روش داشتن یک سخنرانی موفق

نام نویسنده : نگین ولدخانی         ١۲ آذر ١۳۹۶ 24

روش داشتن یک سخنرانی موفق

این سخنرانی می تواند در مقابل جمعی از دوستان ، جمعی از همکاران یا در محیط آموزشی مثل دانشگاه و مراکز علمی باشد ؛ با تمام این تفاسیر سخنرانی در مقابل هر دسته از این افراد شما را قطعا دچار استرس و اضطراب در حین سخنرانی و یا حتی قبل از سخنرانی می کند ، پس برای مواجه شدن با این رخداد نسبتا ترسناک و استرس زا باید به دنبال یادگیری مهارت های " چگونه سخنرانی کردن " باشید ؛ ما در ذیل نکات بسیار مهمی را آورده ایم که فراگیری این نکات می تواند تاثیرات بسیار مهمی در روند سخنرانی شما بگذارد و به طرز کاملا محسوسی استرس سخنرانی شما را کاهش دهد .


قبل از تشریح و توضیح هر نکته ای به یاد داشته باشید ، تن صدای شما ، نحوه استفاده از اندام شما برای مخطبان بسیار مهم و تاثیرگذار است ؛ نحوه قدم زدن ، استفاده از دست ها و افزایش یا کاهش تن صدا هنگام سخنرانی می تواند میزان تاثیرگذاری شما را بر روی مخاطبان به طرز شگرفی دست خوش تغییر کند . پس به یاد داشته باشید باید از راه رفتن بیش از اندازه روی صحنه ، استفاده بیش از اندازه از دست ها و یکنواختی تن صدا خود جلوگیری نمایید .


یک سخنرانی شمال دو بخش کلی است ، بخشی که مربوط به محتوا و درون مایه ای است که مد نظر دارید به مخاطبان خود ارائه بدهید و بخش دوم و گاها مهمتر نحوه انتقال و بیان آن محتواست که باید به بهترین شکل و تاثیر گذارترین شکل انجام شود .


نکات مهم در انجام یک سخنرانی فوق العاده :

1. در مرحله اول به یاد داشته باشید که شما باید روی مطلبی که می خواهید ارائه بدهید با سخت گیری برخورد کرده باشید و از نظر محتوایی به گونه ای باشد که خالی از خلل و مشکلات فنی باشد ؛ به یاد داشته باشید باید بر محتوای ارائه خودتون باید تسلط کامل داشته باشید و از پس سوال های احتمالی مخاطبان بر بیایید .


2. از این مرحله به بعد باید روی نحوه ارائه و چگونگی انجام آن تمرکز داشته باشید ، در قدم دوم همواره به یاد داشته باشید که شما فقط یک شانس برای انتقال مطلب خود دارید ، متوجه باشید که از این شانس به بهترین نحو استفاده کنید ، مخاطب شما حوصله تکرار مطالب و مفاهیم شما را ندارد پس هم باید مختصر باشد و هم بسیار صریح و قابل فهم به گونه ای که مجبور نباشید برای تفهیم این مطالب پشت سر هم به عقب بازگردید ؛ پس این شانس را از خودتان نگیرید و با اولین و اخرین فرصت خود به هدف بزنید و مطلب را به مخاطب خود انتقال دهید .


3. به یاد داشته باشید که حتما سخنرانی خود را باید چندین مرتبه تمرین نمایید ، تمرین سخنرانی خود نیز دارای مراحل پیچیده می باشد که نیاز به مطالعه و آموزشی مجزا دارد ، اما یکی از تمرین های رایج آن صحبت و سخنرانی در مقابل آینه می باشد این روش می تواند از استرس و اضطراب شما بکاهد و همچنین به شما کمک کند که روی متن سخنرانی مسلط بشوید .
4. استفاده از Check board یا تخته تحلیل محتوا می تواند بسیار مشکل گشا باشد هم برای شما و هم برای مخاطبان شما ، استفاده از این فرایند در روند تحلیل کلیات سخنرانی به شما و مخاطبان شما این امکان را می دهد که بدانید نقطه آغاز و سایر نقاط بحث و همچنین نقطه پایان کجاست ؛ مثلا تصور کنید میخواهید درمورد تحلیل تخریب محیط زیست صحبت نمایید شما با استفاده از روش تخته تحلیل در ابتدای سخنرانی مشخص می کنید که بحثتان شامل چه مباحثی می باشد ، مثلا در ابتدا از تشریح محیط زیست آغاز می نماید و سپس ادامه میدهید که منظور از تخریب آن چیست و در پایان نحوه جلوگیری آن را برای مخاطبان قرار است بیان نمایید ، بسیار بهتر است که پس از پایان هر یک از این مباحث از درک مسئله قبلی توسط مخاطبان اطمینان حاصل نمایید ، این امر هم به شما کمک می کند شرایط فعلی جلسه را تحلیل نمایید هم به مخاطب می فهماند که مبحث قبلی به پایان رسیده است .


5. همیشه به یاد داشته باشید دو قسمت از تمام مدت زمان سخنرانی مهمتر است ؛ این دوقسمت عبارتند از قسمت ابتدایی سخنرانی و قسمت انتهایی ، میزان تاثیر گذاری شما الزاما باید در این دو قسمت به حد اعلا باشد ، زیرا اگر آغاز بحث جذاب و تاثیرگذار باشد ، مخاطب را هیجان زده می نماید و برای ادامه سخنرانی شما جذب میکند ؛ قسمت پایانی از آن جهت مهم می باشد که شما در حال نتیجه گیری هستید و این نتیجه گیری می تواند مغز مطلب را به مخاطب بچشاند ، پس به یاد داشته باشید بخش پایانی سخنرانی باید به گونه ای باشد که مخاطب را پس از اتمام سخنرانی با خود درگیر نماید و به فکر فرو ببرد .
.


6. به یاد داشته باشید باید در طول سخنرانی واضح و صریح صحبت نمایید و زیاده گویی ، پراکنده گویی ، مثال های نامربوط و بحث های حاشیه ای را کنار بگذارید .


7. به یاد داشته باشید با صدایی رسا و محکم ، شمرده شمرده سخن بگویید ، تن صدای خود را بسته به مطلبی که می گویید و میزان اهمیت آن نسبت به جملات قبل و بعد ، بالا یا پایین نمایید ، این افزایش یا کاهش تن صدا در سخنرانی به شما کمک می نماید که نکات مهم تر و یا کم اهمیت تر را برای مخاطب علامت گذاری نمایید ، یا حتی گاها از خواب آلودگی و بی حوصلگی مخاطبان جلوگیری می نماید .


8. به یاد داشته باشید زبان بدن شما هم هنگام سخنرانی در حال صحبت با نگاه مخاطبان است ، پس از بدن خود به درستی استفاده نمایید ، خودتان را در گوشه ای حبس نکنید ، پیوسته پشت جایگاه سخنرانی نمانید ، در سایر مکان ها به آرامی قدم بزنید ولی در عین حال در نظر داشته باشید که در جای مناسبی ایستاده باشید ، با تمام مخاطبان به یک میزان ارتباط چشمی برقرار نمایید ، اگر به یک فرد یا جمع خاص بیش از سایر افراد توجه نمایید باعث می شود آن شخص یا جمع معذب شوند و دیگران برداشت کنند که از آن بخش جمعیت از اهمیت کمتری برخوردارند .


9. تمرکز شما الزاما باید به سه بخش از سخنرانی باشد ؛ متن یا محتوا ، حرکات بدن و نحوه بیان ، مخاطبان ، پس در هنگام سخنرانی با سایر عوامل پشت صحنه اعم از افراد یا اشیاء یا عوامل داخل صحنه مثل میز و صندلی خود را سرگرم ننمایید .


امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


پیشنهادات ما

Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)

نظر شما