غلات کامل چیست و کدامند؟

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۹ بهمن ١۳۹۵ 117

غلات کامل چیست و کدامند؟

از اینکه مقالات غذایی و آشپزی ویکیوز را در بانک مقالات دنبال می کنید، صمیمانه از شما سپاسگزاریم و امیدواریم که ازاین مطالب استفاده ی کامل را ببرید.

کارشناسان علوم تغذیه همواره در خصوص استفاده از غلات کامل در رژیم غذایی و تاثیرات آن در حفظ سلامتی سخن ها گفته اند . از جمله نتایجی که این متخصصین در آزمایشات خود مشاهده کرده اند می توان به کاهش احتمال به ابتلا به بعضی انواع بیماری ها در اثر استفاده از غلات را نام برد . از جمله ی آن ها می توان به بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی و عروقی ، سکته ها ، سرطان ها ، دیابت و چاقی مفرد و بیماری هایی از این دست اشاره کرد . با این مقدمه باید به این نکته اشاره کنیم که بسیاری از افراد حتی درک صحیحی از مفهوم غلات کامل را ندارند . شناخت انواع آن ها و سپس درک صحیح از خواص و موارد مصرف می تواند نقش پر رنگی را در حفظ سلامتی شما داشته باشد . در زیر تلاش خواهیم کرد تا شما را با تعریف غلات و انواع آن ها آشنا نماییم تا در نتیجه بتوانید آن ها را صحیح تر در وعده های غذایی خود قرار دهید . 

غلات کامل :

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که هر غله در ذات خود به تنهایی کامل است و ما هستیم که در مراحل آماده سازی غذا ، آن ها را ناکامل می کنیم . هر غله دارای سه بخش اصلی است : بخش سبوس یا bran ، رویان یا گیاهک یا germ ، و قسمت اندوسپرم یا endosperm .


این مقاله را بخوانید :  طرز تهیه مافین ماکارونی


1- سبوس : پوسته ی بیرونی غلات را سبوس می نامند . آن ها حاوی آنتی اکسیدان ها و همچنین فیبر ها و ویتامین B هستند . 

2- رویان یا گیاهک : این بخش از غلات را می توان به عنوان جنین در نظر گرفت . در هنگام گرده افشانی این بخش رشد می کند و گیاه نهایی را می رویاند . رویان حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها و پروتئین ها است . همچنین میزان مواد معدنی و چربی های سالم در آن زیاد است .


3- اندوسپرم : آن را می توان ذخیره ی غذایی غلات نامید که انرژی لازم برای رشد رویان را فراهم می نماید . بخش عمده ای از این ذخیره ی غذایی شامل کربوهیدرات ها می شود و همچنیم اندوسپرم حاوی مقادیری ویتامین ، پروتئین و موتد معدنی نیز می باشد .

تولید کننده غلات و حبوبات این دانه های کامل را دستخوش فرآوری و تصفیه می کنند و در این مسیر بخش های رویان و سبوس از غلات جدا می شوند و فقط اندوسپرم باقی می ماند . این عمل می تواند منجر به تهیه ی آرد ها و در نتیجه نان ها و پاستا ها بشود . در این فرایند ارزش غذایی غلات پایین می آید . این ارزش کم شده شامل حدود بیست و پنج درصد پروتئین و هفده درصد مواد مغذی دیگر است . البته تولید کنندگان غلات معمولا محصول نهایی را به وسیله ی وینامین ها و مواد معدنی غنی سازی می نمایند و در اختیار مصرف کننده قرار دهید . اما در نهایت ذکر این نکته الزامی است که غلات کامل می توانند گزینه ی مناسب تر و سالم تری باشند . غلات کامل در مقایسه با غلات فرآوری شده مثل آرد سفید و برنج سفید و همچنین نان سفید ، میزان ویتامین ، پروتئین ، فیبر ، مواد معدنی و همچنین ؟آنتی اکسیدان های بیشتری هستند . پس در صورت امکان تلاش کنید تا از این دست از غلات در برنامه ی غذایی تان بهره مند شوید . امیدواریم که مطلب فئق برای شما مفید یوده باشد .

 تولید کننده های صنایع غذایی می توانند برای اطلاعات لازم و بیشتر در مورد خرید ماشین آلات لازم برای صنف خود میتوانند به قسمت انواع ماشین آلات صنایع غذایی و تجهیزات صنایع غذایی و ماشین آلات بسته بندی در ویکیوز مراجعه کنند.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Pf30b079e
آشنایی با دستگاههای ایرانی (شناخت گوشه)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)

نظر شما