کویر ریگ جن

نام نویسنده : ایمان قادری         ۲۳ اردیبهشت ١۳۹۶ 7

کویر ریگ جن


کویر نیز همانند دیگر عناصر طبیعت، جلوه ای از آفرینش را متذکر می شود. آسمان زیبای کویر، زمینی پر از شن و آرامشی وصف نشدنی همه دلایلی هستند که همه ساله هزاران نفر را به سمت بازدید از کویر ها میکشاند.

کویر ریگ جن نیز یکی از کویرهای زیبای ایران میباشد که به دلیل موقعیت جغرافیایی و خطرناک بودن، ناشناخته بوده و هرکسی نتوانسته است ریسک تجربه آن را بپذیرد، بنابراین کویر ریگ جن بهترین منطقه برای شما عزیزانی است که عاشق کویر گردی و ریسک هستید.

معرفی کویر ریگ جن

موقعیت جغرافیایی کویر ریگ جن: 

این کویر در غرب و جنوب غربی دشت کویر واقع گردیده است و از سمت غرب به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات، از سمت شرق به محور ارتباطی جندق-معلمان، از سمت شمال به جنوب سمنان، از سمت غرب به شمال انارک منتهی می گردد.

وسعت این کویر بالغ بر 3800کیلومتر مربع میباشد.به طور کلی این کویر در حاشیه شمالی به کوه گوگردی و رودخانه ورگی که از این کوه سرچشمه میگیرد منتهی میگردد که علت اصلی این که بعضی مناطق این کویر به شکل گل و لای و لجن میباشد به دلیل وجود این رودخانه است. در حاشیه شرقی نیز به جاده جندق-دامغان منتهی میگردد.


این مقاله را بخوانید: روستای زیبای کندلوس


زیر بنای این کویر، دشت فرسایش یافته میباشد که امروزه سطح آن را تپه های شنی پوشانده اند.این تپه های شنی دارای رسوبات نمکی فراوان میباشند که این رسوبات از دامنه فرسایش یافته البرز ایجاد شده است. 

وجود باد تند از سمت غرب به شرق باعث شده است که شیب تپه ها به سمت شرق خیلی تند باشد به گونه ای که حرکت با وسایل نقلیه را نیز مشکل و یا حتی غیر ممکن میسازد.


خطرات کویر ریگ جن

تاریخچه کویر ریگ جن:

کویر جن، دارای وسعت بسار زیادی میباشد که به دلیل نداشتن چشمه و چاه در این منطقه، اصلا مکان مناسبی برای رفت و آمد کاروان ها نبوده و امروزه تنها بخشی از محققان به این منطقه رفته و در حال تحقیق از مناطق کشف نشده ی این کویر میباشند.

در گذشته این منطقه را نفرین شده می پنداشتند و از آن به عنوان سرزمین ارواح پلید یاد می کردند چرا که از نظر مردم بومی شهرهای اطراف، هرشخص که به این کویر فرستاده می شده دیگر برگشتی نداشته است و توسط باتلاق ها موجود در آن منطقه بلعیده می شد.

در واقعیت :

ترس بومیان این منطقه کاملا منطقی ولی خرافانه بوده است . از لحاظ علمی و طبق تحقیقات انجام شده، به دلیل وجود باتلاق های متعدد و سهمگین، نمک زارهایی وسیع، قطعا این منطقه را همانند مثلث برمودا ناشناخته گردانیده است.

این منطقه سحرآمیز جان چندین تن از عزیزان را هم گرفته است.


این مقاله را بخوانید: باغ شاهزاده ماهان


بنابراین ممکن است جان مسافرانی که نسبت به این منطقه آگاهی ندارند را به خطر اندازد و حتی به کام مرگ کشاند.برای رفتن به این منطقه باید حداکثر تجهیزات ایمنی را به همراه داشته باشید و برای 15 روز کلیه مایحتاج را فراموش نکنید مخصوصا آب و غذا و بنزین. 

اگر تا به حال کویرگردی نکرده اید و به دنبال کسب اولین تجربه هستید، به هیچ عنوان این منطقه را انتخاب نکنید.حتما به شکل گروهی به کویر جن بروید و اگر امکان دارد یکی از بومیان آن منطقه را با خود همراه کنید چراکه آن ها به مراتب کارکشته تر هستند و به همه ی پیچ و خم های این منطقه آگاهی دارند.

تمام خطر های موجود در این منطقه، ارزشی از زیبایی و جاذب بودن این منطقه کم نخواهد کرد. کافیست با ایمنی تمام از این کویر دل فریب لذت ببریم، دیدن آسمانی پر ستاره نزدیک تر از همیشه و قدم نهادن در شن های لطیف این سختی و ریسک را برای هرآنکس که عاشق طبیعت است دلپذیر میگرداند.

برای اطلاع از تور های گردشگری کشور عزیزمان ایران میتوانید به صفحه تور داخلی ویکیوز مراجعه فرمایید و در جریان تمامی تور های داخلی معرفی شده در سایت ویکیوز قرار بگیرید.


بانک مقالات

پیشنهادات ما

Photo 2017 08 16 10 31 11
آموزش تزیین باغچه خانه با ابزاری ساده
Photo 2017 08 14 14 47 24
سولاریوم و نحوه برنزه شدن با آن
5
10 مواد غذایی غنی در ویتامینk (ویتامین کا)
2
چگونه " نه " بگوییم
علم روانشناسی چیست؟
عوامل خجالتی شدن کودکان (بخش دوم)

نظر شما