تعریفی از مدیریت دانش_ قسمت اول

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۳ دی ١۳۹۵ 5

تعریفی از مدیریت دانش_ قسمت اول


با توجه به تعریف های گوناگون و مختلفی که در مورد مدیریت دانش تاکنون ارائه شده است، اما هنوز همدر مجامع عمومی و بین المللی تعریف جامعی از مدیریت دانش بیان نشده است.

بحث مهم و چالشی در مدیریت دانش مفهوم دانش است، که در حقیقت دانش را میتوان شامل اطلاعاتی که در ذهن فرد شکل بسته است، تعریف کرد. در واقع شاید بتوان مدیریت دانش را اینگونه تعریف کرد که مدیریت دانش فرآیندی است که طی آن سازمان ها به واسطه ی پایگاه های دانش و دارایی های عقلانی و منطقی خود تولید ارزش برای سازمان می کنند.

برای عملکرد بهتر در سازمان ها، نیاز به ثبت مهارت ها و توانایی های یک فرد نیاز می باشد، تا در زمان هایی که به آن فرد دسترسی نیست، یا به عبارت بهتر زمانی که دسترسی به دانش و فرد مذکور با مهارت خاص نداشتیم، بتوان از تخصص و مهارت و دانش وی در سازمان استفاده کرد، لذا به همین منظور مبحث بسیار مهم و کارآمدی در دنیای امروز به وجود آمد با نام مدیریت دانش که به کمک روش های مختلف بتوان دانش مورد نظر را در هر زمان به افراد مورد نظر دیگر برای تصمیم گیری درست و عملکرد بهتر استفاده کرد.

دانش را میتوان از تخصص و مهارت ها و اطلاعات افراد سازمان، یا از عوامل محیطی اطراف هم کسب و دریافت کرد، که این عوامل محیط اطراف میتواند شامل بازار و رقبا، روش ها و متد ها و محصولات، روند اجرایی در صنعت مورد نظر و مشتریان آن بازار می باشد.


این مقاله را بخوانید :  مزایا و معایب تجارت الکترونیکامروزه در اکثر سازمان ها و کمپانی ها اولویت از مدیریت مالی و منابع به مدیریت دانش تغییر یافته است، لذا در همین راستا بحث مدیریت دانش حائز اهمیت ویژه ای در دنیای امروز و بالاخص در فناوری اطلاعات می باشد، کفیت و سرعت انتقال اطلاعات و دانش در دنیای امروز و در اقتصاد دانش محور امروز، بحث بسیار مهمی می باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا با استفاده از سرمایه های عقلانی و دانشی موجود در یک کمپانی و سازمان، تبدیل به ارزش اقتصادی برای سازمان یا کمپانی می شود.

بطور کلی دانش به دو دسته ضمنی و صریح تقسیم می شود، دانش ضمنی یا نهان دانش نهفته در افراد است، شامل مهارت ها و اطلاعات و تجربیاتی که در ذهن خود افراد است که باید به شیوه های به خصوصی استخراج و ثبت و نگهداری شود، و دانش صریح یا آشکار دانشی است که همان قوانین و دستورالعمل ها است که در حقیقت دانش آشکار و مشخص و دسته بندی شده است. مدیریت دانش به دنبال این است که دانش را در سازمان بین قسمت های مختلف بتوان منتقل کرده و افراد دیگر نیز دسترسی به دانش مذکور داشته باشند و بتوانند از آن استفاده کنند.

فازهای مختلفی برای مدیریت دانش وجود دارد که میتوان آنها را فعالیت های مدیریت دانش خواند و برای بیان فعالیت های مدیریت دانش، مدل های مختلفی هم بیان شده است.

به دلیل تغییرات گسترده در بازار ( شامل خدمات پس از فروش، شکل و فرم، کیفیت، محل پاسخگویی، زمان پاسخگویی، ) ، عوامل موفقیت سازمان ها و کسب و کار ها هم به همان نسبت تغییر کرده است و عوامل منعطف و متغیر جدیدی جایگزین عوامل موفقیت در گذشته شده است.

بطور کلی شاهد 3 نوع کسب و کار در سازمان ها و کمپانی ها هستیم : کسب و کار زیر ساخت ها ، کسب و کار ابداع محصول و کسب و کار ارتباط با مشتری.

مدیریت تمامی این کسب و کارها باید بصورت یکجا و متمرکز انجام شود و نزدیک به یک قرن است که نظریه های اقتصادی اینطور فرض میکنند، زیرا اگر مدیریت تمام کسب و کارها بصورت یکجا و در یک سازمان نباشد، هزینه های ارتباطات بین سازمان ها هم ایجاد می شود.

ولی امروزه با ظهور مفهوم سازمان های مجازی و با کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات ،می توان مدیریت تمامی این کسب و کارها را در سازمان های جداگانه و مجزا و دور از همدیگر حتی با هزینه ی بسیار کمتر هم مدیریت و اجرا کرد.


بانک مقالات ویکیوزپیشنهادات ما

Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)

نظر شما