معرفی مارک کوبان غول کار آفرین

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۴ اردیبهشت ١۳۹۶ 9

معرفی مارک کوبان غول کار آفرین

از فروش کیسه های زباله تا قرار گرفتن در لیست میلیاردر ها. این تیتر را در هر مقاله ای که درباره مارک کوبان نوشته شده است خواهید دید. موفقیتی که مارک کوبان به آن دست یافت با توجه به مسیر سختی که پیمود و موانعی که بر سر راهش بود عمیقا ستودنی و قابل تحسین است. مارک کوبان در خانواده ای متوسط در پیتس بورگ ایالات متحده دیده به جهان گشود. مارک بوکان از همان دوران کودکی به دلیل شرایط ضعیف مالی خانواده اش مجبور به وارد شدن به بازار کار بود. دوازده ساله بود که با یک عینک ته استکانی و به گفته خودش زمانی که کودکی دست و پا چلفتی بود، در محله های اطراف کیسه زباله می فروخت و درآمد اندک آن را صرف ملزومات کودکانه خود می کرد. از جمله دست آورد آن روزها برای مارک این بود که او به خوبی درک کرد که اولا هیچ کاری سبب کسر شان و منزلت اجتماعی انسان نمی شود و دوما این که انسان برای کسب درآمد لزوما نیاز به سرمایه ندارد. 


این مقاله را بخوانید: بیوگرافی مارتا استوارت


البته مارک بوکان با توجه به مشکل بینایی که در دوران کودکی داشت و همینطور کار کردن که وقت زیادی از او می گرفت، اما همواره در دوران مدرسه از شاگرد اولان دوره به حساب می آمد و درسش بسیار خوب بود. پس از به پایان رساندن دوران تحصیلی خود در مدرسه وی تصمیم گرفت که به سراغ ادامه تحصیل در رشته بازرگانی رود و چون در آن زمان این رشته فقط در ده دانشگاه در سرتاسر ایالات متحده تدریس می شد، مارک تصمیم گرفت به یکی از کم هزینه ترین آن ها یعنی دانشگاه "ایندیانا" رفته و رشته مورد علاقه اش را در این دانشگاه دنبال کند. اما تحصیل در دوران دانشگاه به هر حال هزینه های بیشتری از تحصیلات در دوران مدرسه را به دنبال دارد، از این رو مارک مجبور بود علاوه بر تامین هزینه های تحصیلش، شکم خود را نیز سیر کند. اما از همان سال اول دانشگاه با مشکلات بسیاری رو به رو بود. هزینه های بالای زندگی از یک سو و رفتار خشن و ناملایم ناظم دانشگاه از سوی دیگر مارک را بر آن داشت تا از رشته مورد علاقه خود که به زجمت به آن رسیده بود انصراف دهد و دانشگاه را ترک کند. تنها دلیلی که سبب شد تا مارک با تمام سختی های این راه کنار بیاید علاقه شدید او به رشته اش بود. به هر نحوی که بود مارک توانست مدرک کارشناسی خود را در رشته بازرگانی دریافت کند اما دیگر تاب و توان ادامه تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد در رشته MBA را نداشت و به همین جهت با همان مدرک کارشناسی از دانشگاه بیرون آمد. 


مارک کوبان

اکنون زمان آن رسیده بود که مارک کوبان تمام اندوخته های خود را از کودکی با آنچه در دوران تحصیلش از بازرگانی آموخته بود به کار گیرد. کوبان با آنکه چیزی از صنعت کامپیوتر نمی دانست تصمیم گرفت تا پا به این عرصه گذاشته و وارد این بازار شود. چرا که وی نیاز های جامعه آن روز را به خوبی می دانست و با بازار کار آن زمان به خوبی آشنا بود. در سال 1983 پس از مطالعات بسیار در این عرصه کوبان توانست یک شرکت کامپیوتری به نام "MICrosolution" و با کاربری مشاوره کامپیوتری بنا کرد. در عرض چند سال شرکت کوبان به سرعت رشد کرد و به اولین شرکت مشاوره و ادغام سیستم ها تبدیل شد. از سال 1990 این شرکت سالانه درآمدی معادل سی میلیون دلار به دست می آورد. این درآمد ها در مقابل آنچه که بعدها از آن کوبان شد ناچیز بود. زمانی که کمپانی "COMPU server" اقدام به خرید شرکت او نمود، در جریان این معامله سرمایه بسیار قابل توجهی به دست کوبان رسید. با به دست آوردن این سرمایه قابل توجه کوبان تمامی روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته بود و تمام رویاهای او در حال تحقق یافتن بود. کوبان که از کودکی آرزو داشت تا همانند اشراف زاده ها در گوشه ای نشسته و از گذر زندگی لذت ببرد اکنون می توانست به این رویای کودکی اش برسد. پس تصمیم گرفت تا از زندگی لذت برده و به خوش گذرانی بپردازد. مارک کسب و کار را رها کرد و به همراه یکی از دوستان قدیمی اش در ایندیانا خانه ای در دالاس گرفت و با هم به یادآوری روز های تلخ و شیرین گذشته روزها را سپری کردند. درست است که کوبان به صورت فیزیکی مشغول به هیچ کسب و کاری نبود اما ذهن او همواره درگیر مسائل مختلف کاری بود.


این مقاله را بخوانید: بیوگرافی بیل گیتس


کوبان که از بچگی علاقه فراوانی به بازی بسکتبال داشت به این فکر فرو رفت که چرا نمی شود برنامه های مورد علاقه خود و مسابقات بسکتبالی که از رادیو پخش می شود را به صورت مستقیم از اینترنت دریافت کرد. این فکر مارک کوبان به تولد “Broadcast.com” در سال 1995 انجامید و در نتیجه آن کوبان توانست به شهرت قابل توجهی دست یابد. با روی کار آمدن این سیستم ابداعی از مارک بوکان دیگر تمامان کاربران اینترنت قادر به تماشای پخش مستقیم برنامه های مورد علاقه خود از رسانه ها بودند. در سال 1999 یاهو این سایت را به مبلغ 2 میلیون دلار از کوبان خرید و با انجام این معامله کوبان در لیست میلیاردر ها جای گرفت. اکنون کوبان بسیار فراتر از آنچه که در سر می پروراند پیش رفته بود به طوری که دیگر نمی دانست با این سرمایه کلان چه کاری انجام دهد.  


مارک کوبان میلیاردر معروف

مارک کوبان در دالاس خانه ای به مساحت 6000 متر مربع خریداری کرد و پس از آن به سراغ خرید هواپیمای شخصی به قیمت 41 میلیون دلار رفت. اما با این همه او هنوز بهترین هدیه زندگی را به خودش تحویل نداده بود. مارک بوکان با خرید سهم یکی از تیم های بسکتبال NBA به نام "dallas Mavericks" به قیمت 280 دلار توانست به رویای کودکی اش بسیار نزدیک تر شود و هدیه ای ارزشمند را به زندگی خود اعطا کند. این اقدام وی در سال 2000 انجام شد. عشق و علاقه شدید مارک به این ورزش و این تیم سبب شد تا او یکی از شبکه های تلویزیونی را مختص این تیم کرده و البته در خطوط هوایی امریکن ایرلاین اقدام به پخش مسابقات این تیم کرد.

مارک بوکان هرگز ازدواج نکرد و از زندگی خود که به تیم بستکتبال اختصاص داده شده است لذت می برد.


بانک مقالات ویکیوزپیشنهادات ما

2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Indian butter chicken 8
طرز تهیه مرغ کره ای هندی
Main
راه های کنترل خشم

نظر شما