تاریخچه اچ اند ام (H & M)

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۲ خرداد ١۳۹۶ 3

تاریخچه اچ اند ام (H & M)

در سال 1947 شخصی به نام ارلینگ پپرسن فروشگاهی که لباس زنانه ارائه می داد را در سوئد با نام هنس در واستراس افتتاح کرد. و پنج سال بعد دومین فروشگاه را در استکهلم بازگشایی نمود و همین باعث شدکه خیلی زود جز بهترینهای بازار مد سوئیس وارد بازار شود و اما در سال 1964 اولین شعبه خارجی اچ اند ام در نروژ افتتاح گردید.  

در سال 1986 پس از موفقیت در تولید لباسهای زنانه به تولید لباسهای مردانه دست زد و همان سال اقدام به خرید شرکتی به نام ماوریتس ویدفورس نمود که شرکتی بود خرده فروش در زمینه فروش تجهیزات شکار و ماهیگیری و از همان زمان بود که این شرکت با نام اچ اند ام مشهور شد.


این مقاله را بخوانید: تاریخچه شنل


استفان پپرسن فرزند ارلینگ در سال 1972 به این صنعت وارد شد و باعث شد که این کمپانی در اروپا گسترش یابد و دو سال بعد آن را وارد بازار بورس نمود. خارج از اسکاندیناوی یعنی در لندن اولین فروشگاه اچ اند ام راه اندازی شد که در سال 1976 افتتاح گردید. سال بعد با توجه به گروه سنی نوجوانان و ورود به حیطه لوازم آرایشی، فروشگاه های ایمپالس آغاز به کارکرد.  


فروشگاه اچ اند ام H & M


استفان پپرسن به مدت 16 سال مدیر عامل اچ اند ام بود و در سال 1998 به عنوان رییس هیئت مدیره به فعالیت خود ادامه داد. دو سال بعد یعنی در سال 1980 فروشگاههایش را در آلمان و هلند به راه انداخت.

اچ اند ام در حالی که به پایان دهه 1990 نزدیک می شد به بزرگترین فروشگاه زنجیره ای لباس اروپا تبدیل می گردید. در فرانسه اولین شعبه اش را در سال 1998 آغاز به کار کرد و فروش اینترنتی این برند در همین سال شروع گردید. ایده های اچ اند ام به وسیله زنجیره ای از تولید کنندگانی که در کشورهایی همچون بنگلادش ، چین و البته ترکیه بودند به سرعت وارد بازار پوشاک می گردید. در واقع به اچ اند ام "مد سریع" هم نامیده می شد که طرحهایی بر اساس نیاز و مد روز که قیمت مناسبی هم داشت به وسیله طراحانش طره ریزی شده بود و سریعا به بازار عرضه می شد و توسط شبکه توزیع مذکور در کشورهای دیگر به سرعت در بازار ارائه می گردید. در آمریکا و اسپانیا به طور همزمان فروشگاههایی افتتاح شد و به سال 2004 کارل لاگرفلد یکی از طراحان مد مطرح جهان با اچ اند ام به همکاری پرداخت و این خود باعث جهش بزرگی در رشد این برند شد.


این مقاله را بخوانید: از صدا تا سونی


البته نام هایی مانند استلا مک کارتنی، ویکتور اند رولف، مدونا، روبرتو کاوالی، متیو ویلیامسون، جیمی چو، سونیا ریکیل، لانوین، ورساچه، دیوید بکهام، آنا دلو روسو، میسون مارتین، مارجیلا و ایزابل مارانت ادامه دهنده مسیر اچ اند ام به قله های صعود و معروفیت آن بودند که نامش را به لیست نامهای کمپانی های برتر و بزرگ پوشاک جهان اضافه کردند. در سالهای 2006 و 2007 فروشگاههای اچ اند ام در خاورمیانه (کویت و امارات) و در شرق آسیا چین و هنگ کنگ راه اندازی شد و سال بعد در توکیو به راه افتاد.


تاریخچه اچ ان ام


شرکت فابریک اسکاندیناوین صاحب سه برند چیپ ماندی، مانکی، ویک دی توسط اچ اند ام خریداری شد. در سال 2009 فرزند استفان، کارل یوهان مدیر عامل این برند بزرگ شد. یک سال بعد اچ اند ام بزرگترین مصرف کننده پنبه ارگانیک جهان گردید. 2013 سالی بود که شعبه ای در شیلی به راه انداخت و صربستان، اندوزی، لتونی، لستونی نیز به بازار هدف این برند و شعبه های دیگر آن اضافه شدند. تا سال 2013 نزدیک به 116 هزار کارمند برای این برند در سراسر دنیا مشغول به کار شد. 53 کشور جهان دارای نمایندگی های این برند می باشند. بعد از شرکت ایندیتکس دومین مقام در خرده فروشی بزرگ لباس را در جهان دارا می باشد. برای تامین نیاز شعب سراسری اچ اند ام در جهان، در حدود 800 کارخانه در اروپا و آسیا مشغول به کار هستند.


پیشنهادات ما

عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی

نظر شما