عوامل خجالتی شدن کودکان

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۲ مهر ١۳۹۶ 1

عوامل خجالتی شدن کودکان

کودکان خجالتی

ژنتیک و موروثی بودن یکی از عوامل خجالتی بودن کودکان است . برای مثال ممکن است پدر و مادر کودک بگویند ما هم در این سن به این صورت بودیم. دلیل مهم دیگر شخصیتی است و نشات گرفته از رویداد های کودکی است. رویداد های دوران کودکی نقشی حیاتی در شکل گیری شخصیت فرد در بزرگسال خواهند داشت. تمامی ویزگی های شخصیتی که در کودک زیر 6 سال وجود دارد، گذرا هستند و این رفتار والدین است که میتواند این ویزگی ها را اصلاح و به بهترین حالت تثبیت کند یا موجب خجالتی شدن کودک در آینده شود. لذا در این مقاله عوامل و موقعیت هایی که موجب خجالتی شدن کودکان میشود را بررسی خواهیم نمود.

1. طبع و مزاج کودک


یک سری از ویژگی های خلق و خویی در کودک به هنگام تولد به جهت محتوی ژنتیکی و اثرات دوران بارداری وجود دارد. گاه کودک از نظر خلق و خویی محتاط و دیرجوش میباشد.این گروه از کودکان که 15% از کودکان را شامل میشود نیاز به زمان دارند تا به تغییرات عادت کنند. کودکان خجالتی برای خوابیدن نیاز به محیط آرام دارند و با سر و صدا بی قرار میشوند. این گروه از کودکان به اسباب بازی های جدید توجه چندانی ندارند و با افراد جدید کم حرف اند. کودکان خجالتی در خوردن دارای عادات خاصی اند و فقط گروه خاصی از غذا ها را میخورند. دیرتر کنترل ادرار و مدفوع خود را به دست می آورند و در محیط های بازی کودکان با وجود علاقه مندی به بازی با سایر کودکان خود را از بازی با آنها منع میکنند. لباس های قدیمی و راحت را به لباس نو ترجیح میدهند . در برابر انتقاد از خودشان واکنش تندی نشان میدهند. 

این خلق و خو در کودکان به هیچ وجه تعیین کننده ی ویژگی های شخصیتی آن کودک در آینده نیست زیرا عوامل محیطی همچون خانواده و دوستان در شکل گیری نهایی ویژگی های فرد بسیار تاثیر گذارند.

کودکان خجالتی

2. خجالتی بودن والدین

این ویژگی والدین هم به صورت ژنتیکی و هم یادگیری رفتار والدین توسط کودکان میتواند منجر به خجالتی شدن کودکان شود.

3. خانواده ی بی احساس و خشک

ابراز عشق و محبت بی قید و شرط توسط هر دو والدین مهم ترین اصل در شکل گیری درست حرمت نفس کودک میباشد. ساده ترین تعریف برای حرمت نفس باور به ارزشمند بودن خود، احساس مهم و خوب بودن و دوست داشتن اول خود و در مرحله ی بعد دیگران میباشد. به اعتقاد روانشناسان شکل گیری حرمت نفس در سنین یک تا سه سالگی رخ میدهد. در این سن کودک شروع به راه رفتن میکند و چندین اتفاق مهم در زندگی او رخ میدهد. کودک برای کشف دنیای پیرامون خود کنجکاو است و توانمندی دور شدن از مادر و تجربه ی آزادی را پیدا میکند. در این سن به درک نادانی، ناتوانی و نیازمندی خود میرسد و والدین خود را توانا در تمامی این مسائل میابد.کم کم برای انجام کارهای مستقل خود تمرین میکند. اگر در این دوران بحرانی به درستی عشق و علاقه و حمایت را از خانواده ی خود دریافت نکند، هسته ی ارزشمندی اش توسط والدین شکل نمیگید و کودک احساس بی ارزشی خواهد نمود. لذا بر خلاف تصور برخی والدین عشق بی شرط آنها به کودک نه تنها او را لوس و بی قید و بند بار نمی آورد بلکه چنان حرمت نفس و ارزشمندی ای برای کل دوران زندگی اش در وجود او خواهد ساخت که او دیگر نگران ارتباط برقرار کردن با دیگران نخواهد بود.

در مقاله آینده سایر دلایل خجالتی شدن کودکان را برسی خواهیم کرد

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. دوستانی که در این زمینه خجالتی بودن کودکان تجربه دارند در بخش نظرات بیان کنن تا به بقیه کاربران عزیز هم کمکی کرده باشند


پیشنهادات ما

Pf30b079e
آشنایی با دستگاههای ایرانی (شناخت گوشه)
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
2
چگونه " نه " بگوییم
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

نظر شما

رقیه گل محمدی |  ١۹ مهر ١۳۹۶ 1

با سلام من چون خودم ادم خجالتی هستم این مطالب برای من خیلی جالب و موثر بود چون متاسفانه من توی یه خونواده ایی بزرگ شدم که حق نداشتیم هیچ گونه اعتراض و نشان دادن احساسمون رو به خواهر و برادرهایم نشون بدیم بخاطر همین مسائل من همیشه مورد کتک و انتقاد پذیری و نفهم بودن قرار میگرفتم متاسفانه الان توی زندگی روز مره ام قرار گرفته و اثرات بدش داره خیلی خودشو نشون میده.با تشکر از مطالب مفیدتون


ایمان قادری |  ۲۷ مهر ١۳۹۶

با سلام ممنون از بیان تجربه ای که در این زمینه داشتید