هوش مصنوعی چیست؟

نام نویسنده : ایمان قادری         ۳۰ خرداد ١۳۹۶ 1

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی شاخه‌ای از فناوری است که در آن به ساخت سیستم هایی هوشمند پرداخته می‌شود که مانند مغز انسان عمل می‌کنند و واکنش انجام می‌دهند.یک سیستم هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط پیرامون خود، شانس موفقیت خود را پس از تجزیه و تحلیل ارتقا می بخشد . 

تقسیم بندی هوش مصنوعی


هوش مصنوعی به به دو دسته‌ ANI و AGI تقسیم می‌شود.

 ANI

مخفف Artificial Narrow Intelligence به معنای "هوش محدود مصنوعی" یا "هوش مصنوعی ضعیف" است .

هوش‌ های مصنوعی امروزی اعمالی را انجام می‌دهند که پیش از این برای آن برنامه ریزی شده ‌اند .

ANI نوع مفید و نسبتاً بی‌ضرر هوش مصنوعی است که می‌تواند به تمام بشریت خدمت برساند؛ زیرا با وجود قابلیت پردازش میلیاردها عملیات و معادله بطور همزمان ، اما همچنان محدود به عملیات هاییست که وابسته به شمار ترانزیستورهایی ست که ما برای آن در نظر گرفته ایم .


هوش مصنوعی چیست


AGI

اما هوش مصنوعی ای که موجبات نگرانی های بسیاری را فراهم آورده “Artificial General Intelligence” هوش عمومی مصنوعی یا به اختصار AGI است. 

ساخت هوش مصنوعی ای که حتی با اندکی اغماض بتوان نام AGI را بر آن نهاد می‌تواند دستاوردی شگرف در سرتاسر علوم کامپیوتر باشد و اگر روزی به آن دست پیدا کنیم، همه‌ی زوایای جهانی را که می‌شناسیم متغیر خواهد ساخت .

محققان به دنبال شبیه سازی مغز انسان هستند. ولی به دلیل توان کم ابر رایانه های فعلی و مصرف زیاد انرژی ، این ممکن به طور کامل میسر نیست. IBM برای رفع مشکل مصرف انرژی ابر پردازشگر‌ها ، در حال توسعه‌ی تراشه‌هایی مبتنی بر شبکه‌‌های عصبی است. IBM تا به کنون توانسته به قدرتی ورای قدرت پردازش مغز یک موش دست پیدا کند. حجم کل مجموعه‌ی طراحی شده برابر با اندازه یک یخچال کوچک است.


این مقاله را بخوانید:  رونمایی از عکسی که بوی گند را از بین میبرد


درون این مجموعه بسته‌‌های کوچکی به اندازه‌ی درایو دیسک سخت ( هارد درایو) رایانه قرار گرفته است. درون این بسته‌های کوچک تراشه‌هایی که تماما بر پایه ی فناوری شبکه‌های عصبی هستند قرار گرفته‌اند. IBM این تراشه‌ها را TrueNorth نام گذاری کرده است. این تراشه‌ها با استفاده از سیلیکون و متشکل از آنالوگ‌های فیزکی ساخته شده‌اند که شامل نئورون‌ها و سیناپس‌ها (ارتباط بین نئورون) هستند و به صورت کاملا اختصاصی برای فعالیت در بستر شبکه‌های عصبی طراحی شده‌اند. 


هوش مصنوعی


هر تراشه متشکل از بیش یک میلیون نئورون و ۲۵۶ سیناپس میان نئورونی است. درون هر بسته بیش از ۴۸ میلیون نئورون سیلیکونی قرار دارد که شمار آن‌ها از نئورون‌های موجود در غشا مغزی یک موش افزون تر است. مغز موش‌ها بیش از ۲۱ میلیون نئورون در خود جای داده است. با مد نظر قرار دادن این موضوع می‌توان به جرات ادعا کرد که قدرت پردازشی فوق‌العاده‌ای درون این سلول ها جا گرفته است. پیاده‌سازی چنین شبکه‌ی عظیمی با استفاده از معماری‌های معمول امروزی فضای زیادی را اشغال می کند بطوریکه انرژی مورد نیاز جهت راه‌اندازی آن را می‌توان با انرژی الکتریکی مورد نیاز یک شهر مقایسه کرد ؛ اما آنچه که IBM ساخته است تنها به ۷۰ میلی وات انرژی نیازمند دارد.

اما اگر روزی یک هوش مصنوعی پیشرفته ساخته و شبیه سازی کاملا مشابه به مغز انسان انجام شود این شبیه ساز باید قادر به فکر کردن ، درک احساسات انسانی مانند عشق ، نفرت و درد باشد و همانند یک انسان رفتار کند.


پیشنهادات ما

Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی

نظر شما