معرفی خواص و عوارض روغن مورچه

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۹ دی ١۳۹۵ 339

معرفی خواص و عوارض روغن مورچه

این روغن از له کرده چندین هزار مورچه یا تخم آن بدست می آید و در زبان لاتین به ant oil معروف است.شاید کمتر کسی از خواص این موجود ریز باخبر باشد ولی روغن بدست آمده ازین موجود دوست داشتنی دارای خواص بسیاری است. استخراج این روغن به گونه ای است که تخم مورچه را پس از خشک کرن آسیاب کرده و روغن آن را تحت دمای 50 درجه سانتیگراد استخراج می کنند، این روغن مایعی شفاف و قهوه ای رنگ است و گاها برای معطر کردن به آن اسانس می زنند اما در قدیم مورچه ها را پس از کشته شدن، له کرده و از آن روغن میگرفتند.

خواص روغن مورچه :


یکی از خواص معروف این روغن کم کردن موهای زائد است و برخلاف باور عموم آن را از بین نمیبرد.بدین ترتیب که اگر بمدت 3 تا 4 روز روی نواحی که موهای آن از ریشه در آمده ماساژ دهید شاهد رشد کمتر موهای خود خواهید بود. اما در گذشته مورچه ها را پس از کشته شدن میسابیدند و آن را روی پوست می مالیدند و اینگونه از رشد موهای زائد خود جلوگیری می کردند، به این روش که در قدیم انجام میشده طِلا کردن می گویند .

این روش نسبت به باقی روش ها و محصولات صنعتی که دارای آهک و زرنیخ است هم مقرون بصرفه و هم طبیعی تر بوده و ضرر کمتری دارد.

یکی دیگر از خواص این روغن درمان و تاثیر در شنوایی است بدین ترتیب که در گذشته طبیبان برای درمان وز وز گوش، افزایش شنوایی از آن استفاده کرده و چند قطره در گوش میچکاندند. البته باید توجه کنید که روشهای سنتی را نمی توان به تمام بیماریها عمومیت داد و باید تحت معاینه دقیق پزشک قرار گیرد زیرا اگر که گوش دارای زخم یا پارگی نامحسوس باشد استفاده از این روش باعث عفونت در گوش و اختلال در شنوایی می شود، پس بهتر است قبل از هر درمان خودسرانه ای حتما به پزشک مراجعه نمایید.

روغن مورچه سنتیلازم به ذکر است که روغن مورچه از جوشاندن مورچه ها در روغن زیتون به وجود می آید که در نسخه های قدیمی آن از ساییدن و کوبیدن مورچه ها خمیری به دست می آمد که آن را بر روی پوست می مالیدند که در جلوگیری از رشد موها مؤثر است. لازم به ذکر است که روغن مورچه از جوشاندن مورچه ها در روغن زیتون به وجود می آید که در نسخه های قدیمی آن از ساییدن و کوبیدن مورچه ها خمیری به دست می آمد که آن را بر روی پوست می مالیدند که در جلوگیری از رشد موها مؤثر است. 

روغن مورچه صنعتی
از آنجا که پیدا کردن مورچه و پرورش آن کاری دور از ذهن است بنابراین وجود روغن های صنعتی به این نام در بازار منطقی بنظر نمی رسد. اما در این بین عطاری هایی وجود دارند که در آن ها روغن مورچه بصورت سنتی تهیه شده و وجود دارد. 

عوارض روغن مورچه :


تاکنون عوارضی برای این محصول وجود نداشته است اما باید توجه داشت که از مصرف آن در اطراف چشم یا پوست آسیب دیده خوداری کرد این محصول مصرف خوراکی ندارد. این روغن به دلیل داشتن فرمیک اسید در صورت مصرف زیاد باعث تیرگی و سوختن پوست بخصوص در نوزادان می شود.بنابراین مصرف آن برای نوزادان و دوران بارداری با اجازه پزشک ممکن خواهد بود. 

در انتها آنچه که در این بین مشخص است این مسئله است که هر محصولی باید به روش خاص خود و به اندازه مصرف شود و همچنین بهتر است که از درمان های خودسرانه پیشگیری کرده و قبل از هر شروعی درباره آن خوب تحقیق کرده یا با پزشک خود مشورت نمایید.


بانک مقالاتپیشنهادات ما

Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)
علم روانشناسی چیست؟
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
2
چگونه " نه " بگوییم
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)

نظر شما

نیلوفخر |  ۰۵ دی ١۳۹۶ 0

خداییش یکی ذست ب مابگه که آخرش اگه روغن موریانه روجاهایی ازپوست سرکه موهاش کم شده بزنیم ب رشدمجددموهاکمک میکنه یانه؟یجانوشته برارفع موهای زائدخوبه یجانوشته نه ایناشایعه س


مینا |  ١۸ مرداد ١۳۹۶ 0

خیلی مقاله مفیدی بود خیلی سایتتون خوشگله


محمد |  ١۸ مرداد ١۳۹۶ 0

واقعا مقاله خیلی خوبی دستتون درد نکنه و ممنون از سایت خیلی خوبتون