چگونه " نه " بگوییم

نام نویسنده : نگین ولدخانی         ١۴ آبان ١۳۹۶ 5

چگونه " نه " بگوییم


اگر فردی هستید که گفتن کلمه " نه " به دیگران برای شما بسیار سخت است ، با گذشت زمانی طولانی متوجه این موضوع خواهید شد که برای دیگران و رضایت آن ها زندگی میکنید. آیا این موضوع شما را خوشحال میکند؟ ممکن است فکر کنید با گفتن " نه " مشکلاتی برایتان به وجود خواهد آمد یا از محبوبیتتان بین دیگران کاسته میشود و یا. شاید فکر کنید با گفتن نه دیگران را ناامید خواهید کرد.

نه گفتن به دیگران یک هنر است!

انسان های موفق هنر نه گفتن را به خوبی میدانند. این افراد کنترل زندگی خود را به درستی در دست دارند و میدانند در چه شرایطی باید بله و در چه موقعیتی نه بگویند. این افراد موفق یک سوال مهم از خود میپرسند : " من چه میخواهم؟ "

اگر جواب این سوال را بدانید به آنی میتوانید متوجه شوید که در مواقع خواص نه بگویید. تنها نکته ای که برای افراد موفق مهم است ، هدفشان میباشد. زمانی که شما هدفی را دنبال میکنید، در راه ذسیدن به این هدف موقعیت ها را در نظر میگیرید. به این ترتیب به راحتی میتوانید " نه " بگویید و این گونه است که تمرکزتان روی یک موضوع میماند.

تعجبی ندارد که گفتن نه برای ما سخت است. سخت است چون از کودکی یاد گرفتیم که بله بگوییم. در تمام دوران زندگی در مدرسه ، در دانشگاه ، برای پیدا کردن کار ، برای نگه داشتن دوستانمان و .... موقعیت هایی پیش آمده که ما را به گفتن بله مجبور کرده و این موضوع تبدیل به عادت شده است. چه ضربه هایی که از این نه نگفتن ها خورده ایم. در هر دوره از زندگی که هستید ، وقت آن است که "نه " گفتن را یاد بگیرید و آن را تمرین کنید. هیچ موقع برای تغییر دیر نیست.


چند راه آسان برای نه گفتن :

1.قبل از گفتن بله یا قبول کردن کاری، مطمئن شوید که آیا میتوانید از عهده آن برایید؟؟ یا آیا راضی به انجام آن کار هستید؟؟ اگر جواب هر کدام از این سوال ها نه هست، بلافاصله به خواسته دیگران " نه " بگویید. هیج موقع از این موضوع نترسید که به نه گفتن شما ، دیگران ناامید میشوند یا دیگر شما را دوست خود نمیدانند. دوستان واقعیتان شما را درک خواهند کرد.

2.بعضی مواقع ما نه نمیگوییم چون از برخورد و عکس العمل دیگران واهمه داریم یا از عواقب آن میترسیم. هیچ گاه خود را در موقعیتی قرار ندهید که شما را دچاد استرس میکند. گفتن نه به دیگران این پیام را میرساند که شما داراری محدودیت ها و خط قرمز هایی هستید که برای آن ها ارزش قائل هستید. این به دیگران میفهماند که به باید به شما و عقایدتان احترام گذاشت.

3.با مهربانی و صداقت دلیل نه گفتن خود را در صورت لزوم برای دیگران توضیح دهید. زمانی که آماده هستید به دیگران نه بگویید ، سعی کنید در کمال آرامش و خونسردی دلایل خود را برای آن ها بازگو کنید به این ترتیب دیگران از شما ناراحت نخواهند شد شما هم به هدفتان میرسید.

4.اگر در شرایطی قرار گرفتید که به هیچ عنوان نتوانستید نه بگویید یا نه گفتن برایتان بسیار سخت است ، این روش را امتحان کنید : بگویید " بله ولی ..... " و در ادامه دلیل نه گفتنتان را توضیح دهید و بگویید که با انجام دادن این کار راحت نیستید. به این ترتیب میتوانید نه گفتن را تمرین کنید.

نه گفتن همیشه هم خوب نیست و در بعضی مواقع باعث از دست رفتن بسیاری از موقعیت ها میشود اما در 90% از مواقع نه گفتن بهترین گزینه است. سعی کنید نه گفتن را یاد بگیرید و تمرین کنید. زمان آن است که با این موضوع روبه رو شوید. اگر راه کار تازه ای سراغ دارید که نه گفتن را برای شما راحتتر کرده است لطفا با ما به اشتراک بگذارید.پیشنهادات ما

Dark matter backgrounds
آموزش مبانی کیهان شناسی (بخش پنجم)
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Photo 2017 07 25 12 39 52
طرز تهیه بیف مغولی اسپایسی

نظر شما