قدیمی ترین درختان جهان

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۹ تیر ١۳۹۶ 11

قدیمی ترین درختان جهان

قدیمی ترین درختان جهان که می توانید برای دین آنها به مسافرت بروید 

تعداد درختانی که عمر آنها به بیش از هزار سال می رسد بیش از 50 راس می رسد که اگر گرایش به طبیعت دارید و تمایل به دیدن این زیبایی های قدیمی، می توانید به آنجا سفر کنید. حتی اگر قصد سفر ندارید اما می توانید آنها را بشناسید.

درختان به دلیل سیستم آوندی که دارند. در طول زمان بخشی از آنها می میرد و بخش دیگر همچنان به حیات خود ادامه می دهد. درختان پیر نمی شوند به علاوه دچار جهش ژنتیکی نیز نمی شوند برای همین است که در طی سالیان می توانند عمر طولانی داشته باشند. همچنین درختانی که کلونی شاخه را ایجاد می کنند می توانند دارای عمر بیشتری شوند به این دلیل که مرگ یک شاخه باعث مرگ گیاه نمیشود بلکه در کنار آن شاخه مرده، مابقی به حیات ادامه می دهند. این شاخه ها، به صورت مجاز می توانند از ریشه مشترکی برخوردار باشند و شبکه ای عمل می کنند. در ادامه به معرفی مهمترین و قدیمی ترین درختان جهان می پردازیم.

1- پاندو

درخت پاندو


در یوتای آمریکا کلونی از صنوبر وجود دارد که به آن پاندو گفته می شود. این کلونی نزدیک به 105 هکتار می باشد . این مجموع از یک نوع بوده و از ژنتیکی یکسان هستند و همگی به یک ریشه متصل هستند. این کلونی نه تنها بسیار قدیمی است بلکه سنگین ترین موجود زنده جهان نیز محسوب می شود. عمر پاندو به 80 هزار سال می رسد.

2- متوشالح

متو شالح پیرترین تک درخت است که در جنگل ملی اینیو کالیفرنیا واقع شده است. این درخت تک، بیش از چهار هزار و نزدیک به پنج هزار سال عمر دارد. . البته قابل توجه است که جنگل داران برای مراقبت از این درخت محل دقیق آن را افشا نمی کنند. این درخت با تمامی عجایبی که دارد در میان هم نوعان خود در جنگل باستانی قرار دارد.


3- سرو زرتشتی ( سرو ابرکوه)

سرو ابر کوه


سروی در ابرکوه یزد که بیش از چهار هزار سال عمر دارد و می توان گفت از لحاظ سن با درخت استونج انگلستان هم سن است. شاید بتوان لقب مسن ترین موجود زنده آسیا را به آن دادو در ایران از آن به عنوان یک پدیده ملی می توان نام برد. ارتفاع درخت 25 متر و محیط آن 5/11 می باشد.

4- سرخدار لانگرنیو

درختی که سنش بین سه تا چهار هزار سال است و می توان گفت آغاز زندگی آن در عصر برنز بوده است. لانگرنیو یک درخت سرخدار است، که این گونه گیاهی، معمولا عمر های طولانی دارند و شاخه های جدید به تنه اصلی متصل می شوند. وقتی تنه اصلی بمیرد شاخه ها باز هم به حیات خود ادامه می دهند. جالب است بدانید که شاخه های آن حتی به درون ریشه نیز می توانند رسوخ کنند. یا حتی در نزدیکی آن وارد خاک شوند.

5- درخت الرس

کوههای آند مهمان این درخت زیبا هستند کوههای آند از لحاظ جغرافیایی در جنوب شیلی واقع شده است. سن آن به 3620 سال می رسد. ارتفاع این گونه گیاهی می تواند بسیار زیاد باشد اما بدانید که این درخت در سال فقط یک میلیمتر رشد می کند. دومین درختی نیز می باشد که سن آن به دقت محاسبه شده است.

6- سناتور

درخت سناتور

سناتور ، عظیم الجثه، بی برگ و قدیمی در پارک درختی فلوریدا که منطقه ای شبه استوایی می باشد درمیان نخل های خرما قرار دارد. این درخت در قسمت شرقی می سی سی پی قرار گرفته است که ارتفاعش به 38 متر و سنش به 3500 سال میرسد.7- جومون سوگی 

درخت جومون سوگی

سرو 25 متری با محیط 16 متری که همانطور که از اسمش پیداست در ژاپن واقع شده است. جنگلی مرموز و پوشیده شده از مه که قدمت دارد و دامنه بلندترین کوه جزیره یاکوشیما گهواره نگهداری آن است. سن دقیق این درخت هنوز به طور دقیق مشخص نشده و بین 2 تا 7 هزار سال تخمین زده میشود.


8- ژنرال شرمان

درخت ژنرال شرمان

این درخت از حیث اندازه بزرگترین درخت شناخته شده جهان است. کالیفرنیا محل رشد این درخت است که بین 2300 تا 2700 سال سن دارد و رنگ چوب آن قرمز بوده و از گونه کاجها می باشد

9- ته‌ماتوا ناهر

زلاندنو نیز میزبان یکی از این درختان قدیمی و بزرگ می باشد درختی که در جنگلهای بارانی واقع شده است. به نظر می آید این درخت دو هزار سال را عمر کرده باشد این درخت از گونه کائوری می باشد که در زلاندنو از کاج بلند روغن جلا گرفته می شود. این درخت با وجود عمر طولانی که دارد در سال 2007 به وسیله طوفانی که اتفاق افتاد بسیار آسیب دید.

10- سرو کوهی ژاردین

سروی در یوتا در جنگل ملی کش سروی سه هزار ساله که با آزمایشها و تحقیقات بیشتر سنش به کمتر از دو هزار سال کاهش یافت ودر یوتا زندگی می کند . ارتفاع 12 متر و عرض آن 7 است

11- کانگیگن

کانگین در دانمارک بوجود آمده است و سن آن را می توان بین 1500 تا 2000 تخمین زد. البته میشود آنرا قدیمیترین درخت شمال اروپا قرار داد. این درخت در دشتی مرتع مانند بوده اسست و در حال حاضر با نزدیک شدن درختان دیگر به آن بقا را برای آن دشوار نموده است.

12- تیکوی پیر

شاید باورش سخت باشد اما تیکوی پیش سنی نزدیک به ده هزار سال دارد و بعد از تمام شدن عصر یخبندان از اسکاندیناوی ریشه گرفته است. پس از بهبود هوا این درخت از حالت بوته به درختی بلند تبدیل شده است. تیکوی پیر، نام سگ وفادار کاشف آن یعنی کولمن که زمین شناس بوده است، می باشد.

پیشنهادات ما

Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Pf30b079e
آشنایی با دستگاههای ایرانی (شناخت گوشه)
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

نظر شما