تاریخچه شنل (chanel)

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۸ خرداد ١۳۹۶ 3

تاریخچه شنل (chanel)

گذری بر زندگی بنیانگذار شنل 

گابریل شنل دوازده ساله که با از دست دادن مادرش به صومعه فرستاده شد تنها یک پسر از خانواده فقیر نبود که برای گذران زندگی به خیاطی رو آورده باشد، بلکه او استعدادی نهفته در عرصه مد داشت.

گابریل در زمانی زندگی می کرد که خانمها لباسهایی بلند و تنگ می پوشیدن که دنباله ای هم داشت و خود مزید بر راحت نبودن آنها بود. گابریل شنل با خلاقیت خود دست به طراحی لباسهایی برای بانوان زد و اصول خود را بر پایه راحتی ، شیک بودن که با ظرافتی هنرمندانه تلفیق شده باشد گذاشت. چنان به جد در این حیطه وارد شد که کم کم به نام کوکو معروف گردید.

شنل در شهر پاریس فروشگاه خود را برای نخستین بار به سال 1910 بازگشایی کرد. اولین محصول این فروشگاه کلاه هایی بود که شنل مدز نام گذاشته شده بود و بازیگران خانم در فرانسه به سرعت به آن علاقه مند شده و به واسه طراحی های ساده و البته ظریف شنل طرف داران بسیاری را به دور خود جمع کرد.


این مقاله را بخوانید: تاریخچه مایکروسافت


سه سال بعد همچنان که شعبه دیگری از شنل در فرانسه افتتاح می شد مجموعه لباسهایی با سبک اسپرت به بازار عرصه کرد و جالب بود که در زمان کوتاهی به موفقیت دست یافت. لباسها در طراحی خود بسیار منحصربه فرد بودند چرا که شنل در طراحی آن با توجه به نوع رابطه زنان با اندام و سبک زندگیشان تحول ایجاد کرده بود.


فروشگاه شنل ( chanel )


افتتاح خانه طراحی شنل

سال 1919 اولین خانه طراحی شنل در فرانسه آغاز به کار کرد و دو سال بعد عطر شنل وارد بازار شد. البته تولید عطر با برند شنل درواقع نمادی برای این علامت تجاری است. همزمان با اینکه شنل طراحی لباس چندین نمایش بزرگ را برعهده گرفت خط تولید خود در لوازم آرایشی و بهداشتی را هم به راه انداخت.

جالب است بدانید گابریل شنل در سفر خود که به اسکاتلند داشت با تویید آشنا شد. تویید پارچه ای بود که در دوخت لباسهای مردانه استفاده میشد و آنرا در دوخت لباسهای طراحی زنانه خود مورد استفاده قرار داد و همین کار برای او به صورت یکی از نمادهای شنل در آمد.


این مقاله را بخانید: تاریخچه تیمبرلند


تحول در صنعت پوشاک

در سال 1926 بود که طراحی با شکوه و خلاقانه و بسیار شیک در قالب پیراهن مشکی زنانه را در معرض دید قرار داد و چنان آوازه آن پیچید که مجله ووگ زیبایی آن را با مجلل ترین ماشینهای فورد مقایسه کرد.

چندین سال بعد یعنی در سال 1931 شنل به طراحی لباس ستاره های هالیوود پرداخت. حال به سال 1935 رسیده ایم که شنل در قله معروفیت و محبوبیت و پیروزی است اما در 1945 به موازات جنگ این صنعت هم از سکون حاصل از آن بی نصیب نماند و فعالیت آن برند متوقف شد و حتی شعب بسیاری از آن تعطیل شدند. اما حدود ده سال بعد از آن گابریل تلاش مجدد خود را آغاز کرد و تحولی جدی در این برند ایجاد کرد و شعبه هایش را راه انداخت. او کیفهایی طراحی و تولید کرد که از جنس چرم سبک بود با زنجیرهای طلایی کوتاه که خلاقانه بودن آن، باز هم محبوبیتش را در بین خانمها بیشتر کرد.


عطر chanel


تغییرات در شنل

پس از مرگ گابریل شنل در سال 1971 «کارل لگرفلد» عهده دار این شرکت شد. وی از سال 1983 تا به اکنون فعالیت دارد و محصولات جدیدی را با برند شنل به بازار خود وارد کرد که از آن جمله به عطر، ساعت، جواهرات را می توان اشاره کرد.

عدد فروشگاههای جهانی شنل به 129 میرسد و اما باید گفت گابریل چنان تاثیری در صنعت پوشاک و مد داشته است که نامش، به عنوان تنها فرد فعال در عرصه خیاطی و دوزندگی، در فهرست صد نفر از مهم ترین افراد دنیا در قرن بیستم ثبت گردید.پیشنهادات ما

2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)

نظر شما