ترین های گردشگری ایران (بخش اول)

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۸ مرداد ١۳۹۶ 1

ترین های گردشگری ایران (بخش اول)

ترین های گردشگری ایران

آیا با ترینهای ایران آشنا هستید؟ در این مقاله برای کسانی که به دنبال مکانهای دیدنی ایران که رتبه ترینها را به خود اختصاص داده اند ، می باشند تعدادی از آنها را معرفی می نماییم.

1- عظيم‌ترين‌بناي‌ سنگي‌جهان

تخت جمشید

مجموعه تخت جمشید با مساحت 135 هزار مترمربع در قسمت شمال شرق شیراز 500 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. ساخت این بنا حدود 120 سال طول کشیده است. بین سنگهای این بنا هیچگونه موادی وجود ندارد و همه از سنگ ساخته شده است. البته در قسمتهایی از آن از بست های دم چلچله ای استفاده کرده اند. این مجموعه دارای هفت کاخ و دو آرامگاه و ستونها و پلکان و نقوش برجسته می باشد.  

2- گرم‌ترين نقطه‌كره‌زمين
بیابان لوت

شمال شهداد در بیابان لوت تپه ای وجود دارد که به گندم بریان معروف است و شامل گدازه هایی آتشفشانی به وسعت 480 کیلومتر است. دمای این نقطه در سایه حدود 67 درجه است در این تپه قسمتی وجود دارد که هیچگونه موجودی در آن قادر به زندگی نمی باشد. حتی باکتریها نیز قادر به رشد نیستند. شاید عجیب به نظر بیاید اما در این منطقه اجساد موجود زنده تجزیه نمی شود بلکه خشک میشود. بهترین زمان برای دیدن این منطقه از آبان ماه تا فروردین می باشد.

3- بلندترين برج آجري جهان
گنبد قابوس

گنبد قابوس به فرمان قابوس بن وشمگیر از سلسله آل زیار ساخته شده است. این گنبد در جرجان بنا شد. جرجان در حال حاضر به نام گنبد کاووس معروف است. دلیل ساخت آن آرامگاه وی بوده است. این بنا استوانه ای چندوجهی است که با آجرهای دنباله دار و ملات است و قسمتهای مختلفی شامل صفه بنا، سردابه، گنبد مخروطی و پی می باشد. برج قابوس خود بر روی تپه ای خاکی به ارتفاع 15 متر قرار دارد. ارتفاع این برج 55 متر است که اگر بخواهیم ارتفاع تپه را نیز در نظر بگیریم کلا بلندی آن به 70 متر می رسد.  

4- طولاني‌ترين غار ‌نمكي‌ جهان
طولاني‌ترين غار ‌نمكي‌ جهان

در جزیره قشم غاری وجود دارد که طول آن حدود 6580 متری است و طولانی ترین غار نمکی جهان که قبل از آن غار نمکی سدام در فلسطین این مقام را داشته است. تقریبا اختلاف این دو غار نزدیک به هزار متر است. جریان آب نمک در کف غار آن را بسیار جذاب نموده است. آب نمکهای اشباع شده که بر دیواره ها می چکد به صورت قندیل در می آیند که زیبایی فراوانی دارد.
یک دریاچه نمکی نیز در دل این غار است که عمق آن یک متر است که اگر کمتر از دویست متر به داخل غار نفوذ کنید می توانید از آن لذت ببرید. همچنن جریان آبی که راه خود را به خارج یافته است از کوه می جوشد و در گودالی حوضچه طبیعی ایجاد کرده که رنگ آن سفید است.

5- بزرگ‌ترين شهر خشتي ‌جهان
یزد بزرگترین شهر خشتی جهان

شهر یزد بزرگترین شهر خشتی می باشد که تاریخی است و بناهای آن از جمله بازار، مسجد، باغ، عمارات و آتشکده ها و . . . .است و وسعت آن به 5 هزار هکتار حریم می رسد. 

پیشنهادات ما

Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن

نظر شما