پارک ملی بمو

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۵ اردیبهشت ١۳۹۶ 2

پارک ملی بمو


این پارک در استان فارس، در نزدیکی شهر شیراز، در ده کیلومتری آن واقع شده است و نامش از کوه بمو گرفته شده است. قدمت محافظت ازین منطقه به چهل سال می رسد. این پارک در بخش زرقان مسیر تخت جمشید واقع شده است.

مساحت 48 هزار هکتار است و از لحاظ منطقه طبیعی کاملا چهارگانه می باشد. البته در این منطقه آتش سوزیهای بسیاری اتفاق افتاده است که حتی در یکی از آن آتش سوزیها گونه های زیادی از حیات وحش و گیاهان در آن از بین رفتند.

این منطقه در گذشته نامهای مختلفی داشته است، از جمله منطقه شکار ممنوع که در سال 1346 توسط سازمان شکاربانی به پارک وحش بمو و در نهایت در سال 1354 با تشکیل سازمان محیط زیست به پارک ملی بمو تغییر نام داد.

پوشش جانوری پارک بمو

پارک ملی بمو در مقام سوم بعد از پارک های ملی گلستان و ارومیه از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات وحش می باشد. از انواع پستاندارانی که در این پارک به چشم می خورند پلنگ ، آهو، قوچ و میش، بز و پازن ، کفتار، گربه جنگلی، خرس قهوه ای، گراز، روباه، خرگوش ، خارپشت، در رسته پرندگان عقاب طلایی، جغد کوچک و شاه بوف کبک، تیهو، کرکس، چکاوک، هما، شاهین، دال و از خزندگان سوسمار و مار غیر سمی و افعی کوهی به چشم می خورد.

در پارک ملی بمو نزدیک به 70 نوع گونه از پرندگان، 20 نوع گونه پستانداران، 20 گونه از خزندگان، و غیره دیده می شود.
پوشش گیاهی پارک بمو

در ابتدا باید گفت که بهار بمو در واقع از اواخر زمستان شروع می شود و گلهای اشک، پامچال و لاله های واژگون گلسنگهای صخره چسب زرد چشم را می نوازد و درختان بادام کوهی و بنه نیز موجود است. البته باید گفت آنچه که عمدتا در این منطقه دیده می شود بوته زار است که بیشتر شامل گون و درمنه است و با گذشت زمان و بررسی ها نزدیک به 300 گونه گیاهی در آنجا شناسایی و جمع آوری شد. چشمه هایی که در تمامی منطقه پارک ملی بمو پراکنده هستند نیز طبیعتی بکر را به یاد می آورد هرچند از برخی ازین چشمه ها در گذشته برای کشاورزی استفاده می شده است.


این مقاله را بخوانید: کویر ریگ جن


پوشش گیاهان دارویی پارک ملی بمو 

قابل ذکر است به دلیل وجود گیاهان دارویی در این منطقه در گذشته بسیار کم به دکتر احتیاج پیدا میشد و مردم از گیاهان دارویی استفاده می کردند اما با فاصله گرفتن مردم از طبیعت و غریب شدن آنها با طب سنتی این پوشش گیاهی که روزی مورد توجه همگان به خصوص گردشگران محقق بود کم کم به دست فراموشی سپرده شد.

اما از جمله آنها می توان به آویشن شیراز، آویشن معمولی، نعناع و پونه کوهی، بومادران، بابونه، گل راعی، شاه افرسفید، گل ختمی، گل سر زرد، کیسه ماری، کرفس، پیاز کوهی، سیر وحشی مرزن جوش ، درمنه و . . . .بسیاری دیگر اشاره کرد.

رشته کوههای بمو

این رشه کوه از سلسله کوههای شمال شیراز می باشد که از جنوب شرق به شمال غرب امتداد یافته است البته از شرق به کوههای خرمن کوه و در جنوب به دریاچه ختم می گردد. این رشته کوه دشت شیراز را از مرودشت جدا می کند. البته به غیر جدا کردن این دو دشت چند دشت در اطراف این رشته کوه موجود است از جمله چاه مَحْکی شرقی و غربی و بالش. گردنه های آب باریک و باجگاه نیز در حاشیه آن می باشد. میزان بارندگی آن در حدود 400 میلیمتر در سال می باشد. زمینهای اطراف آن استپی و نیمه استپی می باشند. البته باید گفت که منطقه نیم کم آب است و پوشش گیاهی آن از شقایق و لاله واژگونه و بوته زارهای گون و بوته های دیگر تشکیل شده است و درختچه های انجیر وحشی و گیلاس وحشی و ارژن نیز در آن یافت می شود.


بانک مقالات

پیشنهادات ما

Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Png monoshelf
معرفی شرکت مونوشلف
Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
Arducopterlike
قطعات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا

نظر شما