واقعیت مجازی چیست؟

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۰ تیر ١۳۹۶ 1

واقعیت مجازی چیست؟


واقعیت مجازی تکنولوژِیی است که در آن محیطی مجازی پیش چشمان کاربر قرار میگیرد و براساس حرکات سر و بدن با آن محیط مجازی ارتباط برقرار می کند. به واقع هنگامی که شخص هدست واقعیت مجازی را بر روی سر خود قرار میدهد ، جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که با تغییر موقعیت بدن فرد تصاویر نیز تغییر می کنند و مغز انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط و شرایط واقعی قرار گرفته است.


محیط واقعیت مجازی در هدستهای واقعیت مجازی به واسطه اپلیکیشن های اختصاصی آن به وجود می آید. بعضی از این فضاها به شکل گرافیک های کامپیوتری و سه بعدی هستند و شماری دیگر نیز ویدئوها یا تصاویری 360 درجه از فضاهای واقعی هستند که از پیش فیلمبرداری آماده سازی شده اند. با این قابلیت تکنولوژی واقعیت مجازی می توان بخش ها و قابلیتهای هر فضایی از جمله امکانات محل کار و ... به نمایش گذاشت .


واقعیت مجازی


بیشتر محیط‌های واقعیت مجازی در درجه نخست ، تجربه‌های بصری هستند که بوسیله یک هدست واقعیت مجازی قابل رویت و تجربه می‌ باشند. بعضی دیگر از این اپلیکیشن ها دارای اطلاعات حسی دیگری مانند تولید صدا هم می‌باشند. محیط‌های شبیه‌سازی شده می‌توانند مانند محیط‌های زندگی واقعی و یا به صورت کاملا متفاوت باشند نظیر آنچه در محیط‌های بازی دیده می‌شود.این مقاله را بخوانید: باتری که یک دقیقه ای شارژ میشود


تفاوت واقعیت افزوده واقعیت مجازی :

یکی از اشتباهات رایج در جامعه ایران بکار بردن تکنولوژی واقعیت مجازی با عنوان واقعیت افزوده است .

واقعیت افزوده تکنولوژی ای است که در آن تصاویر سه بعدی یا اطلاعات به صورت متن یا تصویر بر روی تصویر زنده ای که از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است نشان داده می شود. البته این تکنولوژی محدودیت هایی نیز دارد که موجب شده پیشرفت آن به آهستگی صورت پذیرد و روند فراگیری آن را دچار کندی کند . در صورتی که در واقعیت مجازی ما با محیطی کاملا متفاوت که شبیه سازی موقعیتی خاص است مواجهیم که موجب القاء حضور در آن محیط به ذهن میشود .

البته در بعضی از اپلیکیشن های واقعیت مجازی بوسیله دوربین پشت گوشی همراهی که در هدست تعبیه می شود تصاویر از محیط ضبط شده و با داده ها یا محتوای سه بعدی ترکیب می شوند.


واقعیت مجازی چیست


 چه چیز واقعیت مجازی برای ما جذاب و هیجان انگیز است؟


در جواب این سؤال می شود گفت که واقعیت مجازی یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین قوانین حک شده در ذهن ما را به چالش می کشاند . و آن تماشای تصاویر متحرک از دریچه ی یک پنجره است. از وقتی تلویزیون و سینما اختراع شدند و در دسترس عموم قرار گرفتند ، همواره ما فقط می توانستیم به یک صفحه بنگریم و اگر صورتمان را از مقابل آن صفحه برمی گرداندیم اشیا و محیط پیرامونمان را مشاهده میکردیم . اما در تکنولوژی واقعیت مجازی ، وقتی که هدست واقعیت مجازی را بر روی سرمان قرار میدهیم ، هنگامی که سر خود را به حرکت در می آوریم طبق آن حرکت ، تصویر نمایش داده شده نیز تغییر کرده ، گویی که دقیقاً در همان محیط قرار داریم.
این مقاله را بخوانید: تجارت الکترونیک


عمده ترین کاربردهای تکنولوژی واقعیت مجازی:


بکار گیری در صنعت توریسم

قابل استفاده در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی

به عنوان سرگرمی

در بهداشت و درمان

در موزه‌ها

خودروسازی

آموزش

دادگاه‌ها

خرید

صنایع نظامی

مدیتیشن و سلامت روانی

فضانوردی


امیدواریم  از مطالعه این مقاله در بانک مقالات  لذت کافی را برده باشید.

پیشنهادات ما

Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
Office interior design  4
چیدمان دکوراسیون اداری (براساس اصول فنگ‌ شویی)
B r4
از بین بردن جوش های سر سیاه (قسمت دوم)

نظر شما