چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۹ مرداد ١۳۹۶ 4

چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد

هوش مصنوعی پدیده ای نوین با قدمتی چند ده ساله اما با سرعت پیشرفتی فوق العاده است که تمام تمرکز اهالی عرصه علم و فناوری را به خود اختصاص داده است . عرصه ای که علاوه بر دلمشغولی چگونگی پیشرفت و سرعت بخشی به آن ، دل نگرانی چگونگی کنترل آن در آینده از دغدغه های دانشمندان، طراحان و نوابغ این عرصه شده است .

گوگل وبسیاری شرکت های برنامه نویسی و رباتیک دیگر در حال کار بر روی هوش مصنوعی هستند .  
قبلا درباره هوش مصنوعی چیست مقاله دیگری در بانک مقالات  ویکیوز ارائه شده است . اما چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد ؟  

هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

چهار نوع هوش در هر موجود زنده وجود دارد : 
۱ – هوش غریزی :

به کمک این هوش اقدام به انجام امور طبیعی خود میکنیم . اموری مثل حرکت کردن ، تامین نیاز های اولیه ، تولید مثل و بسیاری اعمال دیگر .
شرکت های بزرگ فعال در این زمینه از جمله گوگل با ساخت ربات های شبیه سازی شده از حیوانات و بر اساس الگوریتم های شبیه سازی شده توانسته اند رباتهایی با توانایی های اولیه را تولید کنند .

۲ – هوش یادگیری :

با این که در حیوانات هم میزانی از هوش وجود دارد اما در انسان ها به طور حیرت انگیزی بروز و نمود بیشتری دارد . با توجه به توانایی حیرت انگیز یادگیری انسان ها نسبت به فراگیری موارد متعدد در مدت زمان کوتاه ، یک شرکت با نام The IDSIA Robotics Lab اقدام به ساخت رباتی با قابلیت فراگیری آموزه کرده است .
این هوش یکی از اصلی ترین هوش ها و لازمه اصلی یک هوش مصنوعی کامل است .

۳ – هوش احساسی :

ما با کمک این هوش توانایی قدرت تشخیص زشت از زیبا ، بد از خوب را داریم . با این احساس علاقه مند یا منزجر میشویم . خوشحال یا ناراخت میشویم . شاید اصلی ترین چیزی که انسان را تشکیل می دهد و موجب تفاوت انسان با بسیاری از موجودات میشود وجود همین هوش احساسی باشد .
نخستین فیلم مشهور در این زمینه به همین اسم است “هوش مصنوعی” که یک ربات با شمایل یک بچه را نشان میدهد که می تواند احساس داشته باشد و هر کاری می کند که دوباره بتواند برای یک بار دیگر مادر خود را که یک انسان است را ببیند .
سریال بریتانیایی “انسان” نیز به همین موضوع پرداخته و ربات هایی را به نمایش می گذارد که از هر جهت حتی از نظر احساسی به انسان ها شباهت دارند .  

هوش مصنوعی احساسی

۴ – هوش تصمیم گیری :  

یکی از جنبه ها و توانایی های هوش های مصنوعی که موجب نگرانی دانشمندان و صاحب نظرانی همچون استیون هاوکینگ و بیل گیتس شده است ، هوش تصمیم گیری به عنوان یکی از ابعاد هوش های مصنوعی است .
یکی از نگرانی ها در این رابطه خود مختاری این هوش ها و احتمال اتخاذ تصمیمات خارج از کنترل حتی در مورد سرنوشت انسان هاست .
فیلم های علمی و تخیلی بسیاری درباره ربات های خود مختار ساخته شده که نمایی از این وضعیت را نشان می دهد .
دو فیلم سری ترمیناتور و ماتریکس مخاطرات هوش مصنوعی را گوش زد می کنند و این پیام را می رسانند که ممکن است هوش مصنوعی خود انسان ها را یک تهدید به حساب بیاورند و یا آنها را نابود کنند و یا به بردگی بگیرند
با توجه به تبیین و تشریح انواع هوش در میابیم که هوش های مصنوعی ای بهترین عملکرد را خواهند داشت که با توجه به هدف تولیدشان بیشترین توانایی را در بروز و حصول انواع هوش داشته باشند .
در واقع د این مقاله قصد بر آن است شما را از یک رقابت تنگاتنگ ده ساله آگاه نماییم . شرکت های زیادی از جمله گوگل و آیدسیا به زودی رقابت بزرگی را آغاز خواهند کرد . اما مطمئن نباشید صد در صد گوگل یا آیدسیا برنده این رقابت بزرگ و جهانی باشند . شرکت های بسیار زیادی در این عرصه در حال رقابت و تلاش هستند و برنامه نویسان هر روز در حال انتشار کد های منبع باز خود در فضای اینترنت هستند .  
البته گوگل پیش دستی کرده و برای جمع آوری کد های منبع باز پرتالی را راه اندازی کرده تا بتواند به همه ایده ها دسترسی داشته باشد .
به زودی پلتفرمی برای توسعه و برنامه ریزی ربات ها ایجاد خواهد شد که برنامه نویسان برای ربات ها برنامه نویسی کنند .  
گمان می رود که زبان برنامه نویسی این ربات ها ،به مانند سیستم عامل اندروید ، جاوا و یا پیاتون باشد ، که برنامه نویسی برای ربات ها بسیار آسان و سریع باشد .
آینده هوش مصنوعی نزدیک است و به زودی شاهد ربات هایی خواهیم بود که ممکن است با انسان ها آن ها را اشتباه بگیریم . شاید یکی از آن ها دوست شما باشد .
به زودی مشخص می شود که کدام هوش مصنوعی ساخته کدام شرکت برتر است و جایگاه خود را در بین هوش های مصنوعی تثبیت می کند . 

پیشنهادات ما

Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 08 14 15 59 19
ساخت وسایل کاربردی با شلوار لی
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
4527045
طرز تهیه سالاد هندوانه و پنیر فتا
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)

نظر شما