طرز تهیه رب ازگیل

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۴ دی ١۳۹۵ 687

طرز تهیه رب ازگیل


ازگیل یا کونوس میوه ای است که در فصل پاییز در گیلان به وفور یافت میشود. این میوه سرشاز از ویتامین B و C بوده و خواص دارویی فراوانی دارد.در روستای اسکبو ساری در زمان برداشت این میوه را چیده و علاوه بر استفاده بر سر سفره شب یلدا، از آن رب تهیه می کنند که به رب کاندس ترشی معروف است که طعم ترش و شیرین و رنگ قهوه ای دارد. از این رب به عنوان چاشنی در طبخ ماهی، آش ترش و مخلوط با رب انار در فسنجان استفاده می کنند.مدت زمان طبخ این رب یک الی دو ساعت می باشد.

مواد لازم  برای تهیه رب ازگیل :

ازگیل ( کونوس ) 5 کیلو

آب 1 لیتر

نمک 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه رب ازگیل :


طرز طبخ این رب بسیار شبیه به رب انار است، ابتدا ازگیل هایی که کاملا رسیده اند را شسته و به همراه آب روی حرارت قرار دهید و در آن را محکم ببندید تا کاملا بپزد، سپس پوست و هسته آن را جدا کرده و از صافی رد می کنیم و باز مجدد حرارت می دهیم تا غلیظ و یکدست شود، در این حین نمک را به آن اضافه می کنیم وقتی به غلظت مورد نظر رسید از روی حرارت برداشته و پس از سرد شدن داخل ظرف شیشه ای ریخته و در آن را محکم میبندیم. البته در روش محلی روش طبخ کمی متفاوت تر است، در این روش ازگیل ها را زودتر از موعد چیده و در بالکن یا انبار بدور از نور مستقیم آفتاب نگهداری می کنند تا برسد، پس از آن انها را آبپز کرده و از توری رد کرده و می چلانند تا گوشت میوه از آن جدا شود و سپس عصاره به دست آمده را می جوشانند تا غلیظ شود.


در تهیه این رب باید توجه داشته باشید که ازگیل ها نباید خیلی کهنه باشند زیرا بر روی طعم رب تاثیر منفی خواهند گذاشت و همچنین برای چلاندن و صاف کردن ازگیل ها از پارچه ایی با منافذ نرم استفاده کنید تا فقط گوشت کونوس از آن عبور کند زیرا عبور باقی اجز از آن باعث تلخ شدن رب می شود.و در انتها توجه داشته باشید که در هنگام حرارت دادن رب ته نگیرد.


این مقاله را بخوانید : طرز تهیه سس پستو


 خواص ازگیل : ازگیل میوه ای است که در اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان می رسد. میوه درخت ازگیل که از زالزالک بزرگتر و قهوه ای رنگ است، میوه ی رسیده آن درشت و دارای طعمی خاص و شیرین و کمی گس است، که هسته ی آن را می کارند و درخت ازگیل را به درخت گلابی هم پیوند می زنند.

مصرف ازگیل خام یا کنسرو ازگیل در درمان اسهال تأثیر بسیار قوی و سریع دارد. ازگیل خام و بالاخص نارس آن که سرشار از تانن است در درمان خونریزی های داخلی بدن مانند هموروئید (بواسیر) و ... اثری فوق العاده و شفا بخش دارد.

ازگیل سرشار از ویتامین های گروه "ب" می باشد که در تقویت اعصاب بسیار مؤثر و حائز اهمیت است. ازگیل به دلیل دارا بودن مقدار زیادی هیدرات کربن، مولد انرژی است . ازگیل در تقویت خون سازی و بهبود عملکرد سیستم گردش خون در بدن کارآیی بالایی دارد. هم چنین ازگیل برای رفع ورم روده هم کاربرد دارد و کلاً کارکرد روده ها را تقویت کرده و عفونت ها را از بین می برد و قابض روده است.


بانک مقالات ویکیوزپیشنهادات ما

8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
2
چگونه " نه " بگوییم
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف

نظر شما