالیت های مراکز مدارک ایرانی و رابط این مراکز با مجامع و شبکه های بین المللی اطلاع رسانی و نظارت بر اشاعه درست اطلاعات و برقراری ارتباط کامل علمی و اطلاعاتی میان دیگر واحد های نیازمند دولتی و دانشگاهی، تعیین شود.

فعالیت هایی که در جهت استقرار نظام اطلاع رسانی و شبکه های مربوط انجام گرفته، را در مجموع میتوان چنین جمع بندی کرد که :

مرکز مدارک علمی از سال 1350 با ایجاد شورای هماهنگی مراکز اسناد فعالیت خود را آغاز کرد، هدف مراکز مدارک علمی از ایجاد شورای هماهنگی مراکز اسناد، همکاری و تقویت زیربنای ملی اطلاعات علمی بود، با تشکیل شورای هماهنگی مراکز اسناد و تشکیل شورای مربوط به یونی سیست در سال 1352 توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران، کوشش ها معطوف به اجرای توصیه های یونی سیست شد.

و پیشنهادهایی در زمینه "سیاست اطلاعات علمی در کشور" در شهریور 1355 ارائه شد.

و با همکاری یونسکو و سازمان برنامه امکان برگزاری "سمینار سیاست اطلاعاتت علمی فنی در کشور" در اردیبهشت 1356 فراهم شد. که این سمینار امکان تهیه و تدارک "پیش نویس اساسنامه کمیته ملی یونی سیست" را در خرداد 1356 فراهم کرد که آن نیز به چاپ رسید.

قبل از سال 1357 ، دفتر انفورماتيك در سازمان برنامه و بودجه با عنوان يك اداره كل فعاليت‌هاي ماشيني پردازش داده‌ها را اداره مي‌كرد .

به علت شرایط سیاسی کشور از سال 1357 پیگیری مسائل مربوط به نظام ملی اطلاع رسانی تقریباً متوقف گردید ولی استفاده وسیع از کامپیوتر و تجهیزات وابسته به آن از سال ها قبل آغاز شده بود که در این شرایط رو به گسترش رفت.

استفاده وسيع از كامپيوتر در سازمان‌هاي دولتي و پردازش ماشيني اطلاعات و داده‌ها ، نياز به واحد يا سازماني داشت كه بر مجموعه فعاليت‌هاي ماشيني و كامپيوتري داده‌ها و اطلاعات نظارت داشته باشد.


این مقاله را بخوانید :  تعریفی از مدیریت دانش _ قسمت اول


در سال 1359 پس از تصويب قانون تشكيل شوراي عالي انفورماتيك كشور از سوي شوراي انقلاب ، وظايف هدايت و راهنمايي نظام كلي انفورماتيك كشور به عهده اين شوراي عالي گذاشته شد و از طريق دبير‌خانه شوراي عالي انفورماتيك در سازمان برنامه و بودجه به اين سازمان متصل گرديد . 

بخش اجرايي امور انفورماتيكي كشور را معاونت انفورماتيك سازمان برنامه و بودجه به عهده گرفت كه فعاليت آن مجموعه‌اي از امور اجرايي ، نظارتي و ارشادي بود .

مسئله شبکه ملی اطلاعات و نظام ملی اطلاع رسانی، تا سال 1360 مسکوت ماند، ولی نیاز به ساماندهی وضعیت اطلاع رسانی در همه زمینه ها، سازمان ها و موسسات دولتی را به فکر انجام یک جریان و سلسله فعالیت های پراکنده انداخت و در این زمینه نیز مطالعاتی صورت گرفت و در میان مجموعه بررسی ها و تحقیقات انجام شده، شاخص ترین مطالعه مربوط به مطالعه و تحقیق مرکز اسناد و مدارک علمی است. نخستين طرح از سوي مركز اسناد و مدارك علمي‌‌ مطرح شد و حتي مطالعات آن پي‌گيري شد و نتايج آن نيز انتشار يافت. اين نتايج با عنوان «طرح پيشنهادي شبكه اطلاع‌رساني علمي‌‌و فني كشور» منتشر شد كه در نهايت به مرحله اجرا نرسيد و در سطح پيشنهاد باقي ماند.

در مطالب بعدی باز هم در مورد فناوری اطلاعات مطالب جذاب و آموزنده ای در اختیارتان قرار میدهیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شود.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)

نظر شما