تاریخچه مایکروسافت

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۹ فروردین ١۳۹۶ 10

تاریخچه مایکروسافت

از اینکه در بخش معرفی شرکت ها در بانک مقالات در خدمت شما همراهان عزیز و گرامی هستیم، بسیار خوشحالیم و تلاش می کنیم تا مطالبی را در این بخش قرار دهیم که برای شما عزیزان جالب و خواندنی و البته آموزنده باشد . تجربیاتی موفق از فعالیت های شرکت ها و برندهای معروف در دنیا را در این قسمت برایتان معرفی میکنیم به امید آنکه این مطالب برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود.

تاریخچه مایکروسافت

موسسین مایکروسافت

بیل گیتس به همراه پانل آلن که از برنامه نویسان حرفه ای بودند برای کامپیوتر ها برنامه نویسی می کردند و در سال 1975 تصمیم گرفتند تا یک کسب و کار برای خود راه اندازی نمایند. آنها Basic را برای سیستم های تله متری که با نام آتاری 88000 از شرکت میکرو وارد بازار می شد ساختند و به همین دلیل در آن شرکت استخدام شدند. در واقع بیل گیس به عنوان مترجم شرکت و آلن به عنوان شبیه ساز در این شرکت مشغول به کار شدند.

تاسیس مایکروسافت

شرکت مایکروسافت با مدیر عاملی بیل گیتس در سال 1975 تاسیس شد. دو سال بعد با ژاپن مذاکره نموده و توافقاتی مبنی بر تاسیس اولین دفتر مایکروسافت در ژاپن صورت پذیرفت. و دو سال بعد آنرا به دفتر جدید مایکروسافت در واشنگتن آمریکا انتقال دادند.

اولین تولیدات مایکروسافت

سیستم عامل زنیکس که در سال 1980 وارد بازار شد و همین باعث شروع فعالیت مایکروسافت در زمینه سیستم عامل بود. بعد از آن سیستم عامل MS-DOS توسط مایکروسافت ساخته شد.

سیستم عامل بعدی که توسط مایکروسافت ساخته شدCP/M که در سالهای بعد از آن در کامپیوتر های شخصی استفاده شد.

شروع موفقیت آمیز مایکروسافت

در دوره ای که مایکروسافت شروع به تولید و سیستم عامل نموده و آنها را وارد بازار نمود دوره درآمدزای مایکروسافت بود که باعث شد 210 شرکت را خریداری کنند. و حتی مایکروسافت توانست بخش جداگانه ای برای چاپ و نشر خود با نام مایکروسافت پرس ایجاد نماید. اما در همان سال آلن به دلیل بیماری از سمت خود استعفا داد.

مایکروسافت در سال 1994 دانشنامه ای بر روی کامپیوتر خود با نام انکارتا مایکروسافت Encarta Microsoft که قابل اجرا بود را راه انداخت. مایکروسافت اولین سیستم عامل ویندوز خود را با نام ویندوز 95 تولید نمود که خود باعث شد مایکروسافت از یک شرکت تجاری به شرکت مشتری مدار تبدیل شود.

محبوبیت ویندوز 95 تا حدی پیش رفت که دولت چین در همان سال تقاضای ساخت نسخه چینی آن را نمود و در آنجا به عنوان سیستم عامل رسمی از آن استفاده کنند.


این مقاله را بخوانید :  دیجی کالا از طرح تا اوج 


تحول در مایکروسافت 

مایکروسافت به مدیریت بیل گیتس تصمیم به ورود به عرصه اینترنت نمود. او در آن سالها MSN را برای رقابت با AOL که یک سرویس آنلاین در آمریکا بود تولید کرد و بعد از آن هم با همکاری هایی که با شرکت های دیگر انجام داد توانست Web TV را در سال ۱۹۹۶ راه اندازی کند.

مایکروسافت در سال 1997 اینترنت اکسپلولر 4 را به همراه ویندوز به بازار ارائه داد. البته دادگستری آمریکا به دلیل امضا تفاهم نامه مایکروسافت که از آن تخطی کرده بود از آن خواست که دیگر از تکرار آن بپرهیزد.

در سال 98 ویندوز 98 توسط مایکروسافت به بازار عرضه شد. اکسپلورر SP۴/۰ SP۱ و FAT۳۲ به عنوان فایل های سیستم عرضه شدند.

تهدید جدی که برای مایکروسافت ایجاد شده بود به دلیل متن بازبودن ویندوز و نارضایتی هایی که برای آنها به همراه داشت.

وارد شدن دولت آمریکا در تعیین چهارچوب فعالیتهای مایکروسافت

دادگاه آمریکا از مایکروسافت خواست تا زمینه فعالیت شرکتش را مشخص کرده یا اینکه آنرا به دو قسمت مجزا تقسیم نماید. البته آنها دو هدف تجاری و خانگی را با هم نشانه رفتند و بعد از آن قسمتی از این شروط لغو شد.

ادامه مایکروسافت در ورود به هزاره دوم

در سال 2001 مایکروسافت XP را تولید کرد و برای رقابت با سونی با تولید و پخش ایکس باکس وارد بازی های کامپیوتری شد که در این راستا سرمایه گذاری میلیاردی انجام داد.

و باعث شد در سال 2005 ایکس باکس در آمریکا رتبه دوم فروش را بعد از پلی استیشن سونی کسب نماید. که البته فروش کمتری نسبت به سونی داشت و درین زمینه ضرر 4 میلیاردی نمود.

مایکروسافت در طی مدت ۳ سال کار سختNET مقدماتی و سرور ویندوز ۲۰۰۳ را هم به پایان رساند.

شکایت اروپا از مایکروسافت

در سال 2004 اتحادیه اروپا از مایکروسافت شکایت کرده که در آن مایکروسافت موظف به پرداخت غرامت و دادن تعهدی جهت تعیین توافقات قطعی با رقبا و رعایت آنها شد همچنین مایکروسافت متعهد به تهیه نسخه از ویندوز شد که فاقد مدیاپلیر باشد.

ادامه ساخت بازیهای کامپیوتری توسط مایکروسافت

در سال ۲۰۰۵ و بعد از شکست مالی آنها در زمینه ی بازی های کامپیوتری، دومین کنسول بازی آنها با نام ایکس باکس ۳۶۰ به بازار آمد و بعد از تجربیاتی که آنها در این زمینه کسب کرده بودند این بار مایکروسافت این کنسول را کامل تر و جامع تر نسبت به مدل قبلی ارتقا داده بود. این کنسول در ۲ مدل با نام های Premium و System core عرضه شد که مدل اولی دارای دسته ی بی سیم، هارد درایو، ریموت کنترل و هدست  می باشد ولی مدل دوم درست برعکس این مدل و دارای دسته ی سیم دار و بدون لوازم جانبی است. این کنسول تا حد زیادی جبران زیان های مایکروسافت را انجام داد.

سرمایه کنونی مایکروسافت

هم اکنون این شرکت سهام با ارزشی در بورس دارد طوری که چهار نفر میلیاردر و حدود ۱۲٬۰۰۰ نفر از کارکنان مایکروسافت، میلیونر هستند.


بانک مقالات 


پیشنهادات ما

5
10 مواد غذایی غنی در ویتامینk (ویتامین کا)
Main
عوامل خجالتی شدن کودکان
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی

نظر شما