علم روانشناسی چیست (بخش دوم)

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۵ مهر ١۳۹۶ 1

علم روانشناسی چیست (بخش دوم)

علم روانشناسی

در بخش اول مقاله  علم روانشناسی چیست تا حدودی با علم روانشناسی و تاریخچه ی آن آشنا شدیم و برخی از شاخه های روانشناسی را بررسی نمودیم. روانشناسی علمی برای تمامی ابعاد زندگی انسان است و کاربرد این علم در هرجایی از زنگی انسان که فکرش را بکنیم مشهود است. در این مقاله موارد دیگری از شاخه های روانشناسی را که بیشترین کاربرد را دارند، ذکر خواهیم نمود.

شاخه های روانشناسی

روانشناسی رشد:

 روانشناسی رشد یا روان‌شناسی تحولی به توصیف و تبیین تغییرات در طول زندگی فرد می‌پردازد و از رشته‌های مختلف زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، تعلیم و تربیت و پزشکی کمک می‌گیرد. اگر چه روان‌شناسی رشد به بررسی جریان تحولات و تغییرات (کمی و کیفی) جسمی، ذهنی، عاطفی، و عملکرد فرد را در تمام مراحل زندگی انسان از تولد تا مرگ می‌پردازد، اما بر کودکی و نوجوانی تأکید دارد. سه هدف اصلی این شاخه از روان شناسی 1) توصیف فرایند رشد و تغییر انسان‌ها در طول زمان2 ) تشریح علمی فرایند تغییر انسان‌ها در طول زمان3) بهینه سازی فرایند رشد انسان‌ها در طول زمان میباشد.

روانشناسی رشد


روانشناسی مشاوره: 

روانشناسی مشاوره بسیار نزدیک به روانشناسی بالینی است با این تفاوت که بیشتر به مشکلات زندگی افراد میپردازند تا اختلالات رفتاری آنها. این روانشناسی بیشتر در موسسات، مدارس و دانشگاه ها انجام میشود.


روانشناسی خانواده: 

این شاخه از روانشناسی به بررسی مسائل و مشکلات همسران وخانواده میپردازد. مطالعات روانشناسی خانواده به جهت جلوگیری از جدایی همسران ویا رسیدن به تفاهم بر سر مسائلی که پس از جدایی پیش می آید همچون مثل نگهداری کودکان، تأمین هزینه ها، مواد غذایی ...انجام میشود.

روانشناسی خانواده

 
روانشناسی شخصیت: 

روانشناسی شخصیت ویژگی ها یا صفات انسان را تعریف می کند. در رشته روانشناسی شخصیت ابعاد مختلف شخصیت، هیجان ، رفتار بهنجار و نا بهنجار، جنبه های ادراكی ، فرایند های تفکر و چگونگی سازگاری فرد با محیط مورد مطالعه قرار می گیرد.

الگوهای ویژه فکری، احساسی و رفتاری هر فرد که هو را از افراد دیگر متمایز می‌سازد، شخصیت او را میسازد. شخصیت،ماهیتی درونی دارد و در طول حیات، تقریباً پایدار باقی می‌ماند.

روان‌شناسی شخصیت، ویژگی‌های یگانه افراد و نیز مشابهت‌ها بین گروه‌هایی از افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.


روانشناسی اجتماعی: 

برخلاف روانشناسی شخصیت که فقط عوامل درونی را مطالعه میکند، در روانشناسی اجتماعی تاثیر عوامل بیرونی و خارجی نیز مطالعه میشود. روان شناسی اجتماعی، ماهیت و علل هیجان ، رفتار بهنجار و نا بهنجار، جنبه های ادراكی و فرایند های تفکری فرد در موقعیت های اجتماعی را مطالعه می کند.

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی صنعتی و سازمانی: 

این شاخه از روانشناسی رفتار افراد را در داخل سازمان ها، مثلا، داخل کارخانه مورد مطالعه قرار میدهند و در پی آنند از این طریق شریط کار را در محیط های کاری بهبود بخشیده و بازده را بالاتر ببرند.

روانشناسی صنعتی و سازمانی در مصاحبه ها و استخدام کاکنان جدید نیز میتواند به صاحبین شرکت ها کمک کند.


روانشناسی مصرف: 

در روانشناسی مصرف رفتار خریداران مورد مطالعه قرار میگیرد و عواملی که میتواند تمایل آنها برای خرید را افزایش دهد بررسی میشود. این شاخه از روانشناسی در چینش محصولات فروشگاه ها میتواند تاثیر خیلی خوبی داشته باشد.

در این دو مقاله راجع به حوزه های مختلف روانشناسی به لحاظ علمی بحث شد، در مقالات بعدی بیشتر کاربرد روانشناسی در زندگی روزمره صحبت خواهیم نمود. باعث خوشحالیست اگر شما نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و موضاعاتی که علاقه مند هستید را به ما اعلام کنید.


پیشنهادات ما

Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
2
چگونه " نه " بگوییم

نظر شما