گلاب و خواص آن

نام نویسنده : ایمان قادری         ١۷ دی ١۳۹۵ 8

گلاب و خواص آن


یکی از معروف ترین عرقیات در میان ایرانیان گلاب است . گلاب را از گل سرخ می گیرند و در آموزه ها و قصص دینی آمده است که پیامبر اکرم (ص) نیز از عطر این گل استفاده می کردند و به همین دلیل به گل سرخ گل محمدی نیز می گوییم . گلاب به جز عطری که دارد خواص گوناگونی نیز با خود به یدک می کشد .

نگاهی اجمالی بر تعدادی از خواص گلاب :1- کم کردن اضطراب :

عطر گلاب در کم کردن استرس بسیار موثر است . جالب است بدانید در بسیاری از داروهای درمان اضطراب گلاب استفاده می شود و می تواند خلق و خو را بهتر کند . برای درمان افسردگی از گلاب استفاده کنید . در بازار صابون ها و شامپو هایی با عطر گلاب وجود دارند که می تواند طراوت و شادابی را به شما نوید دهند .

2- کمک به سلامت پوست :

گلاب خواص زیادی نیز در محافظت از پوست دارد . این ماده در برابر عفونت های باکتریایی بسیار قدرتمند عمل می کند . در ضمن گلاب می تواند پوست را درخشان هم بکند . برای پاک کردن آرایش نیز می توانید از آن استفاده کنید . گلاب برای درمان آکنه نیز بسیار موثر است . برای از بین بردن جوش ها و آکنه ها می توانید از ترکیب آبلیمو و گلاب استفاده کنید و آن را روی جوش ها بمالید . حدود ده دقیقه صبر کنید و سپس صورتتان را با آب بشویید . این عمل را چند بار به صورت متناوب تکرار کنید . جوش ها کم کم خشک می شوند و اثر آن ها کم رنگ می شود و به مرور از بین می روند . ضمناً برای کسانی که پوست خشکی دارند توصیه می شود که پارچه ای را آغشته به گلاب کنند و همانند ماسک صورت از آن استفاده کنند . این کار به علت خواص ضد باکتریایی گلاب علاوه بر نرم و با طراوت کردن پوست ، باعث می شود منافذ پوست نیز پاک سازی شوند .
3- سلامت دهان و دندان با گلاب :برای درمان التهابات و زخم های لثه ، گلاب بسیار موثر است . علاوه بر تسکین درد ناشی از آن ها می تواند به درمان و از بین بردن آنها نیز کمک کند . در ضمن گلاب می تواند باعث تقویت دندان ها شود . علاوه بر آن می تواند برای تسکین درد دندان ها نیز مفید باشد . در طب سنتی برای افزایش عمر دندان ها و تقویت لثه توصیه می شود گلاب قرقره شود . این اعتقاد در طب سنتی وجود دارد که علاوه بر استحکام دندان ها و لثه ، این عمل می تواند به آفت و زخم دهان نیز کمک کند . در ضمن گلاب برای از بین بردن بوی بد دهان نیز موثر است . برای این کار می توانید گلاب را مثل یک دهان شویه مصرف کنید .

4- کم کردن دمای بدن و خستگی :

در فصل گرما می توانید در عرقیجات و شربت های خود از گلاب نیز بهره ببرید . این ماده در پایین آوردن حرارت بدن و خنک کردن آن بسیار موثر است . همین تاثیر می تواند به کم کردن خستگی شما نیز کمک کند . در ضمن به تقویت بدن نیز کمک می کند . در نتیجه در تابستان از ترکیب گلاب در نوشیدنی هایتان بهره ببرید .

5- رفع پف چشم :

گلاب می تواند به از بین بردن پف چشم نیز کمک کند . برای این کار کافی است دو پد پنبه ای را به گلاب آغشته کنید و آن ها را روی چشم های خود قرار دهید و اجازه دهید دقایقی بمانند . این عمل باعث نرمی پوست دور چشم ها می شود و پف آن را از بین می برد .

این ها تنها تعدادی از خواص این ماده ی آسمانی بود . فراموش نکنید که گلاب را بیش از پیش در برنامه ی مصرف خود قرار دهید . امیدواریم که از خواندن مطلب فوق لذت و استفاده ی لازم را برده باشید .


بانک مقالات ویکیوزپیشنهادات ما

2
چگونه " نه " بگوییم
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
چگونه میتوان هوش مصنوعی بهتری ارائه کرد
Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Asli
مشهورترین شهر های زیرزمینی جهان(بخش دوم)
Iranfromspace 4549683649
ترین های گردشگری ایران (بخش سوم)

نظر شما