تاریخچه ای از عطر و ادکلن

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۰ دی ١۳۹۵ 8

تاریخچه ای از عطر و ادکلن


نخستین شکل عطر بخور بوده که توسط مردم بین النهرین استفاده می شده است. اولین نشانه های استفاده از عطر به همان دوران باز میگردد. مردم بین النهرین در مراسم مذهبی خود چوب های مختلف و صمغ ها را می سوزاندند که هوا را معنوی و معطر می ساخته و به اینصورت اولین کاربردهای عطر و مواد خوشبو را آزموده اند . آنها همچنین این چوب ها و صمغ های خوشبو و معطر را در آب و روغن می خیساندند و به دلیل معطر بودن و خوشبو کنندگی آنها، از این مواد برای ماساژ بدن استفاده می کردند. 

اولین بار ظرف های مخصوص عطر های روغنی که معطر بودند توسط باستان شناسان در قبرستان های مصریان باستان کشف شده است . بعد ها این هنر توسط عرب ها و رومی توسعه پیدا کردند و موفق شدند که به هنر ساختن عطر دست پیدا کنند و سپس چگونگی مراحل تصفیه ی عطر را آموختند .

یک قرن قبل از میلاد مسیح : پرندگان و حیوانات نیز از عطر استفاده می کرده اند

در گذشتگان باستان رومی ها عادت داشته اند که به بال و پر پرندگان خود عطر آغشته می کردند تا وقتی که آنها در محیط خانه و اطراف پرواز می کنند، بوی خوب و خوش از پرهای آنها متصاعد شده و کل فضا و هوای محیط اطراف را خوشبو کنند، از آنجایی که رومی ها همیشه دارای ابتکارات خلاقانه بوده اند، آنها همچنین در گذشته عادت داشته اند که به سگ ها و اسب های خود نیز مواد خوشبو کننده و معطر می زده اند .

در قرن دوم میلادی : گلاب توسط دانشمند ایرانی ابوعلی سینا کشف شد

نخستین بار فرآیند تقطیر که امروزه رایج ترین روش عطر سازی در جهان است، و همچنین استخراج عصاره از گل ها و تبدیل به مایعی خوشبو و معطر و پر خاصیت، ابوعلی سینا کشف کرد . او ابتدا این روش را بر روی گل سرخ پیاده کرد که به کشف و تولید گلاب منجر شد . قبل از این کشف بزرگ بوعلی سینا هم عطرهای مایع که شامل مخلوطی از پودر گل ها و روغن ها و گیاهان خشک معطر شده بوده، وجود داشت .در قرن چهاردهم میلادی : ورود دانش عطرسازی به به اروپا

در قرن 14 میلادی با گسترش اسلام و ورود اسلام به اروپا، صنعت و دانش عطرسازی هم توسط مسلمانان به اروپا راه یافت . اولین بار یک مجارستانی در سال 1370 میلادی، به فرمان ملکه الیزابت این کشور، نخستین عطر مدرن را که به اسم تجاری Hungry Water شهرت یافت تولید کرد که از ترکیب روغن های محلول در الکل ساخته شده بود.

در قرن شانزدهم میلادی : فرانسه تبدیل به مرکز و قطب ساخت عطر در جهان شد

عطر و استفاده از آن در کلیه ی مکان های عمومی توسط دستور ملکه الیزابت به انگلستان رسید و کاربرد فراوانی یافت . در طی گسترش تولید و استفاده از عطر، فرآیند تهیه و تولید و تصفیه عطر به فرانسه راه یافت که کم کم این کشور به قطب ساخت عطرهای متنوع و گوناگون با کیفیت در جهان تبدیل شد . و از همین جا به بعد کاربرد عطر و مواد خوشبو کننده، برای از بین بردن بوهای نامطبوع بدن استفاده گسترده تر و به شکل معمولی امروزی آن تبدیل شد.


این مقاله را بخوانید : معرفی خواص و عوارض روغن مورچه


در قرن هفدهم میلادی : استفاده از دستکش های معطر مسموم

در این دوران عطر سازان از همه دانش و مهارت خود استفاده کردند تا سم تولید کنند. در آن زمان استفاده از دستکش های معطر در فرانسه مرسوم بود . و در همین راستا نیز یکی از دوشس های فرانسوی با یکی از همین دستکش های عطری مسموم و به قتل رسید، زیرا در تولید این دستکش از سم استفاده شده بوده که این سم توسط پوست بدن وی جذب و او کشته شده بود.

در قرن هجدهم میلادی : انقلابی بزرگ در صنعت عطرسازی رخ داد

در حقیقت با ساخت یک ادکلن به نام Eau de cologne انقلابی در صنعت عطرسازی رخ داد. در آن زمان از ادکلن برای خوشبو کردن آب حمام و خوشبو کردن نوشیدنی ها و خوشبو کننده دهان و شستشو دهنده ها استفاده می شد که ترکیبی از لیمو و نارنج و رزماری بود.

در قرن نوزدهم میلادی : استفاده بیش از اندازه ناپلئون از عطر و ادکلن

ناپلئون هر ماه 60 شیشه از عطرهای عصاره و اسانس های خیلی قوی یاس را استفاده میکرد، و همسر اولش ژوزفین هم علاقه ی زیادی به عطر مشک که بویی قوی تر از یاس داشت را استفاده میکرد . این عطر در حدی قوی بود که حتی 5 دهه بعد از مرگش هم هنوز آن بو در اتاق خواب مخصوصشان باقی مانده بود و استشمام میشد که این شاهدی بر کیفیت عالی ساخت این عطر بوده است.

در این دوران دیگر عطر و استفاده از عطر در بین مردم رواج بسیاری یافته بود و حتی انقلاب صنعتی هم نتوانست که رونق فروش عطر را از بین ببرد و بر آن تأثیر بگذارد.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
2
چگونه " نه " بگوییم

نظر شما