چاپگر های سه بعدی و انواع آن

نام نویسنده : ایمان قادری         ۰۴ تیر ١۳۹۶ 1

چاپگر های سه بعدی و انواع آن


چاپگرهای سه بعدی ( 3D Printers ) سخت افزارهایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در رایانه خود دارید، نمونه سه بعدی واقعی بسازید.

تفاوت تمامی چاپگرهای سه بعدی در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است که آنها را از هم متمایز می کند. در چاپگرهای سه بعدی خانگی ، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک استفاده می شود . پرینترهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با بهره وری از موادی چون فلزات ، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی قطعات و ابزارها وغیره را تولید میکنند . که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل طرح مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را به انجام میرسانند . در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این لایه ها بسیار نازک هستند).

جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بعدی است ، در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.

البته این تفاوت کم کم با گسترش صنعت و علوم مرتبط چاپگرهای خانگی کمرنگ تر شده است و امروزه چاپگرهای نیمه صنعتی با دقت های ابعادی بسیار مناسب ظاهر شده اند که قیمت های بسیار پایینی نیز دارند.

اولین چاپگر سه بعدی

ایده چاپگرهای سه بعدی برای نخستین بار در سال ۱۹۵۰ ذهن محققان عرصه تکنولوژی را به خود معطوف کرد . طرح اولیه ی چاپگر های سه بعدی در دهه هشتاد با نام "Rapid Prototyping" ارائه و اولین نمونه از آن بوسیله چارز هال به دنیا عرضه شد . اما چاپگرهای سه بعدی کنونی نخستین بار با روش SLA درسال ۱۹۸۶ ساخته و دوسال بعد به بازار عرضه شدند.

امروزه مدل سازی سه بعدی در زمینه های مختلفی همچون قطعه سازی ، معماری ، طراحی صنعتی ، روباتیک ، صنایع هوافضا و...متداول است. این مدل سازی ها تا قبل از این به صورت تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.


چاپگرهای 3 بعدی


چاپگرهای سه بعدی قادرند هرگونه قطعه ای با هر شکلی و زاویه و اندازه ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی و با هر طراحی منحصر به فرد و پیچیده ای را تولید و پرداخت کنند . نیاز به این تکنولوژی در همه صنایع و علوم قابل لمس و تایید است . صنعت ، پزشکی ، آموزشی ، خودرو سازی ، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه سازی ، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد ، با بکار گیری چاپگر سه بعدی ، فرآیند زمانبر شبیه سازی و ساخت نمونه اولیه قطعات را سرعت میبخشد و تنها با چاپ طرح سه بعدی در زمانی بسیار اندک به بررسی قطعه بپردازد.

به عنوان مثال چاپ سه بعدی در صنعت هوافضا ، موجبات نوآوری سریع و پروازی با اعتماد به نفس را فراهم میسازد . این فناوری به محققان مدد میرساند که ایده های خود را به سهولت تصویرسازی نموده و با اشراف و تسلط بیشتر و بهتری بتوانند به تحقیقات خود در رابطه با فضای ماوراء جو زمین را پیگیری و تکمیل کنند . پیش از این طراحان عرصه هوافضا می بایست زمان بسیار بیشتری را صرف تصور و تجسم مدل ها می کردند. امروزه فناوری چاپ سه بعدی ، این مجال را به مهندسین هوافضا می دهد که در ساخت تجهیزات و لوازم ، دستگاه ها و قطعات یدکی هواپیماها ، شاتل ها و دیگر ماشین آلات بتوانند اختراعات و ابداعات خود را به راحتی نمونه وشبیه سازی کنند و بتوانند قالب های گوناگون و متفاوتی را چاپ وارزیابی کنند . و حتی در تشخیص معایب و تعمیر قطعات هواپیمای خود سرعت عمل به مراتب بیشتری داشته باشند .

انواع فناوری های به کار گرفته شده در چاپگرهای سه بعدی

SLA

در این فناوری باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آیینه تابانده می شود تا حجم شکل بگیرد.

FDM

 در این فناوری مواد پلاستیکی به نام های (ABS ,PLA) ذوب شده (205 درجه سانتی گراد) و به وسیله ماشینهای شبه CNC روی یک سطح بصورت لایه لایه گذاشته می شود.

DLP

 در این فناوری حجم تبدیل به لایه هایی از تصاویر گردیده و به رزین تابانده می شود تا حجم مورد نظر شکل بگیرد

CLP

 باریکه ای از نور لیزر به وسیله CNC به رزین تابانیده می گردد تا حجم به شکل دلخواه تشکیل گردد .

البته تکنولوژی چاپگرهای سه بعدی به این مواردمحدود نمی‌شوند . بطور کلی انواع شیوه های چاپ سه بعدی را می توان به 177 روش گوناگون تقسیم بندی کرد که مضاف بر فناوری های مزبور ، مهمترین و کاربردی ترین آنها SLM , SLS , EBM , BJ , MJ, DMP , CLIP, و غیره را میتوان نام برد.
پیشنهادات ما

Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی
Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
8713535460 79d140dda2 o 1
بهترین برنج اسپانیایی
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی

نظر شما