تنگ بستان (بهشت گمشده)

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۵ اردیبهشت ١۳۹۶ 1

تنگ بستان (بهشت گمشده)

از اینکه با مقالات بخش گردشگری در بانک مقالات همراه ما هستید، از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم که تا کنون اطلاعات ارزنده ای در مورد مناطق مختلف بدست آورده باشید تا برای سفر به هر یک از این مناطق، با مکان های گردشگری آنها آشنایی داشته باشید.

تنگ بستان(بهشت گمشده)

نام این اثر زیبای طبیعت، توصیف کننده کامل آن میباشد. بهشت گمشده، تنها کلمه ایست که تمامی این منطقه را در یک لحظه تداعی میکند.

تنگ بستان در 120 کیلومتری شهر شیراز و در منطقه کامفیروز واقع گردیده است.

این منطقه از گونه های مختلف گیاهان و درختانی با ارتفاع حداقل 1700متر پوشیده شده است و اطراف آن را کوه هایی با صلابت، محاصره کرده اند. از طرفی چشمه های مختلف، رودخانه ها و آبشار زیبای این منطقه، طبیعتی بکر را به ارمغان آورده است. در اطراف این منطقه دشت ها، فلات ها، بادریزه ها و...... قرار دارند که همه ی این ویژگی ها دست به دست هم داده اند تا این بهشت زمینی را پدید آورند.


بهشت گمشده در تنگ بستاناین منطقه دارای تابستان هایی خشک و زمستان هایی سرد و همراه با ریزش برف و باران میباشد و میانگین حرارت این منطقه معمولا بین 14 تا 16 درجه میباشد و میانگین بارش سالیانه نیز 479.42 میلی متر است.

مساحت این منطقه حدود 14960هکتار میباشد که تمامی این منطقه حفاظت شده بوده و تحت نظر سازمان محیط زیست قرار دارد.

بررسی وضعیت اجتماعی منطقه تنگ بستانک

در این منطقه روستاهای زیبایی به نام های کهکرون و ساران قرار گرفته که هرکدام قدمتی هزار ساله دارند. هرکدام از این روستاها خود به مکانی برای بازدید تبدیل شده اند.

یکی از دلایل عمده ی استقبال این منطقه، موقعیت جغرافیایی آن میباشد چرا که تنگ بستان در شمال و شمال غرب استان واقع گردیده است و امکان ارتباط به دیگر نقاط گردشگری استان مانند تخت جمشید، نقش رستم، پاسارگاد، آبشار مارگون و تنگ براق را فراهم می آورد و به واسطه یک جاده، مسیر را کوتاه تر مینماید.


این مقاله را بخوانید : آبشار مارگون سپیدان 


مساحت زمین های دیمی و آبی 1576 هکتار میباش

د که 1227هکتار به زمین های آبی و 353 هکتار به زمین های دیمی تعلق دارد. محصولات زمین های آبی این منطقه بیشتر گندم، جو، لوبیا و شلتوک و محصولات زمین های دیمی این منطقه بیشتر گندم و عدس و نخود میباشد. حدود 367 هکتار از این زمین به اراضی باغی تعلق دارد که در این زمین نیزگیاهان و محصولات باغی، اعم از درختان میوه و گل و گیاه پرورش داده شده است. 


بهشت گمشده در تنگ بستان


بیشترین فعالیتی که مردمان این اهالی انجام میدهند کشاورزی و دامداری میباشد که دامداری به روش سنتی در کنار محل سکونت این افراد میباشد. تقریبا، 4005 راس گوسفند و بره، 495 راس گاو و گوساله و همچنین 3025 راس بز و بزغاله در این منطقه وجود دارد و درحال پرورش میباشد.

به طور کلی مساحت زمین های این منطقه بر حسب هکتار به شرح زیر میباشد.

11648 هکتار متعلق به کوه های این منطقه است که خود به دلیل داشتن نقاط زیبای گردشگری مورد توجه بازدید کنندگان میباشد.

1765 هکتار مربوط به تپه های این منطقه است.
 744 هکتار از این زمین را فلات های زیبا تشکیل داده اند. دشت های دامنه ایی و دل فریب این منطقه مساحتی در حدود 307 هکتار میباشد. 

62 هکتار زمین های مسکونی و 98 هکتار واریزه های بادبزنی، مساحتی است که به خود اختصاص داده اند.

به طور کلی دشت هایی زیبا، چشمه هایی روان، مسیری سرسبز، زندگی سنتی و دلپذیر روستاییان، بافت سنگ های لایه ای کوه ها و تپه ها همه و همه مجموعه ای را بوجود آورده اند که به بهشت زمینی معروف گردیده است و چشم هر بازدید کننده را مجذوب خود میگرداند.


امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، شما میتوانید برای سفر به مناطق زیبای ایران عزیزمان با مشاهده لیست تور داخلی در ویکیوز ، میتوانید تور مورد نظر خود را انتخاب کنید، همچنین می توانید برای مشاهده لیست تور خارجی و تور زیارتی نیز به ویکیوز مراجعه نمایید.


بانک مقالات پیشنهادات ما

چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
علم روانشناسی چیست؟
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن

نظر شما