تجارب موفق در تجارت الکترونیک _ 1

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۸ اسفند ١۳۹۵ 1

تجارب موفق در تجارت الکترونیک _ 1

از اینکه با بخش مقالات فناوری اطلاعات در بانک مقالات همراه ما هستید، بسیار سپاسگزاریم و می کوشیم تا مطالبی را برایتان قرار دهیم که بسیار آموزنده و کاربردی و مناسب باشد.

از آنجایی که تجارت الکترونیک نقش به سزایی در زندگی امروز زندگی بشر پیدا کرده، پس از این لحاظ نقش پر رنگ آن در معملات تجاری و در زمینه گسترده تر کردن Business ها و زندگی امروزه بر کسی پوشیده نیست. امروزه اکثر افراد تولید کننده های اصناف مختلف به دنبال راهی برای معرفی کالاهای خود به بهترین شکل ممکن هستند، و حتی مصرف کنندگان نیز به دنبال راهی برای ارتباطات بهتر و بیشتر برای انتخاب کالای مورد نظر خود هستند، به قسمی که مصرف کننده امروزی ترجیح می دهد که طیف گسترده تری از انتخاب ها را داشته باشد. به نحوی که هر راهی که بتواند این هدف را برای هر دو طرف میسر کند، مورد توجه واقع می شود. در همین راستا، تجارت الکترونیک وارد می شود که راهکاری بسیار کارآمد و برجسته برای حل مشکلات بسیاری می باشد. ما در مطالب گذشته در مورد تعدادی از مزایا و معایب تجارت الکترونیک صحبت کردیم، از مزایایی که برای تجارت الکترونیک برای مصرف کننده می توان عنوان کرد، افزایش امکان انتخاب برای مشتری و سفارشی تر شدن انتخاب مشتری و حتی در مواردی امکان خرید با قیمت کمتر برای مشتری وجود دارد. و البته به طبع برای تولید کننده و طرف دیگر نیز مزایایی وجود دارد، مطرح شدن و افزایش کارآیی و اثر بخشی به خدمت رسانی به مشتریان و کاهش زمان چرخه تولید و ... از مواردی است که از مزایای آنها می توان برشمرد. اما در این مطلب می خواهیم تا چند نمونه از تجارت های الکترونیک موفق را که مثال هایی موفق در عرصه تجارت الکترونیک هستند، بیان خواهیم کرد.

نمونه هایی از تجارت الکترونیک موفق

شرکت های موفق در عرصه تجارت الکترونیک


به عنوان نمونه اول به شرکت سیسکو می پردازیم که نمونه ای موفق از تجارت الکترونیک محسوب می شود. سیسکو از سال 1997 بزرگترین تولید کننده روتر های شبکه است. سیسکو از آن جهت نمونه ی موفقی محسوب می شود که توانست با حذف 250 میلیون تماس به شرکت در طول ماه، و صرفه جویی 525 میلیون دلاری در طول سال، 70 درصد از خدمات مشتریان خود را بصورت آنلاین درآورده و آنلاین پاسخگو مشتریان باشد. طبق آمار ارائه شده توسط خود شرکت سیسکو، بهره وری خدمات مشتریان این شرکت با استفاده از سیستم آنلاین پاسخگویی و خدمات رسانی و تجارت الکترونیک، به 200 تا 300 درصد، افزایش داشته است. ضمن اینکه رقمی که توسط این شرکت موجب صرفه جویی شده است، معادل 9 درصد کل درآمد و 17 درصد کل هزینه های اجرایی شرکت بوده است.


این مقاله را بخوانید :  معرفی تبلت هیبریدی Miix 320 لنوو


اما نمونه موفق تجارت الکترونیک بعدی که به آن می پردازیم شرکت جنرال الکتریک است، که تجربه ای موفق در این زمینه محسوب می شود. بر طبق گزارشات بخش روشنایی این کمپانی آمریکایی اینطورآمده است که در گذشته، برای قیمت گذاری وقتی می خواستند یک قیمت را تعیین کنند، باید کلی کاغذ بایگانی می شد و پرونده های زیادی را تشکیل می داد و پروسه ی زمان بری بود، برای تعیین قیمت قطعات ماشین ها نقشه های زیادی طراحی می شد و این خود زمانبر بود، اما با ورود تجارت الکترونیک، هزینه های مربوط به نیروهای کاری بخش خرید با 30 درصد کاهش همراه بوده است. و برای 60 درصد از کارمندان نیز مجدداً تعیین وظیفه شده است. و حتی بخش منابع نیز با روزهای خلوت تر کاری نیز مواجه هستند، با توجه به اینکه هزینه های مواد اولیه 20 درصد کاهش داشته است زیرا دستیابی به تولیدکنندگان بیشتر بصورت آنلاین بوده که رقابت را فراوان کرده است و در این صورت هزینه های اضافی کاسته شده که موجب کاهش قیمت ها شده است.  


نمونه هایی از تجربه های موفق در تجارت الکترونیک


این مقاله را بخوانید :  مزایا و معایب تجارت الکترونیک 


همچنین اين شركت در سال 1997 بيش از يك ميليارد دلار جنس و كالا از طريق اينترنت خريداري كرد. جنرال الكتريك در آن سال محاسبه و پیش بینی كرد كه در عرض سه سال آينده تنها از طريق كارآمد ساختن هرچه بيشتر خريدها، 500 تا 700 ميليون دلار در سال صرفه‌جويي در شركت ايجاد خواهد شد که دقیقاً چنین نیز شد. 


شرکت های موفق در عرصه تجارت الکترونیک


این گزارش مبنی بر این است که هزینه های مواد اولیه، هزینه های مربوط به پاسخگویی مشتریان، خدمات بهتر و کاهش نیروی کار به دلیل تغییر در رویه خرید بوده است که ایجاد شده است. همچنین سیستم های عظیم دستی به سمت سیستم های الکترونیکی با استفاده از پروتکل های اینترنت فراهم شده است. کارخانه های بخش روشنایی شرکت جنرال الکتریک، روزانه صدها تقاضا برای تعیین قیمت به بخش منابع شرکت می فرستادند، تا با این روش قیمت قطعات ماشین ها را به دست آورند. و به همان نسبت برای هر تقاضا نیز نقشه ها باید از بایگانی درخواست و بازخوانی میشد، سپس به بخش مورد نظر منتقل میشد، سپس از مدارک کپی گرفته میشد و همراه با اوراق قیمت به فرم تقاضا پیوست میشد و سپس در پاکتی گذاشته شده و در انتها نیز پست میشد. این فرآیند حداقل یک هفته زمان میبرد و به طول می انجامید، و بسیار زمانبر بود به طوری که بخش منابع شرکت، بطور معمول می توانست تنها در یک لحظه به 2 یا 3 تولید کننده پاسخگو باشد.

در آینده و در مطالب بعدی باز هم از تجربه های موفق تجارت الکترونیک در دنیا و معرفی دیگر شرکت هایی که تجارت های فعال و موفقی را پایه ریزی کردند، برایتان خواهیم نوشت. امیدواریم که این مطالب برایتان آموزنده و کاربردی باشد.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
2
چگونه " نه " بگوییم
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
Pf30b079e
آشنایی با دستگاههای ایرانی (شناخت گوشه)
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)

نظر شما