چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۹ مرداد ١۳۹۶ 4

چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

هوش مصنوعی پدیده ای نوین با قدمتی چند ده ساله اما با سرعت پیشرفتی فوق العاده است که تمام تمرکز اهالی عرصه علم و فناوری را به خود اختصاص داده است . عرصه ای که علاوه بر دلمشغولی چگونگی پیشرفت و سرعت بخشی به آن ، دل نگرانی چگونگی کنترل آن در آینده از دغدغه های دانشمندان، طراحان و نوابغ این عرصه شده است .

گوگل وبسیاری شرکت های برنامه نویسی و رباتیک دیگر در حال کار بر روی هوش مصنوعی هستند .  
قبلا درباره هوش مصنوعی چیست مقاله دیگری در بانک مقالات  ویکیوز ارائه شده است . اما چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد ؟  

هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

چهار نوع هوش در هر موجود زنده وجود دارد : 
۱ – هوش غریزی :

به کمک این هوش اقدام به انجام امور طبیعی خود میکنیم . اموری مثل حرکت کردن ، تامین نیاز های اولیه ، تولید مثل و بسیاری اعمال دیگر .
شرکت های بزرگ فعال در این زمینه از جمله گوگل با ساخت ربات های شبیه سازی شده از حیوانات و بر اساس الگوریتم های شبیه سازی شده توانسته اند رباتهایی با توانایی های اولیه را تولید کنند .

۲ – هوش یادگیری :

با این که در حیوانات هم میزانی از هوش وجود دارد اما در انسان ها به طور حیرت انگیزی بروز و نمود بیشتری دارد . با توجه به توانایی حیرت انگیز یادگیری انسان ها نسبت به فراگیری موارد متعدد در مدت زمان کوتاه ، یک شرکت با نام The IDSIA Robotics Lab اقدام به ساخت رباتی با قابلیت فراگیری آموزه کرده است .
این هوش یکی از اصلی ترین هوش ها و لازمه اصلی یک هوش مصنوعی کامل است .

۳ – هوش احساسی :

ما با کمک این هوش توانایی قدرت تشخیص زشت از زیبا ، بد از خوب را داریم . با این احساس علاقه مند یا منزجر میشویم . خوشحال یا ناراخت میشویم . شاید اصلی ترین چیزی که انسان را تشکیل می دهد و موجب تفاوت انسان با بسیاری از موجودات میشود وجود همین هوش احساسی باشد .
نخستین فیلم مشهور در این زمینه به همین اسم است “هوش مصنوعی” که یک ربات با شمایل یک بچه را نشان میدهد که می تواند احساس داشته باشد و هر کاری می کند که دوباره بتواند برای یک بار دیگر مادر خود را که یک انسان است را ببیند .
سریال بریتانیایی “انسان” نیز به همین موضوع پرداخته و ربات هایی را به نمایش می گذارد که از هر جهت حتی از نظر احساسی به انسان ها شباهت دارند .  

هوش مصنوعی احساسی

۴ – هوش تصمیم گیری :  

یکی از جنبه ها و توانایی های هوش های مصنوعی که موجب نگرانی دانشمندان و صاحب نظرانی همچون استیون هاوکینگ و بیل گیتس شده است ، هوش تصمیم گیری به عنوان یکی از ابعاد هوش های مصنوعی است .
یکی از نگرانی ها در این رابطه خود مختاری این هوش ها و احتمال اتخاذ تصمیمات خارج از کنترل حتی در مورد سرنوشت انسان هاست .
فیلم های علمی و تخیلی بسیاری درباره ربات های خود مختار ساخته شده که نمایی از این وضعیت را نشان می دهد .
دو فیلم سری ترمیناتور و ماتریکس مخاطرات هوش مصنوعی را گوش زد می کنند و این پیام را می رسانند که ممکن است هوش مصنوعی خود انسان ها را یک تهدید به حساب بیاورند و یا آنها را نابود کنند و یا به بردگی بگیرند
با توجه به تبیین و تشریح انواع هوش در میابیم که هوش های مصنوعی ای بهترین عملکرد را خواهند داشت که با توجه به هدف تولیدشان بیشترین توانایی را در بروز و حصول انواع هوش داشته باشند .
در واقع د این مقاله قصد بر آن است شما را از یک رقابت تنگاتنگ ده ساله آگاه نماییم . شرکت های زیادی از جمله گوگل و آیدسیا به زودی رقابت بزرگی را آغاز خواهند کرد . اما مطمئن نباشید صد در صد گوگل یا آیدسیا برنده این رقابت بزرگ و جهانی باشند . شرکت های بسیار زیادی در این عرصه در حال رقابت و تلاش هستند و برنامه نویسان هر روز در حال انتشار کد های منبع باز خود در فضای اینترنت هستند .  
البته گوگل پیش دستی کرده و برای جمع آوری کد های منبع باز پرتالی را راه اندازی کرده تا بتواند به همه ایده ها دسترسی داشته باشد .
به زودی پلتفرمی برای توسعه و برنامه ریزی ربات ها ایجاد خواهد شد که برنامه نویسان برای ربات ها برنامه نویسی کنند .  
گمان می رود که زبان برنامه نویسی این ربات ها ،به مانند سیستم عامل اندروید ، جاوا و یا پیاتون باشد ، که برنامه نویسی برای ربات ها بسیار آسان و سریع باشد .
آینده هوش مصنوعی نزدیک است و به زودی شاهد ربات هایی خواهیم بود که ممکن است با انسان ها آن ها را اشتباه بگیریم . شاید یکی از آن ها دوست شما باشد .
به زودی مشخص می شود که کدام هوش مصنوعی ساخته کدام شرکت برتر است و جایگاه خود را در بین هوش های مصنوعی تثبیت می کند . 

پیشنهادات ما

Arc cabbage
منوی بازگشت به مدرسه ( میکس ژامبون و کلم )
Img 20180416 110730 911
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی (شکل گیری دستگاه)
2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
Photo 2017 07 16 15 30 16
ثبت نام در ویکیوز
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی

نظر شما