عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۳ مهر ١۳۹۶ 6

عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)

کودکان خجالتی

در بخش اول  مقاله عوامل خجالتی شدن کودکان 3 دلیل بسیار مهم در خجالتی شدن کودکان را برسی کردیم.

در ادامه این مقاله عوامل دیگه ای رو در خجالتی شدن کودکان را برسی خواهیم کرد. کاربرانی که در این زمینه تجربه خاصی را دارند لطفا در بخش نظرات  به اشتراک بگذارند تا بقیه عزیزان هم از تجربیات شما استفاده کنند.

4. اعمال خشونت توسط والدین

خشونت در خانواده تمامی روابط عاطفی را از بین میبرد. کودک احساس نا امنی میکند و این احساس موجب کور شدن تمامی استعداد ها و توانایی های کودک میشود. کودک حرمت نفس خود را از دست خواهد داد و نه تنها به دیگران بلکه به خود و حرمت خود شک میکند. این احساس موجب میشود کودک همواره ترس از انجام رفتار ناپخته و اشتباه و در نتیجه مورد انتقاد و سرزنش قرار گرفتن را در ذهنش داشته باشد و برای پیش گیری از این مسائل از دیگران دوری نماید.


عوامل خجالتی شدن کودکان

5. انتقاد های مکرر و کمال پرستی خانواده

این نوع والدین مدام تمامی کار ها و رفتار کودک را زیر سوال میبرند و از او انتظار یک فرد ایده آل که در ذهن خودشان ساخته اند دارند. حرمت نفس کودکان این خانواده ها تخریب میشود و بعد از تمامی کار ها و رفتار های خود احساس سرخوردگی میکنند بنابراین برای جلوگیری از این ترس و احساس خود را از دیگران دور خواهند کرد و یک کودک خجالتی خواهند بود.


6. مورد تمسخر قرار گرفتن در جمع 

وقتی کودکی در جمع دوستان خود مورد تمسخر قرار بگیرد این سابقه ی منفی اجتماعی کافیست که دیگر تمایلی به شرکت در مجامع دوستانش نداشته باشد و از دیگران دوری کند.

کودکان خجالتی

7. وجود مسائل ناپسند اجتماعی در خانواده

گاه اعتیاد یا زندانی بودن پدر یا حتی طلاق پدر و مادر موجب سرخوردگی کودک میشود و این احساس به حرمت نفس کودک آسیب میزند. کودک از دیگران دوری میکند تا این ویژگی کمتر او را سرخورده کند.

8. جابجایی محل سکونت و یا مدرسه ی کودک

در سنین دبستان و راهنمایی هر کودکی روابط عمیقی با برخی از دوستان محل زندگی یا مدرسه ی خود دارد. خارج شدن از این محیط ها و دوستی ها کودک را آزار میدهد و در تکامل اجتماعی او در محیط های جدید اثرات منفی دارد.

ایمیدواریم که با این مقالات تونسته باشیم به شما کمکی کرده باشیم. با مقالات بعدی در بانک مقالات ویکیوز با ما همراه باشید


پیشنهادات ما

Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
Pf30b079e
آشنایی با دستگاههای ایرانی (شناخت گوشه)
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
علم روانشناسی چیست؟

نظر شما

رقیه گل محمدی |  ١۹ مهر ١۳۹۶ 1

مطالب کوتاه وبسیار عالی و مفید بود. باتشکر


admin |  ۲۷ مهر ١۳۹۶

ممنون و تشکر از شما