علم روانشناسی چیست؟

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۴ مهر ١۳۹۶ 6

علم روانشناسی چیست؟

علم روانشناسی

روانشناسي دانش مطالعه رفتار و فرايندهاي ذهني است. منظور از رفتار در علم روانشناسی کلیه حرکات، اعمال و رفتار مانند روابط فردی، روابط اجتماعی و روابط خانوادگی و منظور از فرایندهای روانی در علم روانشناسی مباحثی همانند ذهن، احساسات، شناخت، عواطف، ادراک، تمرکز، شخصیت، هیجان و انگیزیش، حافظه و.. است. روانشناسی همزمان یک رشته ی علمی و هم کاربردی است به این صورت که روانشناسي اشاره به کاربرد این علم در زمينه هاي مختلف فعاليت انساني، شامل مشکلات زندگي روزمره فردي و درمان بيماري هاي ذهني دارد . بخش عظیم کاربرد روانشناسی در زندگی انسان ها ، در کنار تشخیص و درمان بیماری های روانی ، بهبود عملکرد انسان ها مانندخود بهبودی ، افزایش انگیزه و بهره وری و موارد این چنین میباشد.

تاریخچه روانشناسی

واژه‌ی روانشناسی (Psychology) از دو بخش روان+شناسی (Psy+Chology) ساخته شده است که یک واژه‌ی یونانی (ψυχολογία) است.

می‌توان گفت پیشینه روان‌شناسی از تمام نظام‌های علمی موجود قدمت بیشتری دارد و مباحث مربوط به روانشناسی قرن‌هاست که ذهن متفکران را به خود مشغول کرده و آثار مکتوب آن از دانشمندان یونانی و متفکرانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو نیز در دست است. هم‌چنین رگه‌هایی از این دانش در ایران، چین، هند و مصر نیز بوده است. آن‌چه روشن است این است که رویکردهای شناختی، رفتاری و زیست‌شناختی در روان‌شناسی، از اندیشه‌های فیلسوفان سرچشمه گرفته است پس جای شگفتی نیست که علم روانشناسی با علم مادر ، فلسفه ، پیوندی اجتناب ناپذیر دارد.اما به قول هرمن ابینگهوس، قرن ۱۹، ”روان‌شناسی پیشینه‌ای دراز اما تاریخچه‌ای کوتاه دارد “. آغاز روان‌شناسی به شکل علمی و آکادمیک، به اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم بازمی‌گردد؛ می‌توان گفت اکتشافات و پژوهش های قابل توجه در روانشناسی، تنها از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شده است. در سال 1879 شخصي بنام پدر روانشناسي - ويلهلم وندت¬- اقدام به تاسيس يک لابراتوار در دانشگاه شهر لايپزيک آلمان نمود که تمرکز اصلي آن بروي مطالعات روانشناسي قرار داشت. در سال 1890 ويليام جيمز درکتاب خود با نام "اصول روانشناسي "به بسياري از سوالات بنياد هاي روانشناسي که تا سالها بعد توسط روانشناسان مطرح گرديدند، پاسخ داد.

روانشناسی

شاخه‌های روانشناسی

زمينه روانشناسي بسيار گسترده و شامل روش هاي متفاوت مطالعه فرآيند هاي ذهني و رفتاري مي گردد. برخی از حوزه های عمده تحقیق و پژوهش در روانشناسی عبارت است از:

روانشناسی بالینی:

روانشناسی بالینی

 بیشترین حوزه ی کاری در علم روانشناسی مربوط به این شاخه میباشد که به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری میپردازد.

روانشناسی زیستی:

 این شاخه از روانشناسی به مطالعه ی ارتباط فرآیند های بیولوژیک و ذهن و رفتار فرد میپردازد. این حوزه بسیار نزدیک به علوم اعصاب است و با آزمایشاتی مثل MRI و PET اختلالات مغزی را مورد مطالعه قرار میدهد.


روانشناسی زیستی

روانشناسی شناختی:

روانشناسی شناختی مهم‌ترین ویژگی انسان را در دریافت اطلاعات از محیط و پردازش اطلاعات در درون خود می‌داند وبه بررسی فرآیند های ذهنی انسان و نقش آنها در رفتار ، احساسات و تفکر میپردازد.

با ادامه ی آشنایی با شاخه ها و حوزه های علم روانشناسی در مقاله ی بعد با ما همراه باشید.

پیشنهادات ما

عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن

نظر شما